Jump to content

Detin E90 . simt nevoia unui upgrade - seria 5


edyy3k

Recommended Posts

buna cum spune si in titlu detin un E90 in prezent. frumos negru 320D 184cp ,, etc

simt nevoia de un upgrade si ma uitam la seria 5  (cutie automata/ sedan/coupe - maxim 2.0 motor) . buget 23.000

am vazut un anunt. ce parere aveti? ce are bun/ce nu are bun ...  sau miroase a ceva "necurat" in el?

Multumesc.

Seria 5     -- MODEL 

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

  • edyy3k changed the title to Detin E90 . simt nevoia unui upgrade - seria 5

masina arata bine, in poze, vanzatorul e clar samsar, iti dai seama dupa cum a scris anuntul

cum ti-au spus si colegii, scoate un raport de pe car vertical si vezi daca a avut daune

km pot fi reali, pe langa verificarea in service/reprezentanta, daca ajungi sa mergi sa o vezi, trebuie sa verifici si daca intervalele de service au fost sau nu depasite...sunt masini aduse de afara cu schimburi de ulei facute tarziu..peste 30k  km

  • Like 3
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

La prima strigare pe acest VIN WBAJC51080WB83085 RAROM zice

ATENŢIE: Vehiculul este semnalizat cu daune 

te costa 35 lei sa aflii ce si cum apoi km la RAR  202235 in nov 2021

 

Dotarile aici https://bimmer.work/vin/w8628e07aeeff670acc03d700662c6c19/

 

Personal cand vad un anunturi de genul trec peste, posibil masina sa fie ok dar in general prefer sa nu ma complic 🙂 pana la urma daca ti se pare interesanta mai dai 35 lei vezi ce avarii a avut si decizi ce faci mai departe. E oarecum ciudat ca a avut deja avarii posibil sa fi avut un element revopsit sunt samsari care asa fac iau masina cu ceva avarii si le remediaza la noi mai ales ca poti negocia pretul in jos afara destul de mult in baza asta din ce tin minte revopsitul e destul de scump in De.

 

 

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, cand nu ai dubii la kilometrii atunci trebuie sa ai dubii la accidente ascunse 🙂 , eu as evita clar anuntul, numai cand am vazut ca a pus 2018 in titlu si in descriere e 2017. 

Apoi uite asta e cel mai ieftin 520d automat din germania la vanzare : https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=333872877&categories=Limousine&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&minFirstRegistrationDate=2017-01-01&pageNumber=1&ref=srp&refId=412bc9e2-9854-dd4d-3e9d-947c70570add&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&searchId=841a8645-1af6-cfe0-493b-c277991e0be8 

Intradevar nu are 200k km dar presupun ca daca avea ,mai scadeai vreo 1-2 k euro, si oricum nu este asa dotata ca asta de pe autovit. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Masina e aprilie 2017, nu 2018, farurile sunt modelul de baza, sistemul de sunet basic, nu are nici tweetere, ceasurile din bord sunt cele mai simple semi digitale, nu plasma cum bantuie in anunt, masina este din Franta, nu Germania. Cam astea le-am observat la o prima privire.

Daca si km sunt modificati, mergi catre alta masina. 

Link to comment
Share on other sites

acolo ma uit si eu nu stiu cum de la noi in Romania sunt mereu mai ieftine ca in Germania. 🙂 ceva un miroase ok

cred ca ar mai fi o varianta buna sa iau una imatriculata si rulata in Romania. asta da de gandit ca acel om a luat-o pentru el.  , nu sa o vanda

ps. deci sa ma uit dupa modele cu sunet bun (cum aveam pe alte modele harman kardon) din cate am inteles nu poti schimba ulterior sunetul, ca nu tine doar de difuzoare

ce imi place mult la acel model: este acel negru din interior, negru inchis. nu negru deschis cum au majoritatea

dupa ce dotari sa ma mai uit cand achizitionez un seria 4/5  .. chiar daca urc putin la pret . sau sa ma orientez dupa un F10 mai full in favoarea unui G30 cu mai putine dotari?!

Multumesc

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

Pai, dotarile tin de tine personal, dar de exemplu sunt unele care te ajuta la revanzare, gen piele, trapa, plafon negru, padele… .
Din pacate e un moment prost acum sa cumperi , pentru ca au crescut preturile foarte mult, eu de ex. Am dat 20k pe un 320D GT sport line si acum fara 24k nu mai gasesc altu.

 

La sunet se poate face upgrade, dar sunt multe de schimbat. Cel mai bine e sa gasesti masina cu aproape toate dotarile de care ai nevoie, daca te gandesti ca faci un retrofit dupa aia, cauta pe forumuri si vezi ce presupune. 
 

