Jump to content

Zgomot trapa neidentificat


Recommended Posts

Salut

La un F10 LCI-520d am un zgomot care ma seaca de la trapa. Apare doar cand se incalzeste afara sau sta mai mult in soare si se aude la denivelari(in special pe piatra cubica) ca o pocnitura (ca si cum ai lovi cu degetul in luneta spate sau caroserie). Zgomotul pare sa vina din spatele trapei, dar nu reusesc sa ii dau de cap. Am uns sinele, mecanismele, dat cu silicon chederul si degeaba. Zici ca e un chinez acolo care da cu un ciocanel in caroserie.

Orice sugestie e binevenita, mai ales ca vine vara.🙄🙄

Link to comment
Share on other sites

am patit si eu la fel,am schimbat tot,flanse,arcuri si tot se auzea bataia.Se aude in special pe drum denivelat.A descoperit un inginer de la Apan Bmw Suceava.

trebuia schimbat buretele dintre plafoniera si acoperis asa mi- au zis de la reprezentanta bmw.,costa foarte scump sa schimb la ei la reprezentanta, tot .Am desfacut lampa  am dat jos suportul de la lampa si  ,am inghesuit burete in spate sus in spatiul gol si nu se mai aude.

cu trecerea timpului de la cum tot deschid trapa ,de la soare caldura buretele s- a uzat.incearca ,eu asa am rezolvat.prima data,incearca sa tii cu mana apasat pe plafoniera,cand treci pe piatra cubica ,sau drum denivelat ,si vezi daca se mai aude..Inginerul de la Bmw era mai inalt ,statea pe bancheta din spate ,si atingea cu capul sus in plafoniera,asa si- a dat seama.

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2023 at 9:17 PM, dorucu said:

am patit si eu la fel,am schimbat tot,flanse,arcuri si tot se auzea bataia.Se aude in special pe drum denivelat.A descoperit un inginer de la Apan Bmw Suceava.

trebuia schimbat buretele dintre plafoniera si acoperis asa mi- au zis de la reprezentanta bmw.,costa foarte scump sa schimb la ei la reprezentanta, tot .Am desfacut lampa  am dat jos suportul de la lampa si  ,am inghesuit burete in spate sus in spatiul gol si nu se mai aude.

cu trecerea timpului de la cum tot deschid trapa ,de la soare caldura buretele s- a uzat.incearca ,eu asa am rezolvat.prima data,incearca sa tii cu mana apasat pe plafoniera,cand treci pe piatra cubica ,sau drum denivelat ,si vezi daca se mai aude..Inginerul de la Bmw era mai inalt ,statea pe bancheta din spate ,si atingea cu capul sus in plafoniera,asa si- a dat seama.

 

Multumesc pentru sugestie. E plauzibil ceea ce spui tu.

Da, pe piatra cubica face foarte des.

Te referi la plafoniera din spate?

Link to comment
Share on other sites

da,acolo unde se aprinde lumina,am dat- o jos si am inghesuit butete si nu se mai aude.se auzea ca o bataie de flanse,bucse.se transmitea sunetul in stalpi .am pus si mecanic in portbagaj,si tot nu a depistat bataia.pina nu a atins ala cu capul nu a fost depistat zgomotul

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.