Jump to content

Probleme audio


AlinGheaja

Recommended Posts

Salutare tuturor

recent am reusit sa achizitionez un e61 2005 si sunt super multumit de ea.

am schimbat navi cu android pentru ca nu puteam asculta decat radio.

pot oricand sa schimb de pe android pe CCC cu meniu 3 sec.

am decis sa imi pun o statie si un woofer.

din pacate iesire RCA pt subwoofer nu are playerul android asa ca am cumparat de pe emag 

https://www.emag.ro/convertor-semnal-adaptor-nivel-hi-low-negru-adaptor-nivel/pd/D4J0YQBBM/

si l-am legat de boxele din tavan spate

problema este ca se aude aiurea si oricat am incercat sa reglez statia uneori se aude bass cand nu ar trebui si nici nu este un bass OK..

si acum mai nou si muzica se aude ciudat in spate. la unele melodii litera S se aude foarte aiurea.

sunt in punctul in care m-am blocat si nu mai stiu ce sa fac. in portpagaj nu am amplificator de fabrica(ma gandesc ca trebuia sa fie in stanga spate) si nici sub scaune difuzoare de bass.

ce am mai gasit la playerul android in spate o mufa jack mama care scrie "audio out put" dar nu stiu daca chiar e iesire pt statie.

orice sfat ce ma poate ajuta ar fi minunat.

va multumesc

Edited by AlinGheaja
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, AlinGheaja said:

orice sfat ce ma poate ajuta ar fi minunat.

intreb mai mult retoric, cate iesiri audio are androidul acela? 

cand l-ai luat nu te-ai gandit la posibilitati de extindere audio?  adica alte amplificatoare, comenzi pe volan, ..cat mai multe "chitibusuri" esentiale (nu cele mai multe) pe care sa le aiba playerul acela?

pune link-ul sa vedem si noi ce NU merita, sau daca merita luat adroidul acela.. mufa jacl aceea ppate fi - baga niste casti la volum mic si vezi ce semnal iese pe acolo.. liniar, de nivel mare sau mic... (adaptoare sunt..)

vezi poate exista posibilitate de dat androidul inapoi magazinului cu promisiunea ca o sa iei ceva de la ei, evident, mai scump.

 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

am luat de la ei https://alecomag.ro/product/navigatie-android-bmw-e60-e90/ modelul cu 4g

vanzatorul mi-a spus ca are RCA dar eu nu vad care mufa.. 

singura mufa e jack mama care scrie "auto out put"

mi-a spus ca daca nu are iesire pt subwoofer trebuie sa iau set mufe care se gasesc online

am mai luat de la ei pt un e39 si totul a fost OK

atasez poza cu continutul care l-am primit

 

asd.jpg

 

 

din ce am gasit online ca sa am iesire RCA trebuia sa am mufele astea

 

dasd.jpg

 

 

update:

i-am sunat acum 2 min si au zis ca modelele noi de navigatie nu mai vin cu mufele pt subwoofer etc

si mi-au dat link si mi-am comandat 

https://warautonavi.ro/produs/mufa-kit-cabluri-rca-statie-subwoofer-ecrane-tetiere-navigatie-android-war-auto-navi/

maine imi ajunge si revin cu detalii

pintre ele navigatia este super OK si se misca minunat.. doar ca am facut eu tiganie de fire care acum trebuie sa le anulez

Edited by AlinGheaja
Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci cu ti s-a sugerat, sa te legi cu firele de pe difuzoarele de sub scaune pe intrarea amplificatorului..

Daca tot ai pus linkurile androidului pune si linkul amplificatorului, ce intrari are? Doar de nivel mic? E greu de scos un raspuns in frecventa pentru amplificatorul cu woofer cand tie semnalul iti este deja "denaturat" pentru ca unul e semnalul in woofer-ul masinii de sub scaun cand volumul e la nivel mic si ALTUL e semnalul la nivel mare. 

Amplificatorului tau destul de probabil ii place semnal uniform si ne-equaliz..at..

Dar mai bine experimenteaza si anunta cum ai reusit.

Sa nu uiti ca si amplificatorul tau (probabil) are niste reglaje importante pentru/fata de ce woofer ii este atasat.. 

