Jump to content

Scartait din spatele motorului (posibil distributie?) X5 40d


Recommended Posts

Salut! Recent am achizitionat un X5 f15 40d, an 2015 cu 150k km.

Un scurt context al masinii:
- Revizii facute in reprezentanta BMW(din pacate, la 20-30.000 km, dupa cum e recomandat de BMW pentru acest model).
- Singura intrare in service(din istoric) pare sa fie pentru rechemarea recenta legata de racitorul de EGR.

Dupa achizitie am condus masina approx 3-400 km fara probleme. Acum 2 zile am facut schimbul de ulei(castrol 5w30 ll) si fix dupa ce am adus-o acasa au inceput scartaiturile.

A mai patit cineva sa intampine o problema similara? Din ce imi dau seama si am mai cautat pe net, pare sa fie vorba de lant distributie / intinzator lant. Voi atasa un videoclip pentru reproducerea sunetului; suna ca si un "tsk-tsk-tsk" constant.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Salut! Recent am achizitionat un X5 f15 40d, an 2015 cu 150k km. [...] Dupa achizitie am condus masina approx 3-400 km fara probleme. Acum 2 zile am facut schimbul de ulei(castrol 5w30 ll) si fix dupa ce am adus-o acasa au inceput scartaiturile.

De unde ai cumparat masina?

Coincidentele exista si sunt parte a vietii. Pe de alta parte, In anumite situatii ele sunt cel putin dubioase. Daca esti absolut sigur ca acel zgomot nu exista anterior schimbului de ulei, ar trebui sa ai macar o discutie cu fostul proprietar, pe acest subiect. Daca iti pregatesti dialogul cu atentie, din atitudinea lui in timpul discutiei ai putea deduce daca a fost un defect cunoscut - deci o vanzare "premeditata", sau nu. Aceasta nu inseamna ca ai sanse sa obtii vreo compensatie de orice fel, dar este social echivalent cu a informa autoritatile asupra unui act de vandalism, sau nu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

poate fi coincidenta , oricum pe la km aia se manifesta simptom chiar si mai devreme la unele . Nu vad cum putea sa ascunda fostul proprietar zgomotul viavis de aparitia zgomotului dupa schimbul de ulei 

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Myx said:

Nu vad cum putea sa ascunda fostul proprietar zgomotul viavis de aparitia zgomotului dupa schimbul de ulei 

Din acest motiv am intrebat cat de incredere este vanzatorul. Situatia este "in ceata". Fostul proprietar poate a fost de buna credinta, sau nu. Zgomotul poate fi de la lantul de distributie, sau din alta cauza. De asemenea, zgomotul poate sa fi existat anterior cumpararii (si sa nu fi fost sesizat), sau sa fi aparut abia odata cu schimbul de ulei. Dar cand o masina este OK la vanzare si prezinta o problema potential semnificativa la numai 400 Km dupa aceea, te face sa ridici din spranceana.

Tind sa cred ca zgomotul unui lant uzat in faza incipienta ar putea fi mascat, pentru scurt timp (suficient pentru a vinde masina), prin utilizarea unui ulei mai vascos. (teoria conspiratiei) De aceea insist asupra bunei credinte a fostului proprietar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat masina de la un dealer reputabil din Satu Mare(momentan nu o sa-l numesc).

Consider destul de plauzibila teoria cu uleiul mai vascos temporar introdus inainte de achizite. Masina are, in schimb, full istoric in reprezentanta BMW pana acum, si fostul proprietar (din ce imi dau seama, dealer-ul doar a intermediat vanzarea) nu pare sa fi facut vreun compromis la niciun aspect al intretinerii ei. In acelasi timp, ma gandeam la posibilitatea de a nu fi auzit scartaitul inainte din cauza uleiului vechi, care avea deja approx 20k km(dar mai putin de un an) de la schimbare.

De altfel, am dus si masina la BMW Satu Mare pentru o verificare de baza a ei. Acolo, ma gandesc ca ar fi fost sesizabil sunetul, insa nu a fost detectat la momentul respectiv.

In orice caz, voi face schimbul de distributie + cuzineti, just in case. Voi vorbi si cu dealer-ul respectiv legat de aceasta problema, insa momentan nu stiu exact cum sa pun problema.

Edited by vladttt
Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te ca in aia 150k km masina a avut doar vreo 5 schimburi de ulei ( sau poate 6 ) cand ea, pentru o intretinere corecta ar fi trebuit sa aibe minim 10...

