Jump to content

Probleme motor nu merge rotund


Recommended Posts

Buna ziua!

Am o problema ..când merg in trafic  aglomerat  , vițeza 1 și 2, gen aglomerație de oraș, semafoare, etc, când rămâne mașina la relanti motorul nu mai merge rotund.Vizibil este la clapeta de accelerație că nu se învârte rotund la relanti .Repet numai după ce merg in trafic aglomerat se întâmplă.Daca o las pe relanti vreo 5 minute mașina și își revine și motorul incepe să meargă rotund.

Menționez că am schimbat egr, răcitor , toată galeria de admisie curatata, injectoare schimbate(sh) inclusiv clapeta de accelerație curățată.

Pe tester îmi dă defectuos senzor presiune supraalimentare .

Ce ar putea fi ??

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, N47_1978 said:

Buna ziua!

Am o problema ..când merg in trafic  aglomerat  , vițeza 1 și 2, gen aglomerație de oraș, semafoare, etc, când rămâne mașina la relanti motorul nu mai merge rotund.Vizibil este la clapeta de accelerație că nu se învârte rotund la relanti .Repet numai după ce merg in trafic aglomerat se întâmplă.Daca o las pe relanti vreo 5 minute mașina și își revine și motorul incepe să meargă rotund.

Menționez că am schimbat egr, răcitor , toată galeria de admisie curatata, injectoare schimbate(sh) inclusiv clapeta de accelerație curățată.

Pe tester îmi dă defectuos senzor presiune supraalimentare .

Ce ar putea fi ??

Salut,

Pai daca ai defect de senzor, schimba senzorul, apoi mai vezi.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ai uitat sa spui ce era mai important; span in instalatie.

Sa intelegem ca instalatia de alimentare a fost curatata foarte bine dupa ce s-a gasit spanul?

Daca ai schimbat injectoare, acestea au fost macar inregistrate in DDE?

Eu sa fi fost in locul tau, probabil ca injectoarele erau infundate le dadea la curatat. Le curatam in baie cu ultrasunete si le puneam inapoi.. asa ai pus niste injectoare carora nu le stii valorile, durata de viata.. (ca's din'alea piezo).

Inainte, cum facea motorul, pana sa gasesti span in instalatie; simptomul? 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Eu cred ca ai uitat sa spui ce era mai important; span in instalatie.

Sa intelegem ca instalatia de alimentare a fost curatata foarte bine dupa ce s-a gasit spanul?

Daca ai schimbat injectoare, acestea au fost macar inregistrate in DDE?

Eu sa fi fost in locul tau, probabil ca injectoarele erau infundate le dadea la curatat. Le curatam in baie cu ultrasunete si le puneam inapoi.. asa ai pus niste injectoare carora nu le stii valorile, durata de viata.. (ca's din'alea piezo).

Inainte, cum facea motorul, pana sa gasesti span in instalatie; simptomul? 

Mi s a aprins check engine, nu se accelera, nu nimic, mergea tot întrerupt motorul, de la service mi au trimis poza cu injectoarele pline de pilitura din aia .Și da am schimbat inclusiv rezervorul întrucât mi s a spus că e posibil sa fie și acolo șpan .Am factura de la service cu tot ce au făcut , ce au schimbat ce au curățat.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, N47_1978 said:

Mi s a aprins check engine, nu se accelera, nu nimic, mergea tot întrerupt motorul, de la service mi au trimis poza cu injectoarele pline de pilitura din aia .Și da am schimbat inclusiv rezervorul întrucât mi s a spus că e posibil sa fie și acolo șpan .Am factura de la service cu tot ce au făcut , ce au schimbat ce au curățat.

Eu chiar nu mă pricep la mecanica, electronică mașini...Nu știu cum as putea sa incarc aici tot ce am schimbat la ea și vid cum merge motorul ..întrucât spatiu este f mic 

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2022 at 12:12 PM, Godini said:

Pune codul erorii !

4390-monitorizare cuplu motor-semnall defectuos

497C-senzor ptr gaze esap. Înainte turbocom-plauzabilitate

41AA-senzor presiune supraalimentare-defectuos

41AB-senzor presiune supraalimentare-defectuos

40E9-rehulator recirculare gaze esap.(ARF)-defectuos

4A74-Bus de date CAN-Eroare in transmitere date

A4A79-Bus de date CAN-Eroare in transmitere date

49A6-Bus de date LIN-Comunicare perturbată

49A5-Bus de date LIn-Comunicare perturbată

41BA-Senzorul de presiune gaze eșapament-defectuos

419B-senzor presiune atmosferica(aparat de comanda)-defectuos

4D03-Senzor presiune gaze de eșapament-defectuos

4CA0-senzor presiune ulei -plauzabilitate

Aceste erori îmi apar la diagnoză!

4390-monitorizare cuplu motor-semnall defectuos

497C-senzor ptr gaze esap. Înainte turbocom-plauzabilitate

41AA-senzor presiune supraalimentare-defectuos

41AB-senzor presiune supraalimentare-defectuos

40E9-rehulator recirculare gaze esap.(ARF)-defectuos

4A74-Bus de date CAN-Eroare in transmitere date

A4A79-Bus de date CAN-Eroare in transmitere date

49A6-Bus de date LIN-Comunicare perturbată

49A5-Bus de date LIn-Comunicare perturbată

41BA-Senzorul de presiune gaze eșapament-defectuos

419B-senzor presiune atmosferica(aparat de comanda)-defectuos

4D03-Senzor presiune gaze de eșapament-defectuos

4CA0-senzor presiune ulei -plauzabilitate 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie rezolvata mai intai eroare de CAN si LIN de date.. e foarte important. Trebuie verificate o pereche de cabluri rasucite intre ele care pleaca de la un modul la altul.

Apoi rezolva celelalte erori.

 

Cum nu te pricepi la mecanica.. electrica.. nu ai o masina in cea mai buna stare..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, bimmer90f30 said:

Trebuie rezolvata mai intai eroare de CAN si LIN de date.. e foarte important. Trebuie verificate o pereche de cabluri rasucite intre ele care pleaca de la un modul la altul.

Apoi rezolva celelalte erori.

 

Cum nu te pricepi la mecanica.. electrica.. nu ai o masina in cea mai buna stare..

Mulțumesc frumos! O recomandare ptr un service ai?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.