Dar mai bine pune o poza cu, conexiunile si reglajele din amp..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

De ce ai pe OUT mufele alea?

Ar trebui sa fie pe IN.

Dar sa lasam asta.. probabil intelegi ca amplificatorul tau functioneaza in parametri doar cu semnal mic din iesirile unitatii! Adocs tot din RCAuri. Nu iesiri de difuzoarele unitatii..

Edit: Nu m-am uitat bine. Amplificatorul are si intrarea High. Tu ce iesiri ai folosit cand ai facut incercari..? Iesiri de nivel mic pe intrari de nivel mic, da?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

N-am incercat altfel.. pe e39 asa am avut si a mers super OK! Nu ma prea pricep la astea. Si sper sa ajung intr-un final la o solutie sa se auda din nou bine. si multumesc pt raspuns.

In prezent si de la instalare merge exact cum se vede in poza.

daca trebuie sa modific ceva te rog sa imi zici. poate ajung la final!

Link to comment
Share on other sites

On 7/18/2023 at 6:51 PM, AlinGheaja said:

firele de fabrica de la boxele din podea merg in fata cumva ?

Daca masina a avut amplificator de fabrica cablurile alea se duc in spate, ca si celelalte de la alte difuzoare. Daca nu, se duc la unitatea din bord.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2023 at 10:23 PM, AlinGheaja said:

si l-am legat de boxele din tavan spate

Cand spui ca te-ai legat de boxele din tavan spate, te referi la astea?

image.jpeg.ea685a8e56f31ababb19863ee7c0d4cd.jpeg

Din cate stiu, E61 are la sistemul audio standard si HiFi boxe in usi si sub scaune (subwoofere) si doar la Logic 7 si Individual are in plus boxe in tavan (si inca una central, in bord, dar nu e relevant aici). Sunt sanse sa fi modificat proprietarul anterior ceva la sistemul audio? Poti sa lasi seria de sasiu sa verific cum a venit masina din fabrica?

Link to comment
Share on other sites

salut da

m-am legat de boxele din tavan din spate si nu suna bine.(exact ca in poza ta)

am tras fire de la boxele de sub scaune si se aude mai bine dar tot nu este chiar cum ar trebui basul. intradevar este o diferenta destul de mare.

acum mai ramane sa schimb adaptorul high to low, ca l-am luat pe cel mai ieftin si cateodata mufele rca nu fac contact, si eventual un alt cablu rca ca si ala pare cam ieftin.

dar ce nu am inteles de ce unele melodii mp3 se aud distorsionat si la cuvintele cu "S" iar unele mp3 se aud minunat. 

trebuie vre-o anumita calitate sau format la mp3 ? (mp3-urile sunt redate de pe android, stocate pe un card microsd)

😐

Link to comment
Share on other sites

1. Mi se pare ciudat sa ai acele boxe, care indica faptul ca masina a venit cu sistemul Logic 7 si sa nu ai amplificator. As crede ca fostul proprietar a facut ceva modificari fata de configuratia standard a masinii. Cum ziceam si mai sus, ar ajuta un VIN pentru o verificare.

2. Intial ai spus ca nu au boxe sub scaune, apoi ca ai tras fire de la boxele de sub scaune? Ce ai vrea sa intelegem?

Pozitia amplificatorului Logic 7 la E61 ar trebui sa fie asta:

image.jpeg.8eecbb5fe268c8ade6cde267e04a1066.jpeg

Ai cumva si boxa in bord?

image.jpeg.b74d9b4505463277efa2572c185d0c67.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

revin cu noutati!

pe android(aux) nici nu are rost. sunetul este fara bass si volumul mult mai mic si nu prea il folosesc dar

intre timp am pus un nou adaptor high to low luat de pe soundhouse.ro mai de calitate

intradevar bass-ul este mult mai clar DAR unele melodii au bass cand nu ar trebui, la un anumit sunet se aude cu bass si nu este OK. Este foarte deranjant si nu gasesc motivul. 😞 nu prea pot sa descriu... 

 

posibil sa fie de la melodiile care le-am convertit pt masina ?

am folosit video pentru tutorial. daca aveti alta metoda mai buna sau am gresit ceva

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.