Jump to content

BMW 535i/ActiveHybrid 5 2012


OscarF

Recommended Posts

Bună seara, vin și eu cu o întrebare, vreau să-mi cumpăr BMW 535i/ActiveHybrid 5 2012 340cp 144.000 km și vreau să știu cât de bună este mașina și cât de fiabilă, mai exact dacă merită în 2023 să-ți cumperi așa mașină. Sunt tânăr, dar am mare experiență în condus, o vreau pentru plimbări de seară, la un drum mai lung și desigur să-i dai talpă uneori. Mă gândesc că voi face 10.000-15.000 km pe an. Îmi place extrem de mult mașina, complectați este full full pentru modelul acesta.  Prețul mașinii este de 17.000 euro. Aștept părerile voastre în comentarii, mulțumesc anticipat!!

Link to comment
Share on other sites

Modelul respectiv e de fapt prima versiune de mild hybrid de la bmw. Nu cred ca o sa gasesti aici foarte multe informatii despre fiabilitate, pentru mine cel putin e prima oara cand aud ca are cineva la noi in tara. Incearca pe forumurile de afara mai bine. 

Link to comment
Share on other sites

Oscar, privind lucrurile la rece, nu cred ca modelul la care te gandesti este o optiune buna. Subscriu la cele punctate mai sus de catre WIN60 si mgi: fiind prima generatie de mild hybrid de la BMW, este de asteptat ca sistemul sa prezinte diverse probleme de fine tuning si fiabilitate. Pe langa acest lucru, insa, masina are deja 10 ani: sunt foarte sceptic privind starea de "sanatate" a bateriei sistemului hibrid.

Am mai observat un aspect: multi dintre cei care iau in considerare vehicule hibride vechi, dar cu motor termic cu capacitate cilindrica mare, fac acest lucru pentru ca majoritatea primariilor inca taxeaza modic vehiculele hibride. Nu insiunez ca este si cazul tau. Cu alte cuvinte, hibrid-ul second hand se vinde nu pentru economia de combustibil (care este cvasi nula datorita bateriei obosite, daca nu cumva consumul este mai mare fata de versiunea non-hibrid, din cauza greutatii sporite) si nici pentru determinarea de a proteja mediul, ci este - strict pragmatic - o cale de a fenta impozitul specific masinilor cu motor mare. Consider insa ca acest avantaj fiscal s-ar putea pierde in orice moment, avand in vedere ca vanzarile de autoturisme pur electrice merg din ce in ce mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.