Jump to content

530 xi sau 530 xd ?


Bogdan N

Recommended Posts

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

NOUL 520D E TUNAT DIN FABRICA ARE 177HP PE TALON SCRIE VITEZA MAXIMA 223 KM/H. AM MERS DE DOUA ORI CU 240KM/H SI ULTIMA DATA ERAM 4 PERSOANE. ACUM E CLAR CA SUNT ERORI DAR O SA FAC UN TEST CU UN SCANNER AUTO IN MERS.

DE EXEMPLU MERGEAM CU UN CIELO SI AVEA MUFA OBD(ERA PRINTRE ULTIMELE MODELE. LA 18KM/H REALA ERA 170 CORECT.

INSA LA BMW SUNT CONVINS CA DACA ACUL ARATA 240 AI CEL PUTIN 230KM/H

MASINA MEA ARE 9000 KM E INCA NOUA.

AM UN PASSAT(1,9TDI) CARE ARE MAXIM CONSTRUCTIVA 190KM/H. E VREAU SA SPUN CA MERGE CU 210KM/H. mERGEA SI FARA CIP CU 210 (INAINTE AVEA 101 HP).

DECI CE SCRIE IN TALON E UNA IN REALITATE POTI OBTINE VITEZE MAI MARI. CA SA NU MAI VB CA EXISTA DIFERENTA DE LA MASINA LA MASINA CAND VB DE VITEZA MAXIMA.

Link to comment
Share on other sites

Te rog frumos numai scrie cu CAPSLOCK..

Nu inteleg faza asta cu tunat din fabrica :blink:

Ah si ce tot aveti fratilor cu vitezele astea parca ma intereseaza pe mine ca prinde 247 masina parca o sa merg asa zilnic sau ca nustu ce masina prinde 240.. conteaza demarajul nu viteza de varf intr-o tara unde nu e nici o adevarata autostrada.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

cand ma intreaba cineva cu cat am mers cel mai tare fi sigur.. ca nu il pun sa aplice regula de 3 simpla si sa rezolve ceva integrale ca sa aflam viteza corecta... ca pana la urma la ala cu loganu ii bate acu la 200 cu eroare.... noua ne bate la 240-250 cu eroare asta este.. ce sa--i facem... toti suntem supusi aceloras erori :blink: deci ideea ar fi ca noi mergem cu 40-60 km/h mai tare ca altii Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu: absolut nici una.. dar macar am un termen de referinta.. pentru ca cu 210 merge si astra si pasatu si asa mai departe si atunci daca respect notatiile de pe bord se poate observa o diferenta de 30 km la ora sa zicem intre masina mea si un astra sau pasat.. sti ce zic ?

 

Eu nu o sa zic niciodata la nimeni ca degeaba afiseaza 200 ca defapt ai 180... daca vreau sa ii demonstrez ca masina mea e mai tare ca a lui, il iau in masina si ii arat ca merge sa zicem la 240..

 

in cautarea adevarului absolut... probabil ca merita comparatii cu gps-uri si asa mai departe.. sau pe cine chiar intereseaza .

 

 

 

APROPO !!!! Tre sa merg la RAR.. si acolo se semneaza ca ii las sa tureze masina cat vor ei... la testu ala.. nu tre sa duca masina la 5000 rpm ?si sa obtina nustiu cate cititri identice consecutive ? daca la mine taie alimentarea la 4000 rpm ce se intampla ? de ex.. la un vw transporter din 86 1,6D ... l-a respins la revizia tehnica ca i-a spus ca nu urca pana la 5000 rpm si sa mai repare la pompa de injectie... deci in cazul acesta... ce se intampla ?

Link to comment
Share on other sites

Eram odata la rar cand i-a crapat motorul la unu in timp de incercau aia sa-l tureze...nu degeaba trebuie sa fie motorul cald cand intri acolo....:blink:

Banuiesc ca diferentele de viteza intre cat arata ceasul de bord si viteza reala sunt aproximativ aceleasi cam la toate masinile...., daca e asa, inseamna ca 0-100 nu e nici aia reala de fapt...?

Idealul meu de masina, e una cu care sa pot merge la drum cu 180-200 km/h linistit....fara sa se incalzeasca motorul si sa-l stiu solicitat si...daca se poate sa nu consume nici chiar mult....:), cred ca bmw 530d se apropie...poate chiar si 525d...desi la 525 mai stai cu frica ca vine vreun audi 2.5 disesel si-ti da de treaba...:)

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca diferentele de viteza intre cat arata ceasul de bord si viteza reala sunt aproximativ aceleasi cam la toate masinile...., daca e asa, inseamna ca 0-100 nu e nici aia reala de fapt...?

275508[/snapback]

Cand bordul o sa indice 100kmh, o sa ai practic si real ceva mai putin de 100. S-a mai mentionat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.