Jump to content

Deprinderi la volan


Romulus

Recommended Posts

Pozitia la volan, pozitia mainilor la volan, ceea ce faceti in timp ce sofati, are multe implicatii. Ganditi-va ca o secunda e suficienta ca un accident groaznic sa se produca. Trebuie sa fim pregatiti in orice moment, in cel mai bun mod posibil, sa reactionam la factorii externi.

 

Poate pozitia e incomoda, dar te poate ajuta sa supravietuiesti. Poate pare aiurea sa tii ambele maini pe volan, dar daca ajungi la destinatie e mai bine decat sa ajungi la spital sau mai rau.

 

Ideea e ca odata ce formati aceste deprinderi corecte, oricat de incomod ar parea, corpul se obisnuieste si devin foarte normale si confortabile.

 

Totul este sa intelegeti aceste lucruri si sa incercati activ sa va formati deprinderile corecte.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Este foarte corect ceea ce spui , din aceasta cauza prietenii ma considera nebun ca tin 2 maini pe volan si in oras ...

Sfatul lui Titi Aur http://youtube.com/watch?v=NgDK4wiZJ_M

308578[/snapback]

Chestia nu este valabila si pentru oamenii inalti ca mine.

Ideea e ca eu ma "joc" mai usor cu masina cu o singura mana!

Dar, mana nu sta relaxata pe volan atunci cand merg cu viteza...

Link to comment
Share on other sites

Romulus, tu ai dreptate, dar din pacate vedem tot mai multi "smecheri" care conduc cu mana stanga in dreptul orei 1, eventual au si un mobil strecurat intre umarul stang si ureche... Niste inconstienti, din pacate acestia impart soseaua cu noi....
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

mie imi este foarte incomod sa conduc cu ambele maini pe volan... doar cu stanga de obice si tin volanul de la ora 10 sau de jos.

 

Asta nu inseamna ca stau si cu telefonu' lipit de ureche, fumez si o tigara in timp ce mai beau si o cola.

Link to comment
Share on other sites

Romulus, tu ai dreptate, dar din pacate vedem tot mai multi "smecheri" care conduc cu mana stanga in dreptul orei 1, eventual au si un mobil strecurat intre umarul stang si ureche... Niste inconstienti, din pacate acestia impart soseaua cu noi....

308788[/snapback]

 

soferii nu din spatele volanului ci de sub volan: la inceput credeam ca sunt maruntei si nu stiu sa-si regleze scaunul, apoi am inteles ca e intentionat si am incercat si eu sa vad cat de "marfa" ma simt... :blink: complet LOST! cum pot baietii aia sa conduca asa?

Link to comment
Share on other sites

mie imi este foarte incomod sa conduc cu ambele maini pe volan... doar cu stanga de obice si tin volanul de la ora 10 sau de jos.

 

Asta nu inseamna ca stau si cu telefonu' lipit de ureche, fumez si o tigara in timp ce mai beau si o cola.

308793[/snapback]

Cand aveam masina cu cutie manuala nu conduceam decat cu stanga pe volan si dreapta pe schimbator, indiferent de cat, unde si cum mergeam. De cand mi-am luat cu steptronic am observat ca am o mana in plus. Am pus-o tot pe volan :blink:, deci mai multa siguranta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Romulus, tu ai dreptate, dar din pacate vedem tot mai multi "smecheri" care conduc cu mana stanga in dreptul orei 1, eventual au si un mobil strecurat intre umarul stang si ureche... Niste inconstienti, din pacate acestia impart soseaua cu noi....

 

soferii nu din spatele volanului ci de sub volan: la inceput credeam ca sunt maruntei si nu stiu sa-si regleze scaunul, apoi am inteles ca e intentionat si am incercat si eu sa vad cat de "marfa" ma simt... :blink: complet LOST! cum pot baietii aia sa conduca asa?

 

lol, acelasi lucru l-am observat si eu la multi soferi si in prima instanta am crezut ca sunt eu tantalau si mi-am reglat scaunul prost... mai aveam si o cunostinta care-mi zicea ca de ce stau in bmw ca in dacie sau mai exact "conduci ca stând pe budã" sau ceva de genul asta. asa ca am incercat sa-mi dau scaunul jos sa fiu si eu "smecher", lol :) Si am simtit acelasi lucru, nu stiam cum sa trag scaunul mai repede la loc sus ca pur si simplu NU POT sa conduc stand culcat :) Cred ca "gagii" respectivi se chinuie serios sa "faca impresie". :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Romulus, tu ai dreptate, dar din pacate vedem tot mai multi "smecheri" care conduc cu mana stanga in dreptul orei 1, eventual au si un mobil strecurat intre umarul stang si ureche... Niste inconstienti, din pacate acestia impart soseaua cu noi....

 

soferii nu din spatele volanului ci de sub volan: la inceput credeam ca sunt maruntei si nu stiu sa-si regleze scaunul, apoi am inteles ca e intentionat si am incercat si eu sa vad cat de "marfa" ma simt... :twoup: complet LOST! cum pot baietii aia sa conduca asa?

