Jump to content

huruit G30 530xd


Recommended Posts

Salut

am un g30 530 xd - si intre 120-150kmh se aude un huruit - mi se pare ca se aude in fata - si este ca si cum ar fi un rulment? Ciudat ca sub 120 kmh si peste 150 kmh nu-l mai aud

Am schimbat rulmentii de la rotile din fata - nu e nici o diferenta

Indiferent daca accelerez, merg constant, deccelerez sau iau curbe, indiferent de in ce viteza sunt si de turatiile motorului - sunetul ramine aproape neschimbat - parca sa aude ceva mai tare o idee in decceleratie

M-am gandit ca poate fi ceva la o planetara? dar planetara nu stiu sa huruie 

Mai exista prin fata ceva rulment? stiu ca la mercedes era un rulment la una din planetare (pe la mijlocul masinii) - exista si la bmw asa ceva?

Are cineva vre-o idee?

Link to comment
Share on other sites

Am verificat. Face si cu rotile de iaena si cu alea de vara la fel (cauciucuri+jante)

Se aude mai degraba ca un rulment- ce naiba de rulment poate fi?

 

1 hour ago, Mircea-Si said:

Asa face toate, e boala lor.

Iti face si tie asa?

Edited by bau33
Link to comment
Share on other sites

Intrebare - stie cineva unde se afla transfer case-ul? ( pe la mijlocul masinii sau in fata?) Huruitul se aude mai tare in fata- parca sub bord pe mijloc . Dar nu stiu daca este diferentialul fata sau transfer case-ul. 

Edited by bau33
Link to comment
Share on other sites

Cutia de transfer se afla aproximativ pe partea soferului prinsa de cutia de viteze.Daca cutia de transfer avea probleme sigur simteai altceva.Huruitul poate sa vina de la grupul fata care se afla cam pe unde zici tu putin mai in stanga (pe unde vin pedalele).Ai o poza acolo unde apare cutia de transfer cu cardanul care pleaca in spate si cardanul care pleaca in fata si intra in grup.Dar reped nu cred ca cutia de transfer huruie ci mai degraba grupul fata.

big_main10009986_20190614163052000000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumes de poza. Ai vre-o idee ce as fi simtit daca ar fi probleme cu cutia de transfer?

Intreb pentru ca in acelasi timp in care apare huruitul se simte si o vibratie foarte fina- care o simt in scaun dar nu o simt si in volan...

Edited by bau33
Link to comment
Share on other sites

Intra 0.7 l de ulei in cutia de transfer, daca chiar vrei sa rezolvi ceva dute la service si schimba uleiul, asa pe forum nu o sa rezolvi nimic. In grup cam 1 l, binea xdrive ai 2 fata-spate.

Dar totusi verifica si directia. Verifica rulmentii de la roti, asta ar trebui verificat prima data.

Link to comment
Share on other sites

A zis ca a schimbat rulmentii fata.Vezi ca la grupul fata intra alt tip de ulei decat la cel de pe spate,la fel si in cutia de transfer si nu baga decat original.Mai poti verifica si jocul la planetarele fata,flansa cardan spate (care e de guma si mai crapa),eventual si cardanul.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat ulei diferential spate, flansa si rulment cardan spate- nici o diferenta. De asemenea nu se simt jocuri nicaieri iar turata pe cric nu se observa nimic neinregula. Este cumva posibil sa fie un  rulment pe spate stricat dar zgomotul sa se auda mult mai puternic in fata? Desi la mana nu pare nici un rulment pe spate stricat. Apelez la forum pentru ca desi am fost la 3 serviceuri diferite (inclusiv la Bavaria) nimeni nu poate identifica cauza

Totusi huruitul seamana cu un huruit de rulment si se aude mai tare in fata...no ideea ce rulment poate fi...si se aude la fel indiferent daca merg drept sau iau curbe...

Edited by bau33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
19 minutes ago, bau33 said:

Inca nu, am programare la arad pentru diagnoza, dar este peste vre-o saptamina- ca se pare ca-i plin de clienti....

Ai ceva similar sau?

Aveam ceva similar ce a aparut dupa un accident, dar era rulmentul de la roata si a disparut dupa ce l-am schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Și la mine se aude parca un huruit (chiar si cu cauciucurile de iarna parca merge cu roti cu zimți) dar eu cred ca e de la cauciucuri. Cauciucurile pe fata sunt noi nouțe, dar in functie de tipul de asfalt se aude mai tare sau mai încet.

Am cauciucuri asimetrice de 19" Goodyear Eagle F1 245/40/19 pe fata și 275/35/19 pe spate.

Mi se părea ca de la alea la iarna se auzea mai rău.

 

Am un 530 xDrive 2021 Lci... 49.000km. 

M-as duce la o verificare totuși...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.