Jump to content

325 - Probleme motor - fum si miros de ars


Betmen

Recommended Posts

8 hours ago, RaYn3 said:

P

Pai si eu am fost stan patitu' alaturi de multi altii. Mergi la service, n-ai cum sa schimbi capacul ala in spatele blocului...in Germania, mai ales. Capacul ala pe OE costa undeva la 300Euro pret de Romania sau cel putin eu atat am platit pe el acum 2-3ani. In Germania probabil e mai mult, a fost inflatia mare. Mai pune si ceva la manopera ca e ceva de surubarit, curatat, deci nah, posibil sa ai nevoie pana in vreo 1000Euroi pe acolo pe la tine. Sau mai astepti pana ajungi prin tara cu ea si o faci pe aici cu bani mai putini.

Îl fac aici nu zic ok ar fi bine sa fie numai 1000 de euro dar eu știu …. Dar nu știu cum sa o mai mit cum o mut oleaca cum începe sa iasă fum. Plus de asta cred ca trebui sa completez și cu ulei dacă se pierde …

9 hours ago, branevl said:

Tu esti genul ala de persoana care viseaza sa isi ia masina de 10 ani si sa nu bage nici un ban in ea, trezeste-te la realitate.  Nu stim preturile din service uri din Germania. Daca nu ai bani, ia 2 spray uri de curatat franele si curata uleiul care e pe acolo ca sa nu mai cada pe dpf sa produca fum.

Eu cred ca nu mai înțeles și după cum o gândești tu orice mașina second hand 10-15 ani sa aibă problema cu uleiul sau eu știu ce dacă e la mâna a doua. Eu am un Opel astra h de serviciu și când am cumparat-o nu am avut probleme cu ia după nici 2 săptămâni chiar mai bine și marca BMW care cică e premium are probleme după nici 2 săptămâni. Normal ca am și bani de reparație dar aici consta in treaba ca nici proprietarul nu o fost cinstit cu mine sa îmi spune exact adevarul.Am spus și voi spune pe moment și primele zile nu am avut nici o problema am fost orbit de mașina și acuma sa pe tușa ….

Link to comment
Share on other sites

Da e cam departe .

Dar ce poți să faci,daca mirosul e persistent,deschide capota,da capacul de la motor jos, dă izolația aia la o parte,vezi de scurgeri de ulei,furtune topite,cabluri etc....daca nu ridic-o pe cric și uită-te la furtunul flexibil,poate e crăpat.......

Trebuie sa se observe ceva 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CristiOsman said:

Da e cam departe .

Dar ce poți să faci,daca mirosul e persistent,deschide capota,da capacul de la motor jos, dă izolația aia la o parte,vezi de scurgeri de ulei,furtune topite,cabluri etc....daca nu ridic-o pe cric și uită-te la furtunul flexibil,poate e crăpat.......

Trebuie sa se observe ceva 

Lasă-mi dacă vrei numărul tău de telefon sa te contactez cunosti mecanica și poate ma poți ajuta și pe mine! Nu știu dacă e racordul ca pierd ulei sau se poate pierde și pe la racordul flexibil….

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to 325 - Probleme motor - fum si miros de ars

Uite aici să îți faci o idee!

Nimeni nu s-a născut învățat,doar că noi avem o "sculă" foarte puternica in 2023,numita internet! Nu e vreo școala să schimbi capacul ăla,problema e că trebuie date jos și injectoarele,asta e cel mai nasol. Asta daca și la tine e aceeași problema!

Ventildeckel se numește în germană și valve cover in engleză! Caută pe net ,pe YouTube,și apropo îți recomand YouTube vanced sa scapi de prostiile alea de reclame,și imposibil sa nu rezolvi problema!!

Și dacă vrei să îl schimbi îți recomand să iei pe original că BMW nu prea agreează aftermarket, dracu'știe de ce.....

Nu mai știu ce mașina ai zis că ai tu dar important e că am înțeles că ai motorul n47 și motorul e același și la F30 F31 F34 s.a.m.d,asta referitor la videoclipul de mai sus,băieții schimba la un F30!

Hai numai bine!!!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CristiOsman said:

Și dacă vrei să îl schimbi îți recomand să iei pe original că BMW nu prea agreează aftermarket, dracu'știe de ce.....

E simplu, se numeste controlul calitatii, adica provenienta piesei sa fie sigura si trecuta de un control facut ca la carte pentru care platesti in plus.. din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.