 

lol, acelasi lucru l-am observat si eu la multi soferi si in prima instanta am crezut ca sunt eu tantalau si mi-am reglat scaunul prost... mai aveam si o cunostinta care-mi zicea ca de ce stau in bmw ca in dacie sau mai exact "conduci ca stând pe budã" sau ceva de genul asta. asa ca am incercat sa-mi dau scaunul jos sa fiu si eu "smecher", lol :D Si am simtit acelasi lucru, nu stiam cum sa trag scaunul mai repede la loc sus ca pur si simplu NU POT sa conduc stand culcat :D Cred ca "gagii" respectivi se chinuie serios sa "faca impresie". :twoup:

Da am auzit ca e la moda sa se vada doar capul prin geamurile laterale. Dar mai tare e sa apesi acceleratia cu piciorul stang, frina cu dreptul si sa actionezi semnalizarea de schimbare de directie cu mana dreapta printe spitele volanului.

Link to comment
Share on other sites

Cand ai aproape 2 metri, nu poti sa stai cu scanul ridicat, ca dai de plafon. Eu il tin coborat maxim sunt foarte vizibil. :twoup:

Mainile, ambele pe volan, in orice imprejurare. Daca suna telefonul, dau ocupat, iar de fumat doar la drum intins. Muzica prefer oprita sau in surdina.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din moment ce nu exista un topic pentru comportamente retardate la volan, postez aici niste poze cu o inconstienta pe care am vazut-o azi in trafic.

 

Din pacate nu se vede prea bine in poze..

Inconstienta isi tinea copilul de ~ 1 an si jumatate in brate in timp ce conducea. :twoup:

 

Chiar nu mi-a venit sa cred..

Prostia nu are limite.

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce nu exista un topic pentru comportamente retardate la volan, postez aici niste poze cu o inconstienta pe care am vazut-o azi in trafic.

 

Din pacate nu se vede prea bine in poze..

Inconstienta isi tinea copilul de ~ 1 an si jumatate in brate in timp ce conducea. :twoup:

 

Chiar nu mi-a venit sa cred..

Prostia nu are limite.

 

 

am vazut si eu una in trafic ..mai si radea ca proasta ..copilul avea vreo 3 ani ..si erau pe un ditai drumul public el tinea de volan ...

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce nu exista un topic pentru comportamente retardate la volan, postez aici niste poze cu o inconstienta pe care am vazut-o azi in trafic.

 

Din pacate nu se vede prea bine in poze..

Inconstienta isi tinea copilul de ~ 1 an si jumatate in brate in timp ce conducea. :twoup:

 

Chiar nu mi-a venit sa cred..

Prostia nu are limite.

 

asa am vecini un cuplu (sot-sotie) care au un E46 330i facelift (frumoasa masina, de altfel)... amandoi conduceau cu copilul in brate, amandoi conduceau tare :| in ultima vreme nu i-am mai vazut dar banuiesc ca a mai si crescut copilul pentru ca asta se intampla acum vreun an si ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Este destul de periculos sa conduci aproape bagat in torpedou adica sa ai scaunul cu mult sub volan si cu o singura mana pe volan am intalnit un caz chiar acum 3 luni in prima seara cand mi-am luat permisul eram cu un Matiz, conduceam destul de incet (50 km/h pe drum european dar in localitate) si era un pusti in fata tot cam 18-19 ani ca mine, cu o mazda sport, volan schimbat ca si cele din formula 1, aproape patrat era si bagat in pedale de tot, in dreapta o fata (cred ca prietena lui erau destul de aproapiati) cu o mana pe volan, cu o mana o tinea de gat pe tipa, i-a iesit un caine in fata, l-a caldat cu roata din dreapta pe cap, a alunecat roata si s-a invartit in fata mea am franat imediat cam la 5 metri de el, mi-a fost frica sa nu intre in mine (Nu era nici masina mea) am dat in marsarier. dupa 20 de secunde aproximativ s-a oprit masina, a iesit din masina, avea retrovizoarea cazuta se tinea decat in firele de la sistemul eletric desi nu stiu cum s-a rupt nu am vazut poate eram prea preocupat de priveliste si apoi a coborat si tipa din dreapta cu masul plin de sange in rest din fericire nu a fost nimic grav dar totusi nu vad rostul acestor fitze mai ales ca nu ai deloc vizibilitate!!!
Link to comment
Share on other sites

Eu unu depinde de stare, daca am chef sa conduc sportiv tin ambele maini pe volan...iei curbele altfel!

Adica voi la 20-30 km/h tineti ambele maini pe volan? :)!

Cand nu ma grabesc doar o mana, aia stanga la ora 10 sau 6 (cat mai lejer ce naiba) si pun a 2a mana dupa 70 km/h si doar daca vad vreo groapa altfel nu ma misc! Dupa ce stai la cate 3-4 semafoare sa mai stau si incomod? Pacat ca nu am scaun reglabil pe inaltime ca il puneam exact cum ma simt eu bine nicidecum cum m-ar fi catalogat unu care n-are nici o treaba cu existenta mea...

 

P.S Romulus ai cumva si o cusca de aia antiseismica pusa undeva intr-un colt...?

Edited by clau18
Link to comment
Share on other sites

eu imi tin scaunul pe spate mult , dar cat sa vad botul masinii. Maica-mea cand s'a urcat in masina nu se vedea de bord :) Asa m'am obisnuit de la un hiunday coupe la care parca imi taraiam fundul de asfalt , sa conduc de jos, dar atat timp cat imi vad botul masinii.

Cat despre ambele maini pe volan , hmm eu folosesc in general o mana iar amandoua cand sar 90 in afara localitatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.