Jump to content

Avertizări Meteo - informați-vă înainte de orice călătorie!


Romulus

Recommended Posts

3 minutes ago, alex230ro said:

Mda nu știu ce sa zic, eu am avut experiențe bune cu Crossclimate. Pe urs am ceva Federal cu inscripție M+S dar alea sunt practic anvelope de vara în nici un caz all season, mă gândeam sa nu fie la fel și la tine 🙂 .

Naiba stie, scrie m + s, are si fulgu pe ele, scrie si mare all seasson, aia cu china am aflat eu dupa ce le am cumparat, pe site la ei nu scria.

Link to comment
Share on other sites

După părerea mea all season merita doar Michelin si doar în loc de cauciucuri de vara. Avantajul fiind ca merg mai bine în condiții de primăvară/toamna târzie, când mai da un îngheț ocazional și e cald în timpul zilei. Dar pentru iarna trebuie dedicate de iarna. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mgi said:

După părerea mea all season merita doar Michelin si doar în loc de cauciucuri de vara. Avantajul fiind ca merg mai bine în condiții de primăvară/toamna târzie, când mai da un îngheț ocazional și e cald în timpul zilei. Dar pentru iarna trebuie dedicate de iarna. 

Alea costa jumatate din suma care am dat o pe masina 🤣. M am luat si eu dupa pret, am zis hai ca nu cumpar cauciuc de 200 de lei, m am dus si eu pe pagina 2 la alea "mai scumpe" si de la un brand mai cunoscut.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : PORTOCALIU
Ziua/luna/anul: 30-11-2023 Ora : 10:00 Nr. mesajului:1
Intervalul : 30 noiembrie, ora 17:00 – 1 decembrie, ora 21:00;
Zonele afectate : conform textelor și hărții;
Fenomene : conform textelor;
Mesaj :
 

AVERTIZARE METEOROLOGICĂ

galben.gif COD GALBEN

Interval de valabilitate: 30 noiembrie, ora 17:00 – 1 decembrie, ora 21:00
Fenomene vizate: cantități moderate de apă, intensificări ale vântului
Zone afectate: conform textului și hărții

 

             În Crișana, Maramureș și în nordul Transilvaniei va ploua, iar în grupele nordice și centrale ale Carpaților Orientali și în Munții Apuseni, la început vor fi precipitații mixte, apoi predominant ploi, care vor determina topirea stratului de zăpadă.Se vor acumula cantități de apă în general de 25...40 l/mp.
             Local și temporar, în regiunile vestice vântul va prezenta intensificări cu viteze de 55...60 km/h, iar în toată zona montană înaltă rafalele vor depăși 80...100 km/h.

Notă: Intensificări ale vântului vor fi pe arii restrânse și în restul teritoriului.

 

 

portocaliu.gif   COD PORTOCALIU

Interval de valabilitate: 30 noiembrie, ora 20:00 – 1 decembrie, ora 15:00
Fenomene vizate: cantități însemnate de apă
Zone afectate: județul Maramureș și 
zona montană a județelor: Bistrița – Năsăud, Mureș, Bihor, Arad, Hunedoara, Alba, Cluj, Sălaj și Satu Mare

 

           În intervalul menționat, în județul Maramureș și în zona montană a județelor: Bistrița – Năsăud, Mureș, Bihor, Arad, Hunedoara, Alba, Cluj, Sălaj și Satu Mare se vor acumula cantități de apă de 50...70 l/mp și izolat de peste 80 l/mp.

harta.svg.php?id_avertizare=3234
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : GALBEN
Ziua/luna/anul: 21-12-2023 Ora : 10:00 Nr. mesajului:1
Intervalul : conform textelor
Zonele afectate :
Fenomene : conform textelor
Mesaj :
 

MESAJ 1
ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ
galben.gifCOD GALBEN
Interval de valabilitate: 21 decembrie, ora 22 – 22 decembrie, ora 12
Fenomene vizate: intensificări ale vântului
Zone afectate: cea mai mare parte a Crișanei și nord-vestul Transilvaniei

    În intervalul menționat, în cea mai mare parte a Crișanei și nord-vestul Transilvaniei vor fi intensificări ale vântului, cu viteze la rafală în general de 55...60 km/h.

Interval de valabilitate: 21 decembrie, ora 22 – 22 decembrie, ora 12
Fenomene vizate: viscol
Zone afectate: Carpații Occidentali, vestul Carpaților Meridionali și în Carpații Orientali

       În intervalul menționat, în Carpații Occidentali, vestul Carpaților Meridionali și în Carpații Orientali va fi viscol și vizibilitate scăzută. Vor fi rafale de 80 km/h, iar la altitudini mai mari de 1700 m, de peste 90...100 km/h.

harta.svg.php?id_avertizare=3241
Tipul mesajului : Avertizare meteorologică
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : PORTOCALIU
Ziua/luna/anul: 21-12-2023 Ora : 10:00 Nr. mesajului:2
Intervalul : conform textelor
Zonele afectate : conform textelor și hărții
Fenomene : conform textelor
Mesaj :
 

MESAJ 2
AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
galben.gifCOD GALBEN
Interval de valabilitate: 22 decembrie, ora 12 – 24 decembrie, ora 10
Fenomene și zone vizate: intensificări ale vântului în toată țara, viscol și ninsori moderate cantitativ la munte, ninsori viscolite în Maramureș și Transilvania 

         Începând de vineri (22 decembrie) și până la sfârșitul săptămânii (duminică, 24 decembrie), vântul va avea intensificări în toată țara.
        La munte vor fi rafale de 90...100 km/h, iar în Transilvania, sudul Olteniei, al Munteniei și local în Dobrogea, mai ales pe parcursul zilei de sâmbătă viteza vântului va atinge 65...70 km/h și pe arii restrânse 80 km/h. În celelalte regiuni vor fi intensificări locale și temporare, cu viteze în general de 55...60 km/h.

         În zona de munte va ninge viscolit, local moderat cantitativ (25...30 l/mp și peste 40... 50 l/mp în Carpații Occidentali și în vestul Carpaților Meridionali), iar vizibilitatea se va reduce semnificativ. Din noaptea de vineri spre sâmbătă (22/23 decembrie) în Maramureș și Transilvania temporar va ninge viscolit și se va depune strat de zăpadă.  

     Notă: Pe arii restrânse, ninsori slabe viscolite vor fi și în Moldova, în Crișana și în Banat.

portocaliu.gifCOD PORTOCALIU
Interval de valabilitate: 22 decembrie, ora 18 – 24 decembrie, ora 10
Fenomene și zone vizate: viscol puternic în zona montană înaltă (în general la peste 1500 m).

         În zona montantă înaltă (în general la peste 1500m), vântul va sufla tare, cu rafale de peste 110...120 km/h, va fi viscol puternic, vizibilitate foarte redusă și zăpadă troienită.

harta.svg.php?id_avertizare=3242

Vine zapdata din nou!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.