Jump to content

Setari harman kardon logic 7


Recommended Posts

Iat ti-am gasit si eu doua linkuri, numai ca, ar trebui sa consideri indesebi doua lucruri. Ce urmaresti?

Sa asculti muzica, care accentueaza anumite frecvente (extreme, ca in cazul hip-hop_ului, bass si inalte..) SAU vrei sa obtii un semnal audio "flat" in sensul in care anumiti obsedati in lumea audiofile.. urmaresc raspusul in frecventa al difuzoarelor cat mai bun IN SPATIU! Iar asta s-ar preta in general, indeosebi muzicii simfonice.. Rock-ului, unde toate frecventele trebuie respectate luand in calcul si rezonanta incaperii.. si cum am zis deja, raspuns in frecventa cat mai neutru..

Prima variante se face dupa ureche.. a doua dupa ce se aplica REW.. room acoustic measurement..

Incearca sa iti intelegi nemultumirea mai intai, sigur vine din stilul muzicii pe care o asculti.

Pentru x3:

https://x3.xbimmers.com/forums/showthread.php?t=1920815

Pentru seria 1:

https://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=407964

 

 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu le folosesc pe cele de aici: https://g05.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1582200

Dar acum depinde si de gusturi. Dupa update-ul de soft s-au resetat toate valorile la 0 si am observat imediat ca sunetul era naspa rau. Parca este alt sistem audio dupa ce faci setarile 🙂

Quote

Logice Seven Surround: Enabled
Surround: +2 (all the way to the right)
Treble: +4
Bass: +3
Balance: Left 1
Fader: Left (F) 2
Equalizer:
100khz + 4
200khz + 2
500khz 0
1khz +1
2khz +2
5khz +4
10khz +5

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Tavicu said:

Eu le folosesc pe cele de aici: https://g05.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1582200

Dar acum depinde si de gusturi. Dupa update-ul de soft s-au resetat toate valorile la 0 si am observat imediat ca sunetul era naspa rau. Parca este alt sistem audio dupa ce faci setarile 🙂

 

Pai nea Tavicule, daca dai bass si treble la maxim si lasi EQ pe zero, obti fix acelasi lucru ca in quote-ul pe care l-ai pus :))) Adica tu nu dai bass & treble la maxim din setarea simpla Bass & Treble, dar practic le duci tot la maxim din setarea EQ. Eu am explicat cea mai simpla varianta…

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ Allexinno said:

Pai nea Tavicule, daca dai bass si treble la maxim si lasi EQ pe zero, obti fix acelasi lucru ca in quote-ul pe care l-ai pus :))) Adica tu nu dai bass & treble la maxim din setarea simpla Bass & Treble, dar practic le duci tot la maxim din setarea EQ. Eu am explicat cea mai simpla varianta…

Nu stiu ce sistem ai tu si cum iti place tie sa sune dar sunt si alte setari (cele de khz) care conteaza. Eu am plecat de la setarile respective si am mai ajustat putin ascultand una din melodiile care imi plac.

Nu stiu unde vezi in setarile respective ca fiind la maxim dar ... ok. Daca modifici ceva in "setarea simpla" se modifica si in EQ, cel putin asa este la mine.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Tavicu said:

Nu stiu ce sistem ai tu si cum iti place tie sa sune dar sunt si alte setari (cele de khz) care conteaza. Eu am plecat de la setarile respective si am mai ajustat putin ascultand una din melodiile care imi plac.

Nu stiu unde vezi in setarile respective ca fiind la maxim dar ... ok. Daca modifici ceva in "setarea simpla" se modifica si in EQ, cel putin asa este la mine.

Am avut HK Logic pe E60, F10 iar acum am pe F48 si G15. 
Daca nu sti cum imi place mie, nu sti cum le place nici altora, deci sfaturile devin orecum facultative iar downvote-urile irelevante. Nu-mi explica mie de kilohertzi ca nu e cazul :))) Cu asta ma ocup de cateva decenii…

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2023 at 3:06 PM, stefan.marius41 said:

Salutare colegi. Ce setari folositi la equlizer voi? Tot incerc sa gasesc varianta buna dar parca sunt nemultumit. 
 

astept pareri din partea voastra

Salut! Eu folosesc aceste setari pentru HK L7:

image.thumb.png.55f345237cafffacd29a419b93894000.png

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Tavicu said:

Eu le folosesc pe cele de aici: https://g05.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1582200

Dar acum depinde si de gusturi. Dupa update-ul de soft s-au resetat toate valorile la 0 si am observat imediat ca sunetul era naspa rau. Parca este alt sistem audio dupa ce faci setarile

Pare ca acestea sunt cele mai ok. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.