Jump to content

Sfat achizitie BMW F31 automat x-drive, SH


xfg

Recommended Posts

Eu pot spune ca înțeleg oarecum teama ta cu tracțiune spate, fix acolo am fost și eu anul trecut, după multi ani de VAG cu tracțiune fata. Totuși, după ce am citit multe forumuri am ales mașina cu tracțiune spate și confirm ca modul în care se conduce o mașină cu tracțiune spate este f mișto. Legat de zapezi, deși nu prea mai avem pe aici, îți spun că diferența o fac anvopele. Eu am pus anvelope noi de iarna, și asta iarna nu am avut absolut nici o problema pe urcare la Cheile Gradistei dinspre Moieciu, cu zăpadă pe carosabil. În plus, eviți o posibila mare bătaie de cap cu cutia de transfer. Asa ca info, un bun prieten cu F30 2016 și 160000 a primit deviz de reparație 4000 euro pt schimbare cutie de transfer. Succes în a alege ce este mai bine pt tine...

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, @lin said:

Asa ca info, un bun prieten cu F30 2016 și 160000 a primit deviz de reparație 4000 euro pt schimbare cutie de transfer. Succes în a alege ce este mai bine pt tine...

Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca masina prietenului avea doar 160.000 km la bord ? 4000 euro a fost deviz de reprezentanta sau service obisnuit ? Nu se putea repara, a trebuit inlocuit cu totul ?

In general sunt dese cazurile de defecte costisitoare la sistemele astea xdrive ?

Link to comment
Share on other sites

Este un sistem mai sensibil fata de altele, multa lume nu schimba uleiul si umbla cu anvelope care nu sunt conforme cu ce cere bmw. Avantaje si dezavantaje sunt dar eu unul oricand as lua cu xDrive. xDrive nu inseamna doar mers pe zapada, as lua nu pentru a fi sigur ca urc pe zapada undeva, iti ofera o siguranta in plus iar pe curbe se simte altfel, poti sa ataci o curba stransa fara sa ai o teama si da, te poate scoate de undeva (munte, camp, samd). Depinde de fiecare, de nevoile fiecaruia dar daca vrei o siguranta in plus, atunci eu unul cred ca merita.

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Cu anvelope bune nu ai nici o problema, nici cu e46 nu am avut, dupa părerea mea nu te ai documentat deloc desi sunt informații gârlă pe aici. De ce zic asta? Pt ca fiecare are părerea lui, experienta lui etc,,, unii te vor sfatui sa iei 4x4 altii nu, unii poate ar renunța la dotări pt km mai puțini si tot asa. Ce vreau sa zic cu asta este ca tu stii cel mai bine de ce ai nevoie si ce iti permiți sa întreții. Totusi daca esti pasionat de marca si vrei bmw cred ca ar fi trebuit sa stii ca xdrive e sensibil s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

@xfg - legat de xDrive, pe lângă tot ce s-a mai spus: adaugă complexitate și greutate, mentenanță și griji legate de gume. Gândește-te la situația în care spargi un cauciuc, trebuie să-l schimbi, iar celalte trei sunt la uzură ~50%. Va trebui să le schimbi pe toate 4 dacă vrei să nu ai probleme pe viitor 🙂 

Oferă mai multă siguranță? Probabil, dar sistemele de siguranță actuale pe modelele cu RWD sunt foarte bune, trebuie fie să mergi ca un cretin, să o forțezi rău sau să mergi cu ele dezactivate ca să o scapi. Apoi, dacă siguranța primează pentru tine și vrei tracțiune integrală, de ce nu te orientezi spre Audi de exemplu? Sistemul lor quattro este mai bun decât xDrive-ul.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, xfg said:

Ce parere aveti de masina asta: https://link.mobile.de/WvtuhGxNtQ1LVua9A ?

Din poze pare a avea istoric complet de service la reprezentanta BMW. Se poate sa aiba intrari de service in computerul de bord si daca service-ul nu a fost facut la reprezentanta BMW ?

