Jump to content

530 xi sau 530 xd ?


Bogdan N

Recommended Posts

in 2 sec poti face diferite distante in functie de viteza pe care o ai

ce ai calculat e corect cand ai o viteza de 100km/h fata de un punct fix.

problema e ca nici unul nu ramanea la 100km.

am inteles ce ai vrut sa zici

265984[/snapback]

Da, practic distanta aia calculata o sa fie mai mica. Era calculat la 100kmh constant :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acul ala de la temperatura sfideaza legile fizicii :)

265942[/snapback]

 

mufa de la senzorul de temperatura era cam bulita si de la viteza (e exact in fata motorului) se misca :)

 

2 * 100.000 / 3600 = 55.55 metri

La 4.84 metri o lungime de E60: 55.55 / 4.84 = 11.47 masini distanta

265944[/snapback]

 

adica vreo 2 tiruri si ceva :))

 

bag mana in foc ca nu poate fi o distanta mai mare de 20-30m(daca e prost soferlu) si vin si cu calcule daca vreti

265986[/snapback]

 

vino!

daca la viteza calculata de chas3 e distanta aia, cum poti sa zici ca la peste 200 e mai mica? :)

 

 

520D:

 

0-100km/h - 8.9sec

0-200km/h - 48.7sec

 

=> 100-200 - 39.8 sec

 

 

530D:

 

0-100km/h - 7.6sec

0-200km/h - 34.0sec

 

=> 100-200 - 26.4 sec

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

cred ca cel mai bine cumperi un 520D.De ce ?

pai: am cumparat unul nou si am plecat pe autostrada cu un 530 235cp. ce a urmat:

viteza maxim lafel(de fapt am accelerat amandoi pana la 240 cand s-a pus un camion in cale) cu toate ca la mine scrie ca trebuia sa ating 230km/h(fals).

diferenta s-a vazut vizibil dupa 230/h cand masina lui a plecat din fata mea mai tare pana la acea viteza ne-au despartit ca lungime maxim 10m.

vreau sa spun ca masina lui are 235cp a mea 163(cu toate ca astia de la bmw au zis ca are din fabrica 177?)

daca vrei diferenta mare atunci achizitioneaza 535.

 

apropo pana la 190km/h vezi ca alearga lafel si passatul de 136hp dupa apare diferenta intre bmw si alta masina.

mai este un lucru depinde si cand schimbi treapta.

Am optat intre BMW, AUDI si Mercedes. Acum as face aceeasi alegere

BMW 520D consum mic (eu am media in 5000km 8,2 si vreau sa spun ca o forjez)

masina a costat cu toate taxele 41485 euro(xenon, cruise control, manuala 6 trepte, piele,nuc ornamente, etc)

vezi cat costa un 530 si mai vb

265810[/snapback]

 

Am eu o masina de 245 de cai, un E39. Vrei sa ne dam in scop informativ? Asa sa intelegi ce inseamna o diferenta de peste 50 de cai? Ca sa vezi practic nu teoretic...

Iti garantez ca la asa mare diferenta de putere nu misti :blink:

Link to comment
Share on other sites

uite hai sa organizam intr-o zi treaba asta.

Sa ne adunam undeva (ori pe BUC-pitesti) ori pe Buc-constanta si vom vedea.

Deocamdata plec in vacanta .dar peste o luna se poate aranja.

Eu am un 520 nou de 177hp am un prieten cu care de altfel am si alergat pe buc-pitesti un 330 de 235hp.

vi cu a ta si vedem la ce distanta ma lasi in spate,

Ok?

apropo ce greutate ai la masina ?

Link to comment
Share on other sites

NU ESTE CURSA(ASTA INSEAMNA START---STOP) E O INCERCARE DE A OBSERVA IN VITEZA ANUMITE CARACTERISTICI

SALUTARI

 

NE-AM SI GASIT (AUTOSTRADA-PTR CURSE :)  :)

 

nu sunt lucruri de discutat aici, ci cel mult in privat, pentru ca nu sunt de interes GENERAL

 

 

p.s. nu e nevoie sa ridici tonul... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ma nu va puteti ... "grabi" spre destinatie pe autostrada ca precis se gaseste cate unu cu vreun cu atitudine in ceva pasat .. sa va incurce :blink: sau daca nu vre-un bunicutz blindat cu bagaje pana la plafon... si nu se da de pe banda a 2-a nici in ruptu capului
Link to comment
Share on other sites

Am eu o masina de 245 de cai, un E39. Vrei sa ne dam in scop informativ? Asa sa intelegi ce inseamna o diferenta de peste 50 de cai? Ca sa vezi practic nu teoretic...

Iti garantez ca la asa mare diferenta de putere nu misti :blink:

267659[/snapback]

 

stai la coada.. :)

vroiam sa-i arat eu cu o masina cu 8 cai mai putin cum sta.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ce v-ati incalzit asa mai baieti..:blink:) prea putin conteaza aia 10 sau 20 de metri care-i ai in fata sau in spate...problema se pune cand e drum aglomerat sau ai de urcat, franezi, accelerezi...eu zic ca 530 e de departe mult mai lejer de condus si cu rezerve mai mari...cand esti intr-o depasire stransa cu 530d strangi mai putin din dinti..:))

Cat despre initiatorul topicului, daca iti place sa conduci tare spre foarte tare, ia 530i....daca ai drumuri multe de facut tot timpul anului si nu prea iti permiti sa amani un drum din cauza ghetii, ia "x".

DSC-ul de la bmw fara x e mult mai ingaduitor decat la alte masini, fac comparatie cu mercedes spre exemplu....pe zapada, mercedes nu permite nimic, antipatinajul lucreaza f prompt, la bmw esti lasat sa simti intai curba mai bine....

Toul e sa nu te bazezi pe x mai mult decat trebuie...eu prin `96 aveam un nissan patrol si iarna, cand mergeam cu tractiunea spate, nu prea derapam, insa pe 4x4 cam exageram si era sa traversez niste santuri de vreo doua ori....x-ul te ajuta mult, e adevarat (cateodata poate face diferenta intre un traseu normal si o catastrofa)...dar "iti adoarme simturile" cum spunea cineva.

Link to comment
Share on other sites

mariob cum sa scrie la 520d in talon viteza maxima 230km/h cand la E90 cu 163cp care e mai usoara scrie 220km/h.Inca nu am vazut 520d care sa treaca de 220km/h dar sa mai si ajunga la 240km/h.A mea nu vrea mai mult de 240km/h dar aici vorbim de o masina mai usoara ca un 520d fie el si cu chip.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.