Jump to content

Recomandare achizitie/montaj camera auto


Recommended Posts

9 hours ago, zeronoo said:

nu exista asa ceva

IBS ul detectează imediat un consumator și i Închide teoretic curentul la un moment dat dacă bateria este slaba. 
 

Totusi eu nu as lega o pe tablou ca sa ia curent.

 

70mai 2,7k anterior, avea parking prin bateria interna a camerei, țineai fără probleme toată noaptea făcând 5-6 video URI in funcție de ce se întâmpla pe lângă masina. Problema a fost ca a ținut 6-8 luni. 
 

Aceasta camera 4K are acumulator de 500mah ca și aia dinainte sau tot ceva de genul, doar ca asta nu are activ parking surveilence dacă nu i bagi mufa aia sa primească curent. 
 

M am gândit la o varianta, sa iau cablul acela de pe Aliexpress care duce la siguranțe și sa l modific pentru un Closed-Loop. Camera sa vada ca este mufa băgată și conectata și sa nu știe ca nu e conectata la nimic ca sa funcționeze parking surveilence pe acumulatorul camerei. 
 

Ce părere aveți? Ar putea sa meargă? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orice camera cu acumulator cu litiu o sa aibă o viata foarte scurta. Bateria din ea nu are cum sa reziste mult în soare și îngheț.. 

Și la mine la 70 mai a ținut bateria fix pana a ieșit din garanție. Camera încă merge. Dar strica card-uri de memorie, cam unul la 2 ani. 

Mai am un viofo care are calitate mai buna decât 70 mai. Și la asta s-a stricat modulul gps fix când a ieșit din garanție. 

Link to comment
Share on other sites

Bmw Car eye are cineva, merita diferenta de pret? Ca integrare in masina arata cel mai bine, integrarea cu partea electrica la fel, are si mod de parcare care banuiesc ca este gandit de BMW sa nu faca probleme. 

Din ce observ in clipul de mai jos nu are filtru de polarizare si are destul de multe reflectii, mai ales noaptea, nici nu am gasit optional. Pare destul de mare in parbriz, sau poate doar pare din cauza lentiilei wide cu care este filmat clipul.

https://youtu.be/lrZOGeeCA6k?feature=shared

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Da dar prefer sa iau un model testat pe multi utilizatori inaintea mea, nu conteaza doar senzorul. Vad ca au si aplicatie, camera neavand ecran, trebuie sa aiba echipa de dezvoltare, suport, sunt firme mari care au aplicatii de rahat, ce pretentii sa ai de la unii despre care nu stii nimic.

Edited by goangaus
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe pe piață ce arată la fel, dar bluelens le poți cumpăra direct de aici. Din ce am văzut, au o calitate ok pe video, dar durata de viață destul de limitată.

Celelalte opțiuni sunt fitcamx și mercylion, cele de urmă având un chip mai nou. Dacă mergi pe așa ceva, ar trebui să te uiți la aplicațiile mobile ale fiecăruia și să o alegi pe aia care… se blochează cel mai puțin ori care are update uri recente? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e plin aliexpress de ele , cele mai scumpe in jur de 100 usd sunt mai bune in materie de cip si rezistenta in soare . La fel de bine isi fac treaba si cele la 50 usd , am avut de cativa ani doar asa . , Cam la 2 ani cedeaza procesorul si nu mai inregistreaza , practic nu stii cand te lasa , dar pt integrare si lipsa cabluri merita , chiar si cu inlocuirea la 2 ani  costurile sunt modice .  In ultimul timp si producatorii de renume fac produse care nu mai rezista in timp , de fapt la electrocasnice marja a ajuns cam 2-3 ani  si vorbim de produse scumpe nu un fier de calcat , asa ca pt o  chinezarie de 50 usd sa tina 2 ani e bine . CAm asta e standardul mondial in ultimul timp si cred ca ca mai scadea ...societate de consum . In momentul de fata eu nu mai cumpar nimic , fara extragarantie , exact cat permite sistemul 2-5 ani . 

Link to comment
Share on other sites

Are cineva camera de la Thinkware cu cloud activ? Nu prea inteleg cum functioneaza, zice sa salveaza automat in cloud, poti face remote view, dar are nevoie de conexiune la hotspot wifi. Pai de unde hotspot wifi in masina parcata/incuiata.... am vazut ca am ceva hotspot in masina dar banuiesc ca nu am net free acolo. Exista vreun device separat pe care il poti lasa in masina pentru hotspot?

Alte camere cum ar fi Blackvue au LTE dar Thinkware merg doar pe hotspot din ce vad. Sunt interesante optiunile astea dar nu stiu daca merita.

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.