Jump to content

F30 330i M Sport 2018


rDa

Recommended Posts

On 4/9/2023 at 11:49 AM, rDa said:

Luna mai a anului trecut m am gandit sa fac un pic masina sa se auda si am decis sa elimin opf ul si rezonatorul, o ameliorare de 10% zic eu....

54A4E156-3C4F-41CE-8BA0-72CE8D74DA9B.jpeg

74E32486-6154-43A0-8BAE-71DA77057075.jpeg

A trebuit resoftat ceva pe masina dupa opf delete ? 

Cat a costat toata afacerea? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/25/2023 at 5:16 PM, xJohn said:

A trebuit resoftat ceva pe masina dupa opf delete ? 

Cat a costat toata afacerea? 

Se poate sa mergi si fara resoftare... doar ca o sa se aprinda check ul la cateva mi de km si o sa ai eroare pe catalizator. Prefer sa nu raspund la cat a costat lucrarea ca apar activisti de mediu si ma cearta.

Link to comment
Share on other sites

Daca omul se simte împăcat cu decizia pe care a luat o, de ce sa l judecam? După el nu au fost bani degeaba si nu si a bătut joc de mașina, sunt doar pareri pe care le spunem. 
 

Nu trebuie sa avem toți aceeași gandire, nu înseamnă ca a gresit, daca noi suntem de alta părere. 
 

Ca si idee eu nu sunt pro, nici contra, mi e indiferent cu privire la ce si a făcut el la mașina. 

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, claudiu1892 said:

In spirit de gluma, un tractor John Deer 9R cred ca emite mai putine noxe decat a ta :)).

Nu stiu cine te-a mintit ca renuntarea la opf si resonator iti aduce sunet misto, dar ori a fost un hot dornic sa iti ia banii, ori un idiot

Te pricepi la evacuari? Nu trebuie sa ma minta nimeni... mai documenteazate un pic care e treaba cu opf, rez delete, downp.....

 

2 hours ago, mgi said:

Pai a recunoscut si el ca a fost "10%", adica practic tot aia. Bani dati, batut joc de masina, si pentru ce..

Fara downpipe nu faci mare lucru.... dasta am zis un 10%....

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, rDa said:

Se poate sa mergi si fara resoftare... doar ca o sa se aprinda check ul la cateva mi de km si o sa ai eroare pe catalizator.

Dacă lucrarea este bine făcută, nu ai niciun martor în bord chiar și fără resoftare.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, xJohn said:

Softul se comporta ok ? As vrea si eu sa incerc bm3 , in special pentru setarile de burble/pops , ai apucat sa te joci cu ele ?  Presupun ca pe a ta cu downpipe si opf delete se aude super .  

Da il am de ceva timp, nimic de reprosat, am schimbat setarile de zeci de ori la el.... depinde ce vrei momentan, la mine este pe oem ca pe custom se auzeau destul de tare....

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2023 at 10:12 AM, rDa said:

Da il am de ceva timp, nimic de reprosat, am schimbat setarile de zeci de ori la el.... depinde ce vrei momentan, la mine este pe oem ca pe custom se auzeau destul de tare....

Plusul de putere se simte ? Ma atrage faptul ca pot trece usor inapoi la stock si ca din ce am vazut nu afecteaza fiabilitatea. Ai incercat si setarile de transmisie de pe bm3? 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, xJohn said:

Plusul de putere se simte ? Ma atrage faptul ca pot trece usor inapoi la stock si ca din ce am vazut nu afecteaza fiabilitatea. Ai incercat si setarile de transmisie de pe bm3? 

Da este o diferenta mare... acest lucru ma atras si pe mine ca pot scrie harta stock cand doresc. Legat de cutie nu am incercat dar am avut o cunostinta care a incercat si nu a fost multumit, ulterior a achizitionat xhp.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/1/2023 at 11:26 PM, rDa said:

@xJohn Am evacuarea stock a masini, stiu ce zici ca si eu am incercat multe combinati pana am ajuns la un rezultat... daca zici ca masina ta este 2019... ai opf de fabrica la fel ca mine pana nu montezi un downpipe + anulat opf fizic (eu am si resonator delete..) deabia dupa aceea putem discuta despre sunet.... legal nu este nimic.... finala de 340i am cautat si eu.... da am zis pas ca sunt multumit momentan. Km am in jur de 148.xxx, absolut nimic...

Salutare! In primul rand, felicitari pentru masina, arata foarte bine!

In al doilea rand, imi poti spune unde ai facut modificarile la evacuare (downpipe etc)? Recomanzi pe cineva?

Eu am un G30 530i B48, si vreau sa schimb finala cu una de M performance si sa pun si un downpipe (de preferabil cu catalizator).

