Jump to content

ConnectDrive


Recommended Posts

Nu sunt sigur ca inteleg exact ce vrei sa activezi. Masina este noua? Ai cont pe connected-drive.de sau uk?

Daca nu, trebuie sa-ti faci cont pe www.connected-drive.de (eu am facut pe DE dar cred ca merge si pe UK). Iti asociezi masina pe contul respectiv. Dupa, poti sa-ti activezi ce servcii doresti.

Daca masina este noua, o parte din servicii vin pre-activate pentru primii 3 ani.

Ma rog, asta era la momentul la care am luat eu masina, tot de la Proleasing.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos pentru răspuns .Am aplicația connectdrive setată pe România,dar nu pot activa subscripția ,nu am nicio funcție activa in aplicație ,exemplu benzina ,nu pot încuia/descuia ușile ,etc.Mașina este din 2019 și am cumparat-o anul acesta de la dealer dar mi-au spus ca nu se poate activa subscripția fără a îmi spune motivul.Am scris și celor de la BMW ,acum aștept răspunsul lor sa vedem…..

Edited by DanielPuiu
Link to comment
Share on other sites

Pana iti vine raspunsul eu iti recomand sa faci asa:

- Sterge VIN-ul din contul actual

- Intra pe un Pc/laptop pe browser acolo unde ti-a scris colegul mai sus, site connected drive din germania, uk sau orice alta tara in afara de Romania, unde stii si limba ca sa te poti descurca prin meniuri

- Fa un cont cu alta adresa de email, fata de ce ai avut in RO

- Urmeaza pasii de pe site, adauga VIN-ul masinii tale, confirma cu codul din masina, etc

- Apoi ar trebui sa iti vezi abonamentele active si incearca sa te reconectezi la aplicatia de pe tel tau folosind adresa de mail de pe situl connected drive strain.

- In felul asta ar trebui sa poti sa iti activezi si servicii platite care pe Romania din ce stiu eu, nu se pot activa, pe langa functiile care oricum ar fi trebuit sa iti mearga.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am încercat cum a spus colegul mai sus , am facut cont dar in momentul in care bag VIN-ul îmi spune ca este deja alocat ,posibil pentru ca l-am confirmat pe România.Am tot insistat la BMW și mi-au răspuns într-un final la mail și mi-au spus ca o sa fiu sunat zilele următoare pentru a rezolva problema ; daca rezolv ceva ,te anunț .

Edited by DanielPuiu
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2022 at 2:12 PM, Mihai08 said:

Salutare! Oare ai putut rezolva ceva? Și eu am aceiași problemă, cu un X3 G01, la care mi-a expirat Connected Drive. Te rog, dacă reușești să anunți aici. Mulțumesc!

Ti-a expirat ce anume ? Aplicatia My Bmw nu expira niciodata este gratis.

Daca ti-au expirat serviciile se pot plati si prelungi din contul CD, dar nu cont pe Romania.

27 minutes ago, DanielPuiu said:

Salut!Am încercat cum a spus colegul mai sus , am facut cont dar in momentul in care bag VIN-ul îmi spune ca este deja alocat ,posibil pentru ca l-am confirmat pe România.Am tot insistat la BMW și mi-au răspuns într-un final la mail și mi-au spus ca o sa fiu sunat zilele următoare pentru a rezolva problema ; daca rezolv ceva ,te anunț .

Ai incercat sa stergi VIN-ul din contul vechi?

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 11:08 AM, raduron10 said:

Pana iti vine raspunsul eu iti recomand sa faci asa:

- Sterge VIN-ul din contul actual

- Intra pe un Pc/laptop pe browser acolo unde ti-a scris colegul mai sus, site connected drive din germania, uk sau orice alta tara in afara de Romania, unde stii si limba ca sa te poti descurca prin meniuri

- Fa un cont cu alta adresa de email, fata de ce ai avut in RO

- Urmeaza pasii de pe site, adauga VIN-ul masinii tale, confirma cu codul din masina, etc

- Apoi ar trebui sa iti vezi abonamentele active si incearca sa te reconectezi la aplicatia de pe tel tau folosind adresa de mail de pe situl connected drive strain.

- In felul asta ar trebui sa poti sa iti activezi si servicii platite care pe Romania din ce stiu eu, nu se pot activa, pe langa functiile care oricum ar fi trebuit sa iti mearga.

Salut

Am avut cont pe .de si un abonament dar cand s a terminat abonamentul m-au scos din aplicatie gen ca nu stau cu masina in Germania .Acum am cont pe Romania si binenteles nu pot sa iau nici un  abonament 

Daca as trece inapoi pe .de mai am seansa sa functioneze ? Mentionez ca masina este un seria 3 2016 din Olanda

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, OvidiuSt said:

Salut

Am avut cont pe .de si un abonament dar cand s a terminat abonamentul m-au scos din aplicatie gen ca nu stau cu masina in Germania .Acum am cont pe Romania si binenteles nu pot sa iau nici un  abonament 

Daca as trece inapoi pe .de mai am seansa sa functioneze ? Mentionez ca masina este un seria 3 2016 din Olanda

La ce abonament te referi ? 

Sunt abonamente diferite pentru diverse servicii, dar connected drive si aplicatia de pe telefon nu expira.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, raduron10 said:

La ce abonament te referi ? 

Sunt abonamente diferite pentru diverse servicii, dar connected drive si aplicatia de pe telefon nu expira.

Servicii la distanta era abonamentul , ideia este sa-mi vad masina unde este mai ales cand plec in concediu

Link to comment
Share on other sites

On 12/13/2022 at 4:54 PM, OvidiuSt said:

Servicii la distanta era abonamentul , ideia este sa-mi vad masina unde este mai ales cand plec in concediu

Daca este subscriptie ce avea data de expirare atunci trebuie platit ca sa mearga din nou si ca sa il poti plati cu cont pe Romania nu se putea din ce stiu eu, deci trebuie facut iar cont pe alta tara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.