Jump to content

Inchiriat PHEV in EU?


Romulus

Recommended Posts

Depinde cat de mult o sa o conduci prin oras/aglomeratii si cat pe autostrazi.Daca o sa mergi preponderent pe autostrada eu zic ca nu.De incarcat sigur ai unde sa o incarci (parcari/hotel/shoping center/benzinarii)....

Link to comment
Share on other sites

Pentru 2000 de km intr-o saptamana nu cred ca merita, pentru ca n-o sa apuci s-o incarci foarte des. Pe de alta parte, daca ai o oferta foarte buna de pret, de ce nu? E o masina ca oricare alta si poti sa mergi cu ea si fara s-o incarci. 

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca voi cauta hotel cu incarcare peste noapte dar nu stiu care ar fi avantajul. Plus ca in Paris sau orasele germane, inteleg ca ai unde sa o incarci destul de bine. Avand in vedere ca nu am condus PHEV ma gandeam sa incerc... Am sperat ca are cineva de pe aici ceva experienta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inchiriat un phev la italieni, si l-am folosit fara sa-l incarc deloc. Dar eu am fost si in zona cu diferente de altitudine mari, acolo mai incarcam bateria din mers. 

Pe autostrada n-o sa vezi niciun avantaj tehnic, dar o sa poti sa intelegi mai bine cum functioneaza conceptul..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gata, am predat masina, as putea face un review complet, dar nu cred ca are rost fiind un Alfa Romeo, poate doar in comparație cu X3 sau chiar X1? Oricum, nu prea inteleg cine ar cumpara asa masina? Alfa Romeo are o baza de fani die-hard dar care nu o inteleg.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca stiu ca sunt fani alfa die-hard si nu prea vad vreun motiv. E o masina super, nu spun nu, dar ce ofera fata de un skoda sau vw sau audi sau bmw? Ca altfel ramai cu gustul ca se strica ca orice alfa si te lasa-n drum.

Sistemul infotainment este penibil, are tomtom si nu am reusit sa imi bag o destinatie. De fapt am reusit, cu un cablu in telefonul meu Android Auto, ca altfel eram deja in drum. Modelul asta aparent nu are Alfa Connect cu wireless decat la Apple Car play. Masina e din noiembrie 2022. 29.000 km avea la bord.

 

Tine banda, franeaza cu radar face multe, dar am senzatia ca are o mica stangacie "italieneasca" fata de rafinamentele germane. Nu stiu ce sa spun.

Motorul? 280 cp cica. 4 cilindri, pare-se un V8 ferrari taiat in jumatate... Asa spun fanii... Nu stiu... Puteam sa jur initial ca are 140... cu un sunet anemic rau. Pe urma m-am razgandit si am vazut totusi ca avea probabil peste 200+, la cum simt eu... totusi 280 mi se pare mult si nu am simtit. Iar cutia de viteze? Fata de un 8 automat BMW? Distanta de la pamant la marte... A avut niste ezitari de am crezut ca s-a stricat. Groaznica cutia.

E drept ca nu am umblat deloc la modul de drive, are un buton cu A, N si D parca. A rosu, N albastru si D verde. N-am idee ce reprezinta, dar presupun ca sport, normal si economic. Desenele nu sunt semnificative. Si nici de curiozitate n-am incercat. Am lasat-o pe N si mi-am vazut de condus.

Consumul? la 1.000 km, am reusit 12l/100 km. Si nu am prea depasit vitezele legale prin Franta. Dar am circulat mult prin Paris. Deci... nu stiu ce sa spun.

 

E frumoasa totusi, atrage privirea. Pana si un francez din o Giulia rosie, s-a uitat indelung dupa Stelvio. E comoda, inalta dar nu full-blown SUV. M-am strecurat cu greu in parcari subterane cu inima si bucile stranze dar nu am avut ce sa ma plang. Si-a facut datoria cu eleganta.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca din cauza ca nu au avut clasa care am platit-o (IDAH), m-au upgradat la alta (PFAR).

