Jump to content

320D F30 - sfaturi achizitie


AndreiF

Recommended Posts

Salutare,

De curand m-am hotarat sa imi achizitionez un seria 3 F30 si am dat peste urmatoarele anunturi, as vrea daca se poate sa "va dati cu parerea" puțin:

https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-seria-3-bmw-seria-3-320d-rwd-at-mineral-weiss-IDhx4mC.html

https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-f30-320-163-cp-IDhtwf7.html

 

https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-seria-3-bmw-320d-efficientdynamics-luxury-line-IDhAZon.html

https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-seria-3-320d-184-cp-IDhAoRo.html

Prima mi se pare cea mai ok, omul are un anunt bine construit, a mai pozat si un defect, a mai specificat altul. Ce ma ingrijoreaza e ca are un soft destul de semnificativ(+60 de cai). Desi banuiesc ca daca este facut corect nu ar trebui sa fie probleme, mentioneaza si ca are distributia schimbata pe langa multe altele.

Si cea manuala îmi place, as prefera-o pe cea manuala strict pentru a ma feri de problemele care pot veni cu o cutie automata, desi am inteles ca ZF8HP este o cutie destul de robustă. Un minus la ea sunt scaunele fara suport, dar are in plus "2 butoane":))

Al 3-lea anunt e de umplutura, arata bine mașina, iar al 4-lea câștigă la km si la faptul ca are trapa, care ar fi oarecum un moft.

Ce parere aveti de aceste masini? In cazul in care ma duc sa le vad(primele 2 sunt ambele la Iași, destul de aproape de mine) la ce ar trebui sa ma uit pe langa verificarile dupa care te uiti la orice mașină, unde as putea sa o duc la o verificare?

Multumesc!

Edited by AndreiF
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar trebui sa mergi cu cineva care se pricepe bine si sa le si verifici online. Nu ca astea doua metode sunt imbatabile, dar aduc un mare plus.

bimmer.work : Options for WBA3E11050F296744

Ultima pare super bine dotata... bimmer.work : Options for WBA3D31060J273064 servotronic?

Pana la urma astea nu conteaza daca masina nu e ok. Din ce oras esti?

 

Link to comment
Share on other sites

Eu pe ultima as elimina-o datorita interiorului bej,ma duce cu gandul la Fiat 500.Prima,destul de mulți km iar ca preț puțin sus pt.anul ăla(acuși are 12 ani)iar nu aș cumpara masină softata.A doua,aia neagră  nu arată rau,dar (puțin scumpă)ar prima pe listă.Asta e strict my opinion.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt din Bacau. Nu prea conteaza din ce oras e masina, cat timp e ok pot sa ma deplasez oriunde in țară dupa ea.

De priceput n-am sa zic ca ma pricep, sunt pasionat auto si student la AR, ma pricep si eu in limita in care nu pot sa-mi iau o țeapă vizibila, dar probleme specifice modelului, inafara de distributie nu stiu altele. De verificat cred ca cel mai ok ar fi sa o verific la o reprezentanta BMW.

Nu m-ar deranja interiorul bej de pe ultima, din contra, mi se pare ca o face mai spațioasă. Scaunele sunt un minus, e destul de ciudat ca e dotata dar nu are scaunele cu suporti, dar alea se schimbă.

Cat despre an, prefer sa platesc mai mult pentru o masina din 2012-13, dar care sa fi fost întreținută, decat sa dau aceeasi bani pe una din 2015-16 fara istoric, neinmatriculata, "impecabila".

Ce-i drept da, la prima ma reține si pe mine softul, desi proprietarul pare ca stie despre ce vorbește.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prima daca are 250 de mii reali nu sunt km multi pt o masina diesel de 11 ani sunt chiar putini. Are soft normal motorul find ca cel de 184. Daca are spft la dragos de la completechip cu siguranta este un soft bun. Zice ca a schimbat multe la ea asta este un lucru bun. Orice ai luat verifica masina la un service seria pt siturile specializate, gen istoricbmw.ro, carvertical etc.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu am observat:)) Am trecut foarte repede prin anunț, probabil e copiat.

Cea de la Iasi ramane cea mai ok. Am sa imi fac timp saptamana asta sa merg sa o văd.

E destul de greu sa aleg o masina pentru ca au ajuns si F30-urile sa fie vandute de toti samsarii, "impecabile".

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.