Are o infundatura pe partea dreapta spate. Am vorbit cu dealerul pe Whatsapp si mi s-a parut ca a fost destul de sincer. Mi-a trimis din prima o poza mai apropiata cu infundatura:

WhatsApp Image 2023-10-04 at 6.08.41 PM.jpeg

Mi-a trimis si seria de sasiu, o sa o verific si pe CarVertical. Oare cum as putea afla istoricul detaliat sa vad daca s-au facut toate schimburile la timp ?


Ce presupune mai exact Sport Line ? Are cumva garda la sol mai joasa ? Asta nu mi-ar prea conveni.

sper ca e o neatentie din partea ta sa recomanzi asa ceva.....
cel mai probabil este o teapa, daca te uiti atent, nu exista link catre dealer, cum este uzual
iar datele de contact sunt un nr de telefon si o adresa de hotmail. As fi atent si reticent in cazul tau
pe langa faptul ca o masina din DE cu peste 6 ani si 165k de km este rara sau mult sub pret

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dismalskin said:

sper ca e o neatentie din partea ta sa recomanzi asa ceva.....
cel mai probabil este o teapa, daca te uiti atent, nu exista link catre dealer, cum este uzual
iar datele de contact sunt un nr de telefon si o adresa de hotmail. As fi atent si reticent in cazul tau
pe langa faptul ca o masina din DE cu peste 6 ani si 165k de km este rara sau mult sub pret

Asta e pagina de contact de pe mobile.de a dealer-ului: https://home.mobile.de/SANIMIRHAVIC#contact Are masini si mai noi si mai vechi. E drept ca rating-ul este de 4 stele ceea ce poate da de gandit. La fel pe Google Maps are doar 3.8 punctaj din review-uri

Teapa nu stiu daca e, dealer-ul a fost destul de transparent cum ziceam, exista imagini cu intrarile de service. Pretul e mai mic, dar ma gadeam ca din cauza ca are infundatura respectiva. Oricum ma mai gandesc cu xdrive-ul si daca ma hotarasc o sa verific masina si pe CarVertical si incerc sa fac rost si de istoricul de service.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, xfg said:

Asta e pagina de contact de pe mobile.de a dealer-ului: https://home.mobile.de/SANIMIRHAVIC#contact Are masini si mai noi si mai vechi. E drept ca rating-ul este de 4 stele ceea ce poate da de gandit. La fel pe Google Maps are doar 3.8 punctaj din review-uri

Teapa nu stiu daca e, dealer-ul a fost destul de transparent cum ziceam, exista imagini cu intrarile de service. Pretul e mai mic, dar ma gadeam ca din cauza ca are infundatura respectiva. Oricum ma mai gandesc cu xdrive-ul si daca ma hotarasc o sa verific masina si pe CarVertical si incerc sa fac rost si de istoricul de service.

 

mda, m-am precipitat eu cand am vazut adresa in descriere si faptul ca au schimbat pagina de cand am bantuit-o ultima data, si nu te mai duce dint tab-ul de sus direct in pagina de dealer

Succes in cautari!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, xfg said:

Multumesc de raspuns. Sa inteleg ca masina prietenului avea doar 160.000 km la bord ? 4000 euro a fost deviz de reprezentanta sau service obisnuit ? Nu se putea repara, a trebuit inlocuit cu totul ?

Preț de reprezentanta! Din ce am înțeles reparația ar fi fost tot pe acolo ca bani, și nu era justificat. Poate a avut el ghinion, dar știu mai multe cazuri so, atenție mare!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ADRIAN HD said:

Nu ai pe nimeni prin zonă sa poata vedea ,conduce masina?ar fi ideal.Eu am luat-o tot dintr-un parc unde avea 100 dube si câteva turisme , am trimis pe cineva care era in acea zona sa o vadă,mi-a trimis si un video si am luat-o.

Din pacate nu. Incerc sa caut mai multe masini, si alte marci si sa fac un drum cu avionul pana in Germania sa stau cateva zile pe acolo sa vad ce reusesc sa cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.