Platisem IDAH

Intermediate, 4-5 doors, Automatic, Hybrid

si am primit PFAR

Premium, SUV, Automatic, Air Conditioning

Nici una nu e SUV cred. Sunt mai degraba crossover sau SUV mic. Nu ma pricep

image.png

Asta scria pe rezervarea mea. IDAH

Intermediate, 4-5 doors, Automatic, Hybrid.

Lynk and Co erau in parcare si sincer, erau de talia stelvio. Cred ca Peugeot 3008 hybrid e mai mic, nu stiu.

 

Peugeot 3008 Hybrid4: with front or all-wheel drive | Electric Hunter

Observ ca si Peugeot 3008 hybrid e un SUV mic, ca si Lynk and Co si Stelvio. Deci...

 

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca mai este o varianta de motor in jur de 200cp , banuiesc ca totusi aia era avand in vedere ca e o masina de inchiriat.

nu am condus stelvio nu am fost nici macar ca si pasager, dar imi place rau cum arata.

Ma batea gandul dar era mult peste buget asa ca am ramas cu g21

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Romulus said:

m-am razgandit si am vazut totusi ca avea probabil peste 200+, la cum simt eu... totusi 280 mi se pare mult si nu am simtit

Inseamna ca mi-e calibrat bine creierul ca un dinamometru bun. Când am căutat motorizări de pe telefon, probabil am fost superficial si inclinat repede spre 280 CP. Dar da, fix spre 200 ma gandeam si nu pricepeam de ce e asa morocveata. Scria T1 pe lateral.

image.png

sau Ti?

 

Asta spune bing de Ti.

Bing AI

 

The Ti model for Stelvio is a trim level that stands for Turismo Internazionale. It is one of the most exclusive, comfortable, and elegant versions of the Alfa Romeo SUV¹. The Ti model comes with standard features such as:

- All-wheel drive
- 19-inch wheels
- Built-in navigation
- Dual-pane sunroof
- Leather seats
- Heated front and rear seats
- Wireless phone charging
- Driver-assist features such as adaptive cruise control, blind-spot monitoring, and lane-departure warning²³.

The Ti model also offers some optional packages, such as the Performance package (aluminum paddle shifters, limited-slip differential) and the Premium package (14-speaker Harman/Kardon stereo, leather dashboard and upper doors)².

Source: Conversation with Bing, 6/23/2023(1) Alfa Romeo Stelvio - The new SUV | Alfa Romeo. https://www.alfaromeo.com/models/stelvio Accessed 6/23/2023.
(2) 2022 Alfa Romeo Stelvio Review, Pricing, and Specs - Car and Driver. https://www.caranddriver.com/alfa-romeo/stelvio-2022 Accessed 6/23/2023.
(3) 2021 Alfa Romeo Stelvio Ti Sport AWD Specs - U.S. News & World Report. https://cars.usnews.com/cars-trucks/alfa-romeo/stelvio/2021/specs/stelvio-ti-sport-awd-416729 Accessed 6/23/2023.

 

 

Quote

The Stelvio Ti comes with a 2.0-litre turbocharged petrol engine that produces 280 hp and 306 lb-ft of torque. It is paired with an eight-speed automatic transmission and an all-wheel drive system¹². This engine can accelerate the Stelvio Ti from 0-62 mph in 5.7 seconds and has a top speed of 143 mph¹². It also features a stop-start system to save fuel and reduce emissions¹.

Source: Conversation with Bing, 6/23/2023(1) 2021 Alfa Romeo Stelvio Ti Full Specs, Features and Price. https://carbuzz.com/cars/alfa-romeo/stelvio/2021-alfa-romeo-stelvio-ti Accessed 6/23/2023.
(2) 2021 Alfa Romeo Stelvio Review, Pricing, and Specs - Car and Driver. https://www.caranddriver.com/alfa-romeo/stelvio-2021 Accessed 6/23/2023.
(3) 2024 Alfa Romeo Stelvio Review, Pricing, and Specs - Car and Driver. https://www.caranddriver.com/alfa-romeo/stelvio Accessed 6/23/2023.

 

Quote

Yes, the Ti 200 hp engine is available on Ti models in some European markets. It is one of the engine options for the Stelvio Ti, along with the Ti 280 hp engine and the Ti 210 hp diesel engine.

99 .99% era cel de 200 cp.

ca dotari avea de toate.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.