Jump to content

de la ce credeti ca o fi?!


edyy3k

Recommended Posts

este vorba de un E90 320D 184cp

vorbisem la telefon, si era liniste in masina (muzica oprita tot) pe urma am dat sa plec de pe loc din parcare cu volanul spre dreapta . am observat un sunet ciudat.. si am zis sa incerc daca face si spre stanga.  - deci cand misc de volan pe loc sau cand parchez/plec de pe loc (doar cand virez) se aude un fosnait parca ar fi de anvelope cum sunt mai moi (asa le tin pe fata) dar parca totusi nu este de anvelope .. am pus pe cineva sa stea afara si el nu aude cica. eu aud in masina 

deci aud doar cand misc de volan stanga / dreapta - nu trebuie neaparat sa misc maxim. este de ajuns o tura

in mers nu aud nimic, nici la denivelari, sens giratoriu ..  etc.

o fi de la flansa amortizor?

Multumesc.

 

p.s. recent am schimbat la roata dreapta fata (cap de bara directie, bieleta directie, rulment, brate)

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, bimmer90f30 said:

Nu se trage de volan fara sa misti masina.

Restul sunt numai probleme.

Iar sa analizezi de ce fosneste ca si cum ai avea rotile moi.. ma indoiesc ca vei afla vreodata un raspuns cert.

Asadar aplica regula din prima afirmatie daca tii la directia masinii si nu vrei sa o repari des.

nu trag de volan fara sa misc masina niciodata . am specificat : cand am plecat din parcare sau cand parchez . am zis sa incerc si pe loc sa vad daca se aude la fel pentru a putea da mai multe detalii.

Edited by edyy3k
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, edyy3k said:

deci cand misc de volan pe loc sau cand parchez/plec de pe loc (doar cand virez) se aude un fosnait

Zici ca am inteles eu gresit.. sau tie iti place sa experimentezi.. / ..deci cand parchezi tragi de volan pe loc sau nu?

..La mine, nu trag de volan (aiurea) numai sa vad daca se aude ceva in neregula.. ci imi dau seama ca DACA trag de volan pe loc deja se intampla lucruri mai putin placute sistemului de directie. A si camd parchez foarte foarte foarte rar trag de volan fara sa misc masina din loc.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bimmer90f30 said:

Zici ca am inteles eu gresit.. sau tie iti place sa experimentezi.. / ..deci cand parchezi tragi de volan pe loc sau nu?

..La mine, nu trag de volan (aiurea) numai sa vad daca se aude ceva in neregula.. ci imi dau seama ca DACA trag de volan pe loc deja se intampla lucruri mai putin placute sistemului de directie. A si camd parchez foarte foarte foarte rar trag de volan fara sa misc masina din loc.

 

niciodata nu trag de volan fara sa fie masina in miscare.

am fost la un service si mi-a spus ca poate sa fie de la flansa cu acel rulment de la ea sau ceva la cutie. si nu are cum sa isi dea seama doar sa schimb flansele stanga/dreapta intai. si pe urma daca tot va face inseamna ca este de la cutie ... 

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca nu se aude afara, logic ar fi coloana de directie ca aia e in masina. Poate ar trebui verificata prima data aia. 

 

@bimmer90f30 Sa-mi zici si mie cum faci parcarea paralela intre 2 masini  fara sa misti volanu pe loc, evicdent atunci cand spatiul e foarte limitat, cam cum se intampla in Bucuresti in 90 % din cazuri.. 

Edited by Shep86
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2022 at 3:40 PM, edyy3k said:

este vorba de un E90 320D 184cp

vorbisem la telefon, si era liniste in masina (muzica oprita tot) pe urma am dat sa plec de pe loc din parcare cu volanul spre dreapta . am observat un sunet ciudat.. si am zis sa incerc daca face si spre stanga.  - deci cand misc de volan pe loc sau cand parchez/plec de pe loc (doar cand virez) se aude un fosnait parca ar fi de anvelope cum sunt mai moi (asa le tin pe fata) dar parca totusi nu este de anvelope .. am pus pe cineva sa stea afara si el nu aude cica. eu aud in masina 

deci aud doar cand misc de volan stanga / dreapta - nu trebuie neaparat sa misc maxim. este de ajuns o tura

in mers nu aud nimic, nici la denivelari, sens giratoriu ..  etc.

o fi de la flansa amortizor?

Multumesc.

 

p.s. recent am schimbat la roata dreapta fata (cap de bara directie, bieleta directie, rulment, brate)

daca e zgomotul care il banuiesc, e de la caseta, e axul stramb...asa se intampla si la seria f, de afara nu se aude nimic

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2022 at 8:42 PM, zeronoo said:

daca e zgomotul care il banuiesc, e de la caseta, e axul stramb...asa se intampla si la seria f, de afara nu se aude nimic

asa cred ca o fi .. am schimbat flansele cum a spus mecanicul si tot se aude ...

am inteles ca e destul de scump daca este de la caseta 

p.s. de afara nu aud nimic , doar in masina aud sunetul

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zeronoo said:

Partea buna este ca stiu ceva proprietari de f10 care merg cu gzomot destul de mare de cativa ani...dar sa nu uitam ca e vorba de directia masinii

chestia este ca doar cand virez dreapta din parcare aud (spre stanga nu). in mers chiar si cand am 5 la ora nu se mai aude indiferent cum virez ..

