Jump to content

Diferente intre B47 de 150cp si 190cp


tox

Recommended Posts

Salutare,

Am cautat prin forum dar nu am gasit un topic specific.

Recent am cumparat un X1 F48 cu 18d (b47 150cp) si as vrea sa stiu daca exista vreo diferenta hardware intre varianta asta de 150cp si cea de 190cp sau doar softul difera.

La 25d de 231cp stiu sigur ca e alta turbina si sunt alte injectoare.

Motorul meu este B47C20A (asa scrie in CIV), m-ar interesa daca merita un upgrade soft la 190cp sau un stage 1 daca nu se poate instala softul de 190cp (in cazul in care exista diferente de componente motor)

Cutia Aisin presupun ca duce cuplul, avand in vedere ca e echipata pe toate X1-urile automate F48.

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 12:48 PM, zeronoo said:

alte pistoane, alt bloc, alte biele...samd

Dubios... atunci de ce o mai fi modular ? Ma gandeam ca pt reducerea de costuri si abilitatea de a folosi o singura linie de asamblare pt mai multe masini (gen cu acelasi motor) sa fie cum e la 25d vs 20d/18d -> injectoare piezo de 2500 de bari si turbina twinscroll, plus alt soft in DDE, dar atat, restul sa aibe doar alt soft, cum sunt masinile de Belgia. Ma rog, toata intrebarea asta am adresat-o in ideea in care pe viitor poate ma decid sa-i fac un stage 1, si mi-era mai cu "peace of mind" sa pun alt soft original de BMW decat sa ma duc la nush ce tuner sa-mi modifice ce am acum. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 11:06 AM, tox said:

Motorul meu este B47C20A

Eu cand am verificat acelasi motor citat care din fabrica a iesit 1.8 pe hartie, ulterior am aflat ca de fapt capacitatea cilindrica e de 2 litri, rata compresiei.. ceea ce inseamna ca si pistoanele biele arbore foarte probabil aceleasi.. in schimb probabil injectoare, turbine.. pentru a fi mai eco-prietenoase.. 

https://mymotorlist.com/engines/mini/b47c20a/

Comparati cu un M47 320d si o sa vedeti aceleasi dimensiuni la cilindri.. distanta strabatuta de piston.. doar compresia difera, e firesc..

 

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles.. M-am uitat si eu in catalog, se pare ca e alt cod de piesa inclusiv la blocul motor, injectoare, etc. Nu imi dau seama daca e asa doar ca sa diferentieze atunci comanzi piesa sau e identica ca parametri. Meanwhile, mai astept, mi se pare ca masina trage destul de bine pentru 150 de cai si consumul este relativ mic in oras in trafic combinat cu DN1 (7.7%) , merg doar pe Comfort, nu pe EcoPro. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.