Eu cautam urmatoarele dotari obligatoriu

navi mare profesionala

piele cu scaune sport

faruri led adaptive

pilot automat adaptiv

cutie automata

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrei batai de cap poti colabora cu un parc auto mai mare gen webcar, leasing automobile, plus auto. Fie alegi o masina pe care o au deja pe site, fie o cauti pe mobile, vorbesti cu ei si te duci sa o iei de la sediul lor. Platesti un comision care probabil depinde de valoarea masinii, dar se ocupa de verificat, adus in tara, numere rosii, programare rar + ajutor acolo.. 

In orice caz, iti recomand sa o iei de pe mobile sau cel putin sa aiba un istoric daca o iei din Ro (ar fi ideal sa fie postata aici pe forum zic eu). cel putin mie imi este cam frica sa iau masini din ro  😂

Edited by Kosmog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2022 at 8:21 PM, edyy3k said:

acolo ma uit si eu nu stiu cum de la noi in Romania sunt mereu mai ieftine ca in Germania. 🙂 ceva un miroase ok

cred ca ar mai fi o varianta buna sa iau una imatriculata si rulata in Romania. asta da de gandit ca acel om a luat-o pentru el.  , nu sa o vanda

ps. deci sa ma uit dupa modele cu sunet bun (cum aveam pe alte modele harman kardon) din cate am inteles nu poti schimba ulterior sunetul, ca nu tine doar de difuzoare

ce imi place mult la acel model: este acel negru din interior, negru inchis. nu negru deschis cum au majoritatea

dupa ce dotari sa ma mai uit cand achizitionez un seria 4/5  .. chiar daca urc putin la pret . sau sa ma orientez dupa un F10 mai full in favoarea unui G30 cu mai putine dotari?!

Multumesc

Sunt mai ieftine in Ro pentru ca sunt vandute de samsari care fenteaza TVA-ul. In plus, majoritatea au daune. Masina in cauza are si multi km, si nu e nici f dotata si dupa cum a aratat colegul mai sus, are si daune in istoric.

In plus:

 - nu are faruri led adaptive

 - Are sistem audio basic

 - Nu are bord full digital extended, e varianta aia basic, si nu e wow

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as cumpara masina de la unul care scrie un anunt de genul:

Quote

*** DOTARI EXTRA OPTIONALE: ***

--> PUTINE modelele au ambientalul in dotare

ATENTIE!!! Fara KM modificati cum sunt majoritatea, etc.

Astea sunt urme de samsar deci clar manevre sau poate ne inselam noi si el este om.

Da o fuga pana la el sau trimite pe cineva care se ocupa cu verificatul masinilor si scapi mai ieftin.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, enders said:

Eu nu as cumpara masina de la unul care scrie un anunt de genul:

Astea sunt urme de samsar deci clar manevre sau poate ne inselam noi si el este om.

Da o fuga pana la el sau trimite pe cineva care se ocupa cu verificatul masinilor si scapi mai ieftin.

La "ambiental" se referea oare la ambient lights? :)) Din cate stiu, e standard la G30, deci omul n-are vreo treaba cu brandul pe care il vinde🤣

"Bord cu ceasuri PLASMA" e maxima 😄

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Claudiu F said:

La "ambiental" se referea oare la ambient lights? :)) Din cate stiu, e standard la G30, deci omul n-are vreo treaba cu brandul pe care il vinde🤣

Cred ca optional se poate renunta la ambient lights, in nici un caz sa le adaugi.

Sunt numai tampenii in descrierea omului, auzi tu asistenta coborare, amprenta, ceasuri plasma 😂

Masina poate sa fi fost adusa cu TVA taiat si sa fie in stare buna, dar chiar si asa, nu e de cumparat, are prea multi km, iar vanzatorul e...🤡

Edited by raduron10
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Eu caut de ceva timp sa iau un "GIP" in general ma uit - pozele daca sunt facute "profesionist" intru un pic la dubii, exprimarea daca e full , impecabila , tipa iar dubii, apoi verificarea este - seria sasiu daca e disponibila https://pro.rarom.ro/istoric_vehicul/dosar_vehicul.aspx?from=confirmCode  aici pt cazane de Romania, daca vrem sa mergem si mai departe seria sasiu plus nr inmatriculare https://www.drpciv.ro/drpciv-forms/vehicle mai ales unde avem masini cu motare mari si am dubiu in ceea ce priveste transcrierea. Pt ghene aduse din Danemarca se poate verifica pe baza seriei de sasiu cum a "stat  masina la ITP https://www.tjekbil.dk/ . Din cand in cand folosesc si carvertical doar ca sa imi dau seama ca dau banii degeaba... \

PS la RAROM se mai poate obtine si un raport de daune al automobilului presupunand ca a fost reparat in Romania in unitate autorizata , verificat pt X1 unde am vazut ce am avut reparat pe casco/rca

PPS: spre surprinderea mea (placuta) daca auto nu e transcris avem de la drpciv 

 

Vehiculul cu seria de şasiu XXXXXşi numărul de înmatriculare XXXXX are înmatricularea suspendată din data 14/06/2019 pentru NETRANSCRIERE LA TERMEN. Valabilitate ITP: 07/12/2022.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.