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2023 at 3:18 PM, claudiu1892 said:

Salutare! In primul rand, felicitari pentru masina, arata foarte bine!

In al doilea rand, imi poti spune unde ai facut modificarile la evacuare (downpipe etc)? Recomanzi pe cineva?

Eu am un G30 530i B48, si vreau sa schimb finala cu una de M performance si sa pun si un downpipe (de preferabil cu catalizator).

Multumesc

   On 6/3/2023 at 6:28 PM,  claudiu1892 said: 

In spirit de gluma, un tractor John Deer 9R cred ca emite mai putine noxe decat a ta :)).

Nu stiu cine te-a mintit ca renuntarea la opf si resonator iti aduce sunet misto, dar ori a fost un hot dornic sa iti ia banii, ori un idiot

Salutare, multumesc pentru aprecieri. Legat de primul post nu cred ca ar mai trebui sa iti raspund... sa nu cumva sa te minta si pe tine cineva sau sa iti ia bani...

Link to comment
Share on other sites

In luna deecembrie masina a primit un Volan de M3 nou cu trim Mperformance de carbon si cum lemnu din interior nu ma multumea am ales si niste trimuri de carbon dupa un m3 f80. Acum interiorul este ce trebuie. Numai bine !!!

IMG_3319.jpeg

IMG_0527.jpeg

Edited by rDa
  • Like 2
  • Love BMW 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, rDa said:

 

   On 6/3/2023 at 6:28 PM,  claudiu1892 said: 

In spirit de gluma, un tractor John Deer 9R cred ca emite mai putine noxe decat a ta :)).

Nu stiu cine te-a mintit ca renuntarea la opf si resonator iti aduce sunet misto, dar ori a fost un hot dornic sa iti ia banii, ori un idiot

Salutare, multumesc pentru aprecieri. Legat de primul post nu cred ca ar mai trebui sa iti raspund... sa nu cumva sa te minta si pe tine cineva sau sa iti ia bani...

Confundasem postarile, scuze. 

Eu credeam ca facusei doar resonator delete si te plangeai ca nu ai sunet. Abia dupa aia vazusem si ultimele detalii.

On 6/7/2023 at 2:48 PM, xJohn said:

Plusul de putere se simte ? Ma atrage faptul ca pot trece usor inapoi la stock si ca din ce am vazut nu afecteaza fiabilitatea. Ai incercat si setarile de transmisie de pe bm3? 

Pai cum sa nu afecteze fiabilitatea din moment ce tu bagi 20-30-40-50% mai multa presiune turbo si modifici AFR?

Toate softurile afecteaza fiabilitatea, asta e clar. Cred ca de fapt astea bolt-on, facute standard si in orb, afecteaza mai mult decat cele custom, facute cu dyno, log-uri si ales varianta potrivita pentru ceea ce poate/scoate motorul respectiv.

Iar faptul ca poti trece inapoi la stock e o vrajeala. ECU oricum inregistreaza valorile modificate si in urma unei diagnoze cu ISTA va reiesi ca masina a fost "tunata", deci nu pacalesti pe nimeni

Edited by claudiu1892
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, claudiu1892 said:

Toate softurile afecteaza fiabilitatea, asta e clar.

Cred că la stage 1 este neglijabil.

1 hour ago, claudiu1892 said:

Cred ca de fapt astea bolt-on, facute standard si in orb, afecteaza mai mult decat cele custom, facute cu dyno, log-uri si ales varianta potrivita pentru ceea ce poate/scoate motorul respectiv.

Absolut.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/25/2023 at 4:08 PM, claudiu1892 said:

Confundasem postarile, scuze. 

Eu credeam ca facusei doar resonator delete si te plangeai ca nu ai sunet. Abia dupa aia vazusem si ultimele detalii.

Pai cum sa nu afecteze fiabilitatea din moment ce tu bagi 20-30-40-50% mai multa presiune turbo si modifici AFR?

Toate softurile afecteaza fiabilitatea, asta e clar. Cred ca de fapt astea bolt-on, facute standard si in orb, afecteaza mai mult decat cele custom, facute cu dyno, log-uri si ales varianta potrivita pentru ceea ce poate/scoate motorul respectiv.

Iar faptul ca poti trece inapoi la stock e o vrajeala. ECU oricum inregistreaza valorile modificate si in urma unei diagnoze cu ISTA va reiesi ca masina a fost "tunata", deci nu pacalesti pe nimeni

Clar afecteaza orice stage , si nu sunt atras de bm3 pentru ca vreau sa pacalesc pe cineva. Sunt mult altele avantajele pe care le ofera in aplicatie , nu are rost sa intru in detalii aici . De la softurile OTS  se pot dezvolta softuri costum specifice pentru dorintele proprietarului , cu log-uri dyno si tot ce trebuie daca chiar iti doresti asa ceva. 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.