Jump to content

Recomandare reconditionare volan piele


Shep86

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Conteaza mult aplicarea si mai ales daca se da cu acea protectie dupa vopsire. La fost masina am reconditionat singur scaunele cu un kit dedicat, dar nu a tinut. Aplicarea se facea cu un burete, Apoi am fost la un tip care se ocupa cu treaba asta in mod special si a lucrat cu aerograful. Tot la el am facut si volanul. Nu s-a luat deloc vopseaua in 2 ani cat am mai avut masina. Si pe scaune si pe volan a fost aplicata la final o substanta de protectie/intarire..nici nu stiu cum sa-i zic ( desi si eu o aplicasem cand mi-am reconditionat singur scaunele, nu am aplicat-o corect cu buretele, aplicarea cu aerograful e mult mai buna). Tipul e din Iasi, daca e cineva interesat.  Si eu vreau sa "reinnoiesc" volanul, dar voi merge la revopsit.

Eu zic ca sunt avantaje si dezavantaje de fiecare parte si niciuna dintre metode nu e cu mult mai buna, depinde de cat de meserias e tipul care iti face lucrarea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/24/2023 at 10:29 AM, wolf20 said:

https://www.ebay.de/itm/125171726188?var=426220168003

 

am luat vopseaua asta ,negru mat, ma apuc dupa ce schimb airbagul pe recall.(cred ca saptamana asta ma suna)

vedem cum iese.

Cam asta e,in realitate se vede mai bine.

bine,nici volanul nu a fost daramat rau,doar cojita vopseaua.

39555733-A16F-4A72-A15D-31FCD93EA289.jpeg

8E2DCB98-7F8C-4488-AB2F-38C784912D9F.jpeg

F3B1F042-11E2-4F6C-BB5B-82EB346E6140.jpeg

Daca rezista 2 ani e bine.

817427B8-51AD-445A-8875-11A15EE3E37A.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vopsea si experiemente vs  480 ron retapitare ,am facut eu recent , piele nappa si perforata , o placere sa invarti volanul , daca imparti suma la de cate ori conduci masina si te bucuri de volan cred ca iese o suma modica intr-un final pe care orice proprietar de bmw si=o permite 😉 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Shep86 said:

Bai win60, zici ca de abia s a descoperit vopsitu asta, de parca in fabrica vine dumnezeu si pupa volanu la final. 

Daca asta ai inteles tu din ce am scris eu :)) ce sa zic..revin o din nou cu comentariu, la comentariul asta. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/6/2023 at 9:13 PM, Myx said:

vopsea si experiemente vs  480 ron retapitare ,am facut eu recent , piele nappa si perforata , o placere sa invarti volanul , daca imparti suma la de cate ori conduci masina si te bucuri de volan cred ca iese o suma modica intr-un final pe care orice proprietar de bmw si=o permite 😉 

Lasa mi si mie un tel sau adresa ,ceva.

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2023 at 9:13 PM, Myx said:

vopsea si experiemente vs  480 ron retapitare ,am facut eu recent , piele nappa si perforata , o placere sa invarti volanul , daca imparti suma la de cate ori conduci masina si te bucuri de volan cred ca iese o suma modica intr-un final pe care orice proprietar de bmw si=o permite 😉 

Recomand retapitarea, aduce un aer total nou in masina.

Am facut la F36, am fost f multumit.
Din pacate la G30 am fost nevoit sa-l vopsesc, pentru ca am incalzire in volan si nici cei mai buni din domeniu nu mi-au garantat ca nu pierd incalzirea, asa ca am recurs la vopsire, care a iesit super ok, dar nu ca retapitarea.

Link to comment
Share on other sites

Clar, nu merita riscul de a “strica” aceasta opțiune.

Deși având deja opțiune montata este relativ ușor de a pune un kit de încălzire aftermarket pe volan in cazul in care se întâmpla ceva. Am vrut eu sa pun la E60, dar nefiind gândit volanul cu spira pentru treaba asta, nu prea merge. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, claudiu1892 said:

Recomand retapitarea, aduce un aer total nou in masina.

Am facut la F36, am fost f multumit.
Din pacate la G30 am fost nevoit sa-l vopsesc, pentru ca am incalzire in volan si nici cei mai buni din domeniu nu mi-au garantat ca nu pierd incalzirea, asa ca am recurs la vopsire, care a iesit super ok, dar nu ca retapitarea.

fara teama poti pune peste fara sa scoti pielea originala , este milimetrica ingrosarea , nici nu sesisezi , asa am procedat si eu , totul perfect 

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.