Jump to content

Anvelope iarna xDrive


Mlsh8

Recommended Posts

Va salut, caut de mai bine de 2 saptamani anvelope de iarna pentru