Jump to content

sfat achizitionare 320d


spaceboy

Recommended Posts

Salut,

 

Ma uit de ceva vreme pe siteurile din afara, dar si autovit, dupa un 320d 2000-2002, si care sa nu aiba mai mult de 150.000 km rulati. Insa cum pot sti sigur ca acesti KM sunt reali? Am inteles ca in afara poti merge la o reprezentanta BMW si poti afla daca a fost umblat la kilometraj (nush daca cu conditia ca masina sa-si fi facut reviziile doar la BMW). Insa pentru Romania, ce pot face ca sa ma asigur ca totul e ok? E adevarat ca in unele cazuri nu ai cum sa-ti dai seama ca s-a umblat la KM?

Multumesc anticipat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Km reali nu cred ca ii poti afla,daca acolo a "umblat" cineva care se pricepe,salut!Cel putin asa stiu si eu! In schimb ce poti verifica si afla sigur sunt orele de functionare ale motorului!S-a mai vorbit de chestia asta...foloseste si functia search!Bafta... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Cred ca mai important este sa vezi cum merge masina si sa o verifici dpdv tehnic sa fie ok.

Kilometrii nu sunt asa de importanti pentru un BMW chiar si dupa dupa un rulaj de 200.000 km mai ales daca sunt facuti in alta tara.

Dupa prerea mea daca este bine intretinuta si este tehnic ok, chiar nu imi pasa cati km are, sau daca sunt reali.

Poti sa iei o masina cu km reali 50.000-100.000 si sa fie lovita si reparata bine si sa nu iti dai seama.

parerea mea:

-verifica amortizoarele, bratele, cardanul discurile sa nu fie roase tare, cutia de directie, test computer motor. Verifica daca a fost lovita.

- fa un drive test sa verifici daca se aude vreun zgomot de rulare rulment de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

pana acum nu cred ca exista o metoda de a afla daca sunt km reali 100%.

varianta cea mai sigura este sa verifici daca reviziile din carnetul de service sunt reale si daca nr de km corespund cu cei inregistrati la momentul reviziilor. evident, daca acestea au fost facute la service BMW.

dca nu, e in functie de cat de priceput a fost cel care a modificat km.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pt raspunsuri. M-am mai uitat pe forum si am citit despre o chestie de care am mai auzit, adica faptul ca germania e impanzita de dealeri arabi/turci care manaresc masinile in mare fel. De-aia ma gandesc ca e mai bine sa merg la neamt acasa, sa stau de vb cu el. Pe de alta parte, ce ati mai auzit de la oamenii care si-au luat de la autohausuri, au fost multumiti? Ca sunt mult mai multe masini la dealeri decat anunturi private, si ma gandesc sa iau si dealerii in calcul cand o sa ajung acolo. Apropo, tot aici am mai citit de parcul auto de la Frottmaning, Munchen; intamplator am rude in Munchen si vreau sa stiu daca mai e / ce reputatie mai are? (Google nu zice prea multe de vreun parc auto Frottmaning).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.