Jump to content

Diferential e46 -330i


kevinn14

Recommended Posts

Salut colegi . Nu am mai intrat de ceva vreme pe aici . Postasem acum un an si ceva ca mi-am pus un motor recondiționat pe e46 330i . Am masina de foarte mult timp , la un moment dat am vândut-o cu motorul stricat si cel care a luat-o ( Robert de la Bimmer Service ) i-a pus un alt motor ce il avea pe un Cabrio ( 2.0 150 sau 2.2 170 nu știu sigur ) . I-a mai luat si frânele si diferențialul , probabil voia sa facă acel Cabrio de 3.0 .  In fine , intre timp s-a nimerit sa o cumpere un alt prieten de al meu din Pitești si m-a contactat , am rămas in legătura … si cand a vrut sa o vândă , fiind surprins de cum mergea vechiul e46 chiar si cu motorul acela am hotărât sa o iau înapoi . Am făcut ce voiam sa fac pe la ea , interior , ceva rugina , toată articulația fata spate tot , si la un moment dat am găsit si un motor recondiționat, l-am pus cu tot cu frâne , evacuare , ambreiaj nou ,  care pana acum este in regula . Problema ar fi - am alt diferential decât cel care trebuie , trage bine masina dar la drum lung nu este Ok , sta mai turata . As vrea sa o fac , voiam sa plec cu ea in Grecia . Mai am un ML 2015  provizoriu pana reușesc sa am banii pentru un G30 ( da , am zis ca trec la Mercedes si regret nu se compara cu Bmw, e si motorul de 2.2 pe Ml trage ca un Logan  ) dar as vrea sa merg cu e46 le in Gr . Mereu cand ma urc in el imi schimba ziua in bine , chiar daca pt ziua de azi performanțele ei sunt destul de reduse . As vrea daca ați putea sa imi spuneti unde as putea merge ( la cine ) sa fac Swap la diferential . Din ce am înțeles as putea sa il pun pe cel original raport 2.93 sau raport 3.38 , am vazut pe fanatics ca ei trec de obicei la raport de 3.38 . Daca imi puteți recomanda unde as putea merge , cine se mai ocupa de e46 si ar avea chef … plătesc pt manopera mai mult decât este in mod normal . Nu trebuie sa fie neaparat in Bucuresti , pot merge si in alt oras . 
Mulțumesc anticipat  si drumuri bune 👍

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Diferentialele de diesel au raport mic, ca sa nu stea motorul in ture mari la viteze mari. Eu pe E92 l-am cumparat cu diferential de 3.07 de 318d, si la 220 la ora, aveam 4500 ture. Plecarile de pe loc erau mai lente dar turele mai joase la viteza. Cand l-am inlocuit am pus raport 3.64 exact cum vine masina echipata de fabrica si turele sunt exact cum trebuie la un benzinar. 

De schimbat un grup nu iti trebuie facultate, poti sa il montezi oriunde. Doar sa schimbi uleiul, ca sa fii sigur ca ai facut treaba asta. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.