Jump to content

Info achizitie X5 F15 2014


Recommended Posts

Salutare ,

 

Dupa o lunga perioada in care am avut alte marci de masini ,revin la iubirea din copilarie ,BMW...

Vreau sa cumpar un X5 din 2014 ,impecabil exterior si interior ,motor 2.0 biturbo cu 215 cp .are 234.000 km ,xenon ,panoramic ,scaune si volan sport ,jante dragute pe 19 ,bord complet digital ,camera doar in spate si piele neagra in interior (fara piele pe bord) 

Nu stiu daca pretul ,25.000 euro ,este ok si la ce ar trebui sa fiu atent cand merg la proba ...

 

Orice sfat este bine venit !

 

Multumesc ,

Cristian

IMG-20220207-WA0026.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wolf20 said:

Nu are cam multi km ?

Salut,

Are destui, de aici incepe distractia cu bagatul banilor in ea. Distributie, tot ce tine de role si rulmenti plus pompa apa daca nu au fost schimbate, cutia de viteze, grup..... Oare de ce o vinde tocmai acum?

Link to comment
Share on other sites

Cine e vanzatorul masinii si de cat timp o are ?

Intai de orice verifica istoricul masinii pe siturile de profil sa corespunda km. Daca totul e ok, fa un test drive si apoi verificare mecanica si cu tester.

Rulajul e destul de mare, chiar si daca a fost intretinuta exemplar tot te poti astepta la cheltuieli prevazute si neprevazute.

Link to comment
Share on other sites

Salut @Cristy_ursu , mie mi se pare cam scump raportat la numarul de km/an/ si ce optiuni ai pus tu acolo, daca dai o tura rapida pe mobile.de ai sa vezi ca gasesti pe la 26000 euro, cu un an mai tanara si cu 70.000 km mai putini. 

Dar daca masina e intretinuta bine si cu mentenanta la zi + preventiva, ar cam merita. Ma refer la 

distributie, turbine, caseta, cutie, cutie transfer chestiile astea super costisitoare. 

Link to comment
Share on other sites

Orice BMW la peste 150 000 de km poate deveni un sac fara fund. Masinile SH sunt loterie 🙂 Verific-o si vezi cum se prezinta, dar nu te astepta sa fie impecabila. Adica daca e nevoie sa schimbi o fulie, o rola, un brat, o revizie la cutie, nu te sperii. Astea-s costuri normale la o masina de 70K+ euro pret de noua. Personal nu as cumpara motor de 2.0D pe X5 sau seria 5, dar asta e doar parerea mea. 

Edited by six in line
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cand mi-am luat seria 3-ul, l-am luat la 175k/180k si nu am avut probleme cu el. Daca ar fi sa imi iau din nou o masina SH, mi-as lua ceva care sa aiba pana in 75k km.
Norocul nu vine de 2 ori in acelasi loc ca sa zic asa 🙂

Fiind o masina "noua" pt tine vei vrea sa o intretii, sa cheltui bani cu ea pe lucruri care nu tin de probleme interne (detailing, folii etc) s.a asa ca mai bine astepti si maresti putin bugetul pt una care sa aiba km putini si cu toate dotarile pe care ti le doresti si banii ii bagi doar in intretinere, nu in reparatii. 

De asemenea motorul e cam "puturos" pentru X5 cum au zis si colegii. Ar fi frumos ceva pe benzina totusi ca sa mai scapi de anumite probleme pe care le poti avea cu un diesel. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am luat in februarie 2021 un F15 M50d, 227.000 km la bord din Austria, cu suma de 28.000 euro adus acasa. Are foarte multe optiuni, a fost schimbata distribuția, cutia de transfer si ansamblul de turbine dar a avut un defect pe care l-am depistat doar in RO (la montarea ansamblului de turbine au uitat o flanșă afara 🙂 ) Piesa a constat 730 RON la reprezentanță. De atunci am facut 45.000 km fara probleme. Foarte mulțumit de achiziție! 

Ca si dotări: scaune confort, jante M pe 21 inch, Bang&Olufsen, media Playere spate, night vision, dynamic light, cameră marșarier, trapă panoramică, pachet MPerformnace carbon original BMW (lip-uri fibră de carbon bara fata/spate), exhaust sound sistem, etc.

X5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare si multe multumiri pentru sfaturi !

Am luat masina pana la urma ,de 1.5 ani am investit ceva ,mai bine va ascultam ...

Reconditionare Caseta directie,curatare admisie si schimbare capac  ,reconditionare turbina ,toate bratele fata ,schimbare parbriz ,montat Android Auto ,Chip motor Stage 1 si in rest consumabile de tipul curele ,chedere ,furtune ,etc

Acum o gasesc o data la 3-4 zile pe burta...se ridica dar dupa aceea iar o gasesc lasata la maxim si nu are un anumit tipar ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.