Jump to content

BMW Premium Selection


claudiu1892

Recommended Posts

Salut,

 

Asa cum am mai scris pe forum, sunt de ceva timp in cautarea unui G30.

 

Dupa multe cautari si razgandiri, ieri am rezervat un G30 530i xdrive la o reprezentanta BMW din Bucuresti, si urmeaza sa o ridic saptamana viitoare.

Masina e din 2018, are 80k km (rulati in Germania), are un istoric foarte curat, e f ok dpdv al dotarilor (M Pack, faruri led adaptive + HBA, Camera 360, scaune si bancheta incalzite, volan incalzit, HUD, Active Cruise Control etc), dar cel mai important, este certificata BMW Premium Selection. Adica, are garantie de 2 ani, fara limita de km, la mai toate componentele (excluzand consumabilele, bineinteles).

 

Sunt curios insa daca cunoaste cineva exact termenii si conditiile acestui tip de garantie. Oare, avand BMW Premium Selection, esti obligat sa faci toate lucrarile de mentenanta (revizii, schimb placute etc) la reprezentanta BMW?

 

Merci

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Nu e garantie, este o asigurare, oferita de un tert.

 

Nu acopera toate piesele, lichidele si uneori prte din manopera.

 

Exemplu, a trebuit schimbat recitor gaze, ca nu era inca in recall, pe garantie. Recitorul + manopera a fost iacceptata. Sablarea admisiei (curatarra), antigelul + manopera, contracost

 

Real Garant se chema firma, care oferea servixiul asta la BMW

Edited by Luciosu
Link to comment
Share on other sites

Nu e garantie, este o asigurare, oferita de un tert.

 

Nu acopera toate piesele, lichidele si uneori prte din manopera.

 

Exemplu, a trebuit schimbat recitor gaze, ca nu era inca in recall, pe garantie. Recitorul + manopera a fost iacceptata. Sablarea admisiei (curatarra), antigelul + manopera, contracost

Da, ma rog, ei o prezinta ca pe o garantie, citez: "o garanĂžie completĂŁ valabilĂŁ timp de 2 ani pentru toate componentele mecanice Âşi electronice ale noului tĂŁu automobil rulat".

 

Ceea ce ma intereseaza este daca esti obligat sa faci revizia si schimburile la reprezentanta BMW. Eu am un service independent de care sunt foarte multumit (cunosc si directorul de acolo), care nu e reprezentanta BMW si eram curios daca as putea merge tot la ei si cu noua masina.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa citesti conditiile de asigurare din prospect. Termenii exacti difera de la un asigurator la altul si de la tara la tara. Eu am luat masina din Germania si am destul de multe excluderi de exemplu.

 

Stiu ca se mentioneaza ca trebuie sa urmezi planul de revizii, dar nu mai stiu exact formularea - adica daca trebuie sa le faci la reprezentanta sau nu.

 

Oricum, orice revizie in afara reprezentantei inseamna ca nu mai poti beneficia de goodwill daca ti se strica ceva important in afara garantiei.

Link to comment
Share on other sites

Odata cu garantia(Asigurarea) iti vor da o carticica (eu asa am primit din Germania) cu excluderile si conditiile. Din ce stiu, trebuie sa iti faci lucrarile care iti apar in bord la reprezentanta. Nu stiu despre asiguratorul care acopera Romania, dar in cei doi ani de Premium Selection, am fost foarte multumit de garantia acordata de cel din Germania, nu am avut discutii cu ei. Au acceptat tot ce le-a transmis reprezentanta din RO (evident in afara consumabilelor). Daca pana la 100 000 km asiguratorul suporta 100% tot, dupa 100 000 km, la fiecare 10.000 km scade 10% (iti revin tie). Nu ar trebui sa fie nimic secret cu conditiile sau garantia.
Link to comment
Share on other sites

Odata cu garantia(Asigurarea) iti vor da o carticica (eu asa am primit din Germania) cu excluderile si conditiile. Din ce stiu, trebuie sa iti faci lucrarile care iti apar in bord la reprezentanta. Nu stiu despre asiguratorul care acopera Romania, dar in cei doi ani de Premium Selection, am fost foarte multumit de garantia acordata de cel din Germania, nu am avut discutii cu ei. Au acceptat tot ce le-a transmis reprezentanta din RO (evident in afara consumabilelor). Daca pana la 100 000 km asiguratorul suporta 100% tot, dupa 100 000 km, la fiecare 10.000 km scade 10% (iti revin tie). Nu ar trebui sa fie nimic secret cu conditiile sau garantia.

 

Multumesc. O sa primesc acea carticica dupa ce semnez contractul final si achit masina integral. Momentan ei vor merge la RAR sa obtina CIV, si abia apoi mi-o vor livra. Plus ca mai au niste lucruri de rezolvat, despre care m-am inteles cu ei ca parte din negociere (schimb placute spate din partea lor, polish etc)

Nu e nimic secret, eram doar curios sa aflu niste chestii inainte.

 

Am un amic care a schimbat cutia de viteze anul trecut la un X6, pe garantia/asigurarea BMW Premium Selection, fara sa aiba vreo problema sau sa intampine rezistenta din partea lor. Devizul total a ajuns pe la 45.000lei, aproape 10K Eur.

 

Cat despre masina pe care o iau, nu stiu daca asigurarea BPS este acordata din Germania sau Romania. Masina nu a rulat in Romania. A fost achizitionata din Germania de catre reprezentanta de la care o cumpar eu.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

In general, este aceeasi firma care ofera BPS --> Real Garant

 

https://realgarant.com/ro-ro/

Multumesc.

 

Inca ceva, amicul despre care va spuneam ca a schimbat cutia pe BPS, nu a suportat nicio cheltuiala, desi masina avea 123.000km.

Asigurarea BPS a suportat tot costul.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Revin cu informatii dupa ce am luat masina si am primit si contractul de garantie BPS si mai multe informatii punctuale de la dealer. Poate ajuta si pe altcineva interesat de acest subiect.

Deci, la tipul de BPS oferit de Real Garant, nu (mai) exista limita de km, ei suportand integral costul reparatiilor ce fac obiectul garantiei BPS.

Conform contractului, garantia BPS acopera toate elementele de mecanica si electronica, mai putin urmatoarele

- Consumabilele: curele de transmisie, curele de accesorii, curele dintate/canelate etc, bujii, baterii, becuri, lampi, stergatoare, fluide etc

- Amortizoare (cu exceptia cazului in care sunt distruse complet sau rupte)

- Franele: placute, discuri etc

- Elemente de cauciuc: chedere etc

 

  • Love BMW 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.