Jump to content

f10, 525d , 2012 problema apa habitaclu


Recommended Posts

Salutare, revin din nou cu intreare, cu speranta ca gasesc raspuns aici . 

La ploaia de ieri, m-am trezit cu apa in masina, dar culmea, intra pe langa mufa obd , printre plastice, in bord, partea stanga, acolo daca nu ma insel e si frm . se uda si mocheta din dreapta fata.. 

Culmea este ca, acum doua luni am umblat la sigurante, in torpedou, si acolo se vedea urma de apa.

Am masina deja de 5 luni, parbrizul e schimbat sigur, dar nu stiu cat de bine .. 

Am curatat scurgerile din stanga/dreapta a capotei, era o mizerie de nedescris acolo , dar urmatorul pas, care ar fi? sa schimb parbrizul, sa nu fie lipit cum trebuie ? 

Daca a mai avut cineva problema asta, astept comentarii, sunt prin zona. 

Acum doua saptamani am mai vazut mocheta uda, am zis ca am udat-o eu, cand am intrat in masina, daca la ploaia de ieri nu eram in masina, nu-mi dadeam seama nici acum . 

 

Merci. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, redog4dy said:

Salutare, revin din nou cu intreare, cu speranta ca gasesc raspuns aici . 

La ploaia de ieri, m-am trezit cu apa in masina, dar culmea, intra pe langa mufa obd , printre plastice, in bord, partea stanga, acolo daca nu ma insel e si frm . se uda si mocheta din dreapta fata.. 

Culmea este ca, acum doua luni am umblat la sigurante, in torpedou, si acolo se vedea urma de apa.

Am masina deja de 5 luni, parbrizul e schimbat sigur, dar nu stiu cat de bine .. 

Am curatat scurgerile din stanga/dreapta a capotei, era o mizerie de nedescris acolo , dar urmatorul pas, care ar fi? sa schimb parbrizul, sa nu fie lipit cum trebuie ? 

Daca a mai avut cineva problema asta, astept comentarii, sunt prin zona. 

Acum doua saptamani am mai vazut mocheta uda, am zis ca am udat-o eu, cand am intrat in masina, daca la ploaia de ieri nu eram in masina, nu-mi dadeam seama nici acum . 

 

Merci. 

M-am confruntat in trecut la fostul E90 cu lipire proasta a parbrizului. Era un gol de cativa mm in mastic in partea superioara din dreapta. Pe langa faptul ca se prelingea si apa in habitaclu, imi si vajaia la viteze de peste 100Km/h. Am fost la cineva care l-a dat jos si l-a relipit klumea, nemaiavand probleme dupa aceea. 

Pe de alta parte vezi sa nu ai probleme cu folia de etansare din interiorul usii. Este inca o problema comuna si la F10. Cred ca am avut problema asta la doua usi, tot la F10 525d, dar si in trecut la E90. Daca ai apa sub una din mochete, cel mai probabil de la acea folie din interiorul usii adiacente ai probleme. 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns, atasez o poza, dar sincer la cat sunt de dezamagit nu mai stiu exact , dar cred ca in portiunea incercuita cu rosu am vazut, ca imi dadea bine apa pe acolo . 

Poate sa se duca apa pana in partea rosie, daca nu e etansata bine usa ? Totodata problema e si la pasager.. 

Prietenii unde am fost aseara, si m-am apucat sa desfac, sa curat scurgerile mi-au zis de parbriz, 99% sanse. 

Tind sa cred ca nu e lipit cum trebuie, atasez poza cu parbrizul, nici senzorul nu l-au pus cum trebuie, sper sa se vada.. nu stiu daca are vreo relevanta . 

Nu stiu daca gasesc la mine in zona(Slobozia, Ialomita)  pe cineva, sa mi-l dea jos si sa-l lipeasca bine.. de regula stiu ca e alt parbriz si gata.. 

@tzucul nu am trapa

 

WhatsApp Image 2022-09-01 at 11.54.51 AM.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-01 at 11.58.50 AM.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Update: am schimbat parbrizul, nu a fost pus bine, am incercat sa-l dau jos/sa-l montez, cand l-am dat jos, s-a agatat putin sus si a plecat pe jumate.. alta distractie, alti bani.. in fine, azi il montez, las niste poze mai jos .. cel dinainte, cand a schimbat parbrizul, nu i-a mai pus cheder sus , si l-au ridicat cam sus de tabla.. si de-aia a agatat sfoara aia parbrizul.. oricum, e jale la cum a fost montat, va las pe voi sa vedeti . 

 

WhatsApp Image 2022-09-07 at 08.29.01 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-09-07 at 08.29.01 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-09-07 at 08.29.01.jpeg

Nu am trapa @AlexIonuț , ceva care mi s-a parut foarte tare, la baiatul asta unde l-am dat jos.. cand aveti probleme si aveti impresia ca baga pe la parbriz, puneti pistolul de la compresor si suflati din interior spre exterior si tineti mana.. sufla destul de mult aer, prin colt la mine 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.