Jump to content

Recommended Posts

4 minutes ago, petreop said:

poate ai ghinion si dai cu roata intr-o groapa sau sina de tramvai... strambi jeanta si tai anvelopa !!!

Eu nu am nici macar vazut vreodata un BMW cu roata de rezerva, spre rusinea mea. Deci, fac ce au facut toti cei care au cumparat BMW-uri in ultimii sa spun 20 de ani. Fix. 

Car Driving GIF by ION Mystery

Link to comment
Share on other sites

am facut eu pana , cand mi-a fost lumea mai draga ,n-am avut rezerva , trebuia sa iau si fata sa ...mi-a stricat seara , ce sa zic era buna roata atunci 😃, aveam si anvelopa noua 300 km ceva de gen  , de atunci iau mereu la drum lung roata slim , in Buc ma descurc asa 

Edited by Myx
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, srb_alex said:

Am tot timpul in masina roata de rezerva, kit reparatie anvelopa si compresor. 

esti ceea ce se numeste un om pregatit!

Masina mea nu cred sa aiba loc pentru o roata de rezerva si e prima la care nu am run-flat din fabrica. Am un kit de pana.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Romulus said:

Eu nu am nici macar vazut vreodata un BMW cu roata de rezerva, spre rusinea mea. Deci, fac ce au facut toti cei care au cumparat BMW-uri in ultimii sa spun 20 de ani. Fix. 

Car Driving GIF by ION Mystery

Pai iti spun eu de ce nu ai vazut bmw cu roata de rezerva in ultimii 20 de ani.

Pt ca bmw face masini care sunt mari la exterior si mici la interior. Sunt maestri in pierderea spatiului. La orce bmw pierzi un sfert din portbagaj daca iti iei rezerva, la marea majoritate a marcilor nu....sau efectiv la bmw nu ai cum sa pui o roata de rezerva sub podeaua portbagajului.

La fel si pt pasageri. Oricat de mare ar fi bmw-ul, eu nu am cum sa incap in spatele soferului, daca imi setez scaunul soferului pt mine. Sunt f multe masini din clasa hatch/compact in care incap.

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

@edit asa este, fara nici un dubiu, dar sunt si motive pentru care se intampla asta. In masina in care tu (si eu la fel) incapi in spatele scaunului sofer reglat pentru tine, stai ca pe toaleta, oarecum vertical. Nu este cazul in BMW si asta este unul din motivele pentru care imi doresc un BMW, altfel imi luam un Polo, unde incap in spatele meu.

Pana si in seria 1 stau mult mai comod decat intr-un VW Passat.

Faptul ca la seria 5 am putut regla la scaunul jos si unghiul pernei orizontale face ca acel scaun sa fie dumnezeiesc fata de un scaun de Passat. Am comparat recent scaunul din G31 meu cu cel dintr-un mercedes 2019 E-Klasse si nici nu pute pozitia la volan pe langa cea din BMW. Perna la mercedes este scurta si pozitia este mult mai verticala. Si gandeste-te ca sunt un sofer care conduce cu spatarul aproape vertical si nu lasat pe spate ca bombardierii. Conduc in pozitia recomandata obsesiv de instructorii BMW M.

Pe urma, mai gandeste-te la design. Ca un exemplu, in VW Passat am mai mult spatiu decat in G31. Marginal dar totusi Passat este o clasa mai mica de masina. Si cu toate astea, nu am putut intra intr-un anumit garaj cu G31 acolo unde Passat nu avea nici o greata. Cauza? Ampatamentul. Si asta si motorul si distributia greautatii pe punti, si motorul fata care e in spatele puntii fata, si multe altele, fac spatiul interior mai mare in Passat si cu el intri in garajul unde cu G31 freci cu burta pe jos.

Astea fiind spuse? Asa si?

Daca vroiam spatiu interior mai mare, luam o alta masina. Am luat BMW si prefer oricand din cauza celor oferite de BMW in detrimentul spatiului interior.

Doresc o masina care se conduce bine, stau in ea bine si sta pe sosea dumnezeieste. La passat ai spatiu interior, in rest dumnezeu cu mila.

 

Am doua servicii de asistenta rutiera active si vrei sa port dupa mine o roata de rezerva? Nah. Nici in vremurile cand am avut roata de rezerva nu m-am deranjat sa inghet afara langa masina si sa-mi julesc mainile re-amintindu-mi unde e cricul, cum se scoate, unde sunt ranforsarile de sub masina, desfacut prezoane. Nu e de mine chestia asta. Daca fac pana, ma descurc. Si aparent am avut noroc in 20 de ani.

Am lovit o groapa in Lancram, plecand din cluj spre bucuresti intr-o seara de iunie. Am dus E64 inapoi la cluj pe platforma pentru ca ambele anvelope run-flat pe dreapta si ulterior am descoperit ca si o janta, erau duse grav, la modul ca intrau soarecii inauntru cu usurinta.

Se poate intampla oricand, dar riscul pentru mine nu justifica o roata de rezerva.

 

16 minutes ago, edit said:

Pt ca bmw fac masini care sunt mari la exterior si mici la interior. Sunt maestri in pierderea spatiului.

Si ca si concluzie, BMW face asta intentionat, si le multumesc ca nu au facut compromisuri macar in aceasta privinta!

Link to comment
Share on other sites

Da, masinile fwd biased vorfi mereu mai spatioase, fie si cu ampatament cu 5-10cm mai scurt, din cauza pozitionarii motorului.

Si in portbagaj bmw-ul de ce nu are spatiu, ca de la asta plecasem?

Ca tot veni vorba, sa nu mai traim din amintiri. Uite cum este ditribuita greutatea pt g60, de ex. 530i, 530xi si 540xi. Info pe bmw usa.

Asteptam m5 cu 8 cilindri si 4.4l cu un ideal 57front/43rear

Screenshot_20240120_111627_Chrome.jpg

Screenshot_20240120_111645_Chrome.jpg

Screenshot_20240120_111705_Chrome.jpg

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, edit said:

Si in portbagaj bmw-ul de ce nu are spatiu, ca de la asta plecasem.

Vezi mai sus, ca am spus, ampatament, pozitia scaunelor si pozitia pasagerilor in scaune si suspensia. Vezi spatiul necesar 50/50, baterii si module in portbagaj, etc. Sunt multe si bine fac. Eu am si bateria sub scaunele din spate si portbagaj si nu ma plang de spatiu, mai ales acum cu Touring.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.