Jump to content

Schimbare carcasa far


Recommended Posts

Salut, am un far care are fisurata atât sticla cât și carcasa spate, și acum cu vremea asta a început sa facă figuri, inițial sigilasem fisura de pe spate dar a început din nou sa apăra condens in el, și as dori sa schimb carcasa. 

Farul este xenon ( simplu ) adaptiv non fl ( non lci) 
Pentru schimbarea carcasei se poate pune carcasa de la orice far sau trebuie fix de acest far?

De unde recomandați sa iau carcasa (sticla+spate) ?

gasisem ceva pe AliExpress dar nu știu dacă sunt Ok sau nu. 

Și celălalt far a inceput ieri sa facă fițe, bănuiesc ca acela trebuie doar dezlipit și relipita sticla la el nu este crăpat sau fisurat. 

Recomandați pe cineva sa facă aceasta Operațiune in zona Bucureștiului?
 

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Despre ce masina e vorba? F10? Poti lua si de pe AliExpress, toti care se ocupa cu inlocuirea lentilelor, tot de aici se aprovizioneaza. Farul original e produs de Hella, iar Hella sau BMW nu comercializeaza separat lentilele sau carcasele. Ulterior cauta pe cineva priceput care sa ti le inlocuiasca pt ca e vorba despre o munca laborioasa a.i. sa transplateze internele cum trebuie, dar mai ales sa lipseasca lentila de carcasa. In mod normal lipirea celor doua se face pe linii automatizate prin intermediul unui robot care "toarna" o cantitate constanta de glue in canalul de lipire din carcasa. 

Link to comment
Share on other sites

Salut, da F10 2012 non facelift, faruri adaptive, modulele toate sunt functionale pe el, semnalizari, angels etc si d-asta nu as lua un far nou, nu stiu cand zic cei de pe olx/dezmembrari cand vand far gol ce inseamna.

Stie cineva daca carcasa spate de la cele adaptive ar fi diferita de carcasa spate la cele ne adaptive?

Iar eu stiu ca am xenon nu bixenon, si vad faruri care sunt asemanatoare cu al meu, adica pe ochiul dispre capota nu exista lupa de xenon si se vand ca bi-xenon, nici nu ma pricep prea bine si nu vreau sa cumpar chestii cu care sa raman degeaba.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.