P.S.  O fi vre`un rulment din cutie.. cred ca, costa ceva - eu am servotronic pe ea. nu stiu daca asta influenteaza si pretul

a schimbat careva cutia sau merge reconditionata?  

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, wind-3er said:

@edyy3k

cum zici tu ...ai o problema acolo, zgomote ceva = > rezolvarea....o vizita la un service pentru verificare !

caseta/bielete directie/capete de bare/ etc...

spor.

tocmai ce am schibat ,      brate (ambele la roata dreapta fata)

                                            bieleta directie (roata drepta fata)

                                            cap de bara directie (partea dreapta)

si parca de cand le-am schimbat am aceasta problema) ... este posibil sa nu fi pus ceva bine acel mecanic acolo? si sa nu fie de la caseta de directie?

deci cand plec din parcare cu volanul dreapta aud, stanga deloc , iar in mers daca fac dreapta pe o strada nu aud nimic cand am viteza de aprox 2-3km+-

de afara nu se aude nimic. .. doar din masina aud sunetul . .. este posibil sa fie si ceva la volan? sa agate undeva? 

deci este ceva minor. daca nu sti nu iti dai seama poate nici cand pleci de pe loc. doar daca opresti muzica, clima tot.. si esti atent

Link to comment
Share on other sites

(personal cand am o problema la masina, un brat, o flansa, un cap bara....schimb si pe dreapta si pe stanga.)

nu vreau sa te bag in ceata, dar ce de nu ai schimbat stanga dreapta ?!

(nu pot sa inteleg asta...schimb doar pe dreapta, ca stanga e ok) pe subiectul asta am avut o discutie si cu un var...

auzi...ai cadru metalic/scut sub masina ?

 

 

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, wind-3er said:

auzi...ai cadru metalic/scut sub masina ?  (chiar nu stiu. pare sa fie din plastic acel scut)

am avut un incident am cazut cu roata fata dreapta intr-o gaura si se rupsese bratul, am ridicat pe platforma masina. si am schimbat acolo ce era rupt si indoit. merge perfect tot. doar acel fosnait ma deranjeaza cand fac dreapta la iesire din parcare sau cand parchez.  am zis ca o fi de la flanse am schimbat flansele la amortizor pe ambele parti. si tot la fel face.. acuma imi pare rau ca le-am schimbat, nu de bani ci ca cele originale de pe masina erau perfecte ... 😐

poate acel mecanic nu a facut ceva bine la bieleta directie , cap de bara directie sau la acele brate (si platesc degeaba reconditionarea la caseta de directie)   (era un copil de aprox 20 ani)

 

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wind-3er said:

mda...incearca sa te duci undeva sa mai verifici (acea lucrare de la incident) prinderi, strangeri...etc. ridicata pe elevator si vazut bine ce e acolo, tras de roti, brate, etc.

(eu asta as face)

vezi cum e si cu mecanicii acestia .. imi pare rau ca am schimbat flansele originale de pe masina care erau perfecte .. tot la recomandarea lui , si problema nu a fost remediata .. acuma asta e  . va trebuii sa merg la alt mecanic sa ii explic toata povestea si sa vada ce a schimbat acel mecanic poate nu a pus ceva bine la brat/bieleta directe/cap de bara

eu totusi nu cred ca este de la caseta, acel sunet seamana mult cu frecarea de anvelopa pe asfalt .. doar ca nu se aude afara aud doar in masina sunetul nu imi dau seama de unde vine parca undeva in spate la volan (doar cand fac dreapta la plecare din parcare sau parcare)

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2022 at 1:07 PM, wind-3er said:

mda...incearca sa te duci undeva sa mai verifici (acea lucrare de la incident) prinderi, strangeri...etc. ridicata pe elevator si vazut bine ce e acolo, tras de roti, brate, etc.

(eu asta as face)

am fost la un alt service. a dat scutul jos. m-a pus sa misc de volan stanga dreapta de mai multe ori (doar spre dreapta se aude acel fosnait) si mi-a spus ca este caseta de directie (eu am un e90 320d 2010 luna decembrie 184cp .. cutie electrica) .. vad ca sunt cam scumpe .. am gasit pe olx intre 800 si 1700 ...  voi ce parere aveti ?! mi-a spus ca manopera este undeva la 500 ron . (este mult? este ok?)   acuma trebuie sa fiu sigur si ca iau o caseta buna. daca nu este ok, platesc manopera degeaba, chiar daca pot face retur acelei casete sa spunem  .. 🙂 masina merge impecabil .. doar ca imi sta pe creier acel sunet cand misc volanul la parcare acel fosnait. in mers super ok ...

de unde imi recomandati sa cumpar o caseta sh, electrica ?!

Multumesc!

p.s mi se pare cam scumpa la 1600 ron una. dar parca si alta la 800 tot electrica imi da cu semnul intrebarii de ce este asa diferenta

Edited by edyy3k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.