Jump to content

G30 LCI 530d xDrive Luxury Line


LYM

Recommended Posts

  • 3 months later...

Dupa o excursie de aproape 5000km, masina s-a comportat exemplar. A implinit deja 80.000km si 1an de cand e la mine.
Consum 7.9% (cu o cutie mare pe plafon). Cu fostul E90 320d am scos 8.5%, viteza medie ceva mai mare, fiindca tura asta am dat si prin Elvetia si acolo am mers ultra-regulamentar cateva sute de km (si tot am muscat o amenda).

Si, ca totusi sa nu se termine totul cu bine, cand am ajuns acasa si am dat jos cutia si barele de pe masina am reusit sa rup un capacel ce acopera locul unde se fixeaxa barele, pe plafon, atunci cand am vrut sa le inchid la loc.

La E90 le foloseam frecvent si erau mega-tzapene, la G30 au pus un rahat de sistem care odata deschis ai 80+% sanse sa nu le mai poti inchide si sa le rupi, iar solutia oficiala este sa inlocuiesti intreg trim-ul + vopsit, capacelul ala nu se gaseste de cumparat separat.
Tipic BMW, pt o piesa de 1 Leu, trebuie sa cheltui 2000 (cum am facut si la galeria de admisie de la E90 - pt un o-ring de 1Leu am dat 4200Lei pe galerie noua)

Sunt curios daca a mai patit cineva problema asta (este extrem de comuna) si daca a gasit o solutie mai ieftina pt reparat. Am gasit pe eBay un set de capacele (prin Turcia), insa nu stiu daca pot fi schimbate - https://www.ebay.com/itm/395123362497

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

Edited by LYM
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Fiind o problema atat de comuna, nu se prea gasesc. Am incercat si nu am reusit sa gasesc. Este 700 Lei noua, n-ar fi tocmai o tragedie, insa mi-e tare groaza ca mai trebuie si vopsita.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Posted (edited)

Un mic update la masina - am montat volan cu padele. Sincer nu aveam cine stie ce nevoie de ele, cutia schimba suficient de previzibil, insa l-am montat mai mult ca sa activez si 2TB - Sports Transmission, cu care am observat ca schimburile de viteze se fac muult mai agresiv in modul Sport (inainte avea un delay deranjant de mare la schimbul 2->3 la turatii mari)

Am facut si un mic 0-100 cu o aplicatie pe tel. Nu stiu cat de precisa este, dar a scos fix cat declara fabricantul.

A implinit 80k km, consumul de cand s-a nascut este 7.0l/100km. Vechiul E90 20d avea 8.3 🙂

image.thumb.jpeg.efaa95aa0aab9f88ba1e1db36176110f.jpeg

image.thumb.jpeg.c5c81d5a3ab88dd374ae129f3984167e.jpeg

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Montat, tras un fir din SZL in BDC + Codat. Iti spun sincer ca l-am pus acum 2 sapt si am folosit padelele doar de cateva ori mai mult de proba; cutia schimba perfect si fara ele.

L-am montat mai mult de moft :))

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ciprian01 said:


Caut 545e si multe vin fara padele, iar pentru mine e un minus 😞 

Nu te crampona in asta daca gasesti o masina faina, eu un peste 40k km le am folosit o singura data cand am luat masina, de moft si test sa vad daca functioneaza 🤣

Link to comment
Share on other sites

Eu la G30 30i, dadeam din padele pe decelerare, sa nu pun presiune pe frane in diverse situatii. 😄 

15 hours ago, LYM said:

Montat, tras un fir din SZL in BDC + Codat. Iti spun sincer ca l-am pus acum 2 sapt si am folosit padelele doar de cateva ori mai mult de proba; cutia schimba perfect si fara ele.

L-am montat mai mult de moft :))

Ma ajuti si pe mine :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.