Jump to content

Pareri fiabilitate cutii automate e46


Bucur

Recommended Posts

M-am hotarat sa-mi fac un moft si sa caut sa achizitionez cat se mai gasesc masina visurilor mele din studentie si anume e46 cupe, benzina 6 in linie si cutie automata.

As dori pareri de la cei ce detin e46 auomat, daca mai merita sa iei o masina cu o astfel de cutie avand in vedere vechimea sau sa merg pe varianta mai sigura de cutie manuala ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am aceasta cutie ZF 5hp19 pe e39 525i facelift si merge aproape perfect, patineaza putin in a 2 a inainte sa o cupleze pe a 3 a daca nu turez peste 1800 rpm. I am schimbat uleiul odata si o folosesc asa de 3 ani.

Pe modele non facelift e46, e39 plus modelele diesel chiar si facelift vin cu cutiile GM in 4 trepte(parca) care se zice ca nu s fiabile desi am condus 525d si 530d cu sute de mii de km pe o roata care mergeau perfect.

Mie imi place cutia doar ca e cam lenta pentru traficul din Romania. Poti tine pasul ok doar ca trebuie sa nu mergi ca bosorogii(cum merg eu) tre sa turezi putin mai mult. Piese inca se gasesc, mai greu cu garniturile si chestiile de mentenanta de pe la mecatronic pe care o sa incerc sa le fac si eu la a mea in speranta ca o sa scap de acea mica patinare.

Edit: La drum lung dupa 30 de minute de mers, cutia schimba atat de bine incat nici nu simti cand face schimbul de viteze.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de părere Itarachiu. Mașina pe care o caut nu o iau sa o alerg, pentru asta am un X3.

E46 îl caut pentru sufletul meu, pentru placerea de a te plimba cu un benzinar aspirat cu 6 cilindri. Nu conteaza daca cutia e lenta, mă interesează dacă în principiu cutiile astea  mai rezista peste 200-300.000 km și chiar mai mult cat au în medie mașinile de vârstă asta.

Edited by Bucur
Link to comment
Share on other sites

Sunt persoane care au cumparat masinile astea de noi care inca le detin pana in ziua de azi si le merg inca bine mersii cutiile doar cu schimb de ulei la ele. Vezi si pe forum urile din USA.

Asa am zis si eu ca nu are nimic daca sunt un pic mai lente dar ala din spatele tau cu BMW nou cu caroserie din aluminiu si 100 de viteze o sa te injure ca mergi prea incet.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bucur said:

M-am hotarat sa-mi fac un moft si sa caut sa achizitionez cat se mai gasesc masina visurilor mele din studentie si anume e46 cupe, benzina 6 in linie si cutie automata.

As dori pareri de la cei ce detin e46 auomat, daca mai merita sa iei o masina cu o astfel de cutie avand in vedere vechimea sau sa merg pe varianta mai sigura de cutie manuala ?

Din 2008 marea majoritate a masinilor pe care le-am condus au fost cu cutie automata (BMW si Mercedes).Nu sunt nici pe departe lente. Cu o intretinere corespunzatoare sunt foarte fiabile.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Bucur said:

wolf20 te rog abtinete.

Daca nu ai date despre cuti automate, păstreazăti părerile prețioase pentru tine.

Ok.

este “pastrează-ți…si abtine-te. Cuti cu 2 i…pfff

mă,voi n ati trecut pe la scoală deloc?

Edited by wolf20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.