Spre 200k ( poate 150k e cam prematur ) este indicat sa verifici/schimbi distributia oricum, sa previi eventuale neplaceri.

Totodata, verifica pe langa distributie si cuzineti, pompa ulei, vibrochen, galerie admisie, avand in vedere ca 40d-ul de pe F15 e N57, si vezi de EGR/Racitor, daca e schimbat, si daca intra in campania BMW.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sskkaa said:

Gandeste-te ca in aia 150k km masina a avut doar vreo 5 schimburi de ulei ( sau poate 6 ) cand ea, pentru o intretinere corecta ar fi trebuit sa aibe minim 10...

Spre 200k ( poate 150k e cam prematur ) este indicat sa verifici/schimbi distributia oricum, sa previi eventuale neplaceri.

Totodata, verifica pe langa distributie si cuzineti, pompa ulei, vibrochen, galerie admisie, avand in vedere ca 40d-ul de pe F15 e N57, si vezi de EGR/Racitor, daca e schimbat, si daca intra in campania BMW.

Da, ai dreptate.

Racitorul EGR a fost facut recent in rechemare. Voi inlocui pompa ulei cu tot cu distributia. Multumesc pentru pointul legat de vibrochen/ galerie admisie, le voi verifica si pe acelea.

Link to comment
Share on other sites

Nu uita de pompa de ulei, cuzinetii schimba-i neaparat, altfel sigur o sa pice acest n57 4.0d. Mai ales pe x5 pica acest motor, cel mai rpd, fiind masina mai grea si mai fortat motorul fata de un seria 3,4,5.

Nu se auzea distributia ca avea ulei foarte gros bagat in motor, si samsarii din germania fac magarii destea.

Mai pe romaneste ti au dat teapa.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

conspiratiile maxime aici .... stie lumea ce a facut fostul proprietar , speriati omul aiurea , fie nu a fost atent la zgomote cand a luat masina , fie asta e uzura si a aparut acum . Daca iti place masina si a fost o achizitie buna , oricum te-ai fi lovit de aceste reparatii pe viitor la genul asta de motor , le faci acum , stai linistit si e game over . Si din ce vad e doar o constatare pe forum si studiu youtube , nu a ajuns la vreun service sa i se emita o parere concreta ca ar fi distributia 

Edited by Myx
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, branevl said:

Nu se auzea distributia ca avea ulei foarte gros bagat in motor, si samsarii din germania fac magarii destea.

Dar asta nu se vede pe joja? Ma rog, nu eu, cineva care se prinde ca e ulei gros bagat?

 

Link to comment
Share on other sites

N ai cum sa ti dai seama pe joja, mai ales ca uleiul avea deja vreo 20k km de prin Germania. Trebuie verificate cele de mai sus si in urma constatarii vezi tu ce e de facut.

Daca nu ai la Satu Mare iti recomand un service in Oradea.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sskkaa said:

N ai cum sa ti dai seama pe joja, mai ales ca uleiul avea deja vreo 20k km de prin Germania.

Am priceput, eu ma gandeam ca atunci cand cumperi masina poti incerca sa vezi cat e de gros uleiul si sa nu o cumperi daca pare prea gros. Dar da, am priceput!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru mesaje.

12 hours ago, sskkaa said:

N ai cum sa ti dai seama pe joja, mai ales ca uleiul avea deja vreo 20k km de prin Germania. Trebuie verificate cele de mai sus si in urma constatarii vezi tu ce e de facut.

Daca nu ai la Satu Mare iti recomand un service in Oradea.

sunt originar din Oradea, dar momentan locuiesc in Cluj. Pe cine ai recomanda in Oradea? Am vorbit cu un mecanic in Cluj si voi face aici lucrarea, dar de curiozitate, as vrea sa stiu si in Oradea pe cineva, de siguranta.

Edited by vladttt
Link to comment
Share on other sites

La Cluj ii ai pe cei de la Bimmer, de care am auzit doar lucruri bune. Poate colegii din Cluj sa dea mai multe detalii.

In Oradea, iti pot recomanda AUTOTUSYAN, in Hidisel. Fac doar gama VAG, Porsche, Bentley si BMW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, sskkaa said:

La Cluj ii ai pe cei de la Bimmer, de care am auzit doar lucruri bune. Poate colegii din Cluj sa dea mai multe detalii.

In Oradea, iti pot recomanda AUTOTUSYAN, in Hidisel. Fac doar gama VAG, Porsche, Bentley si BMW.

Si postul acesta va fi centralizat in sectiunea de FAQ cu link direct la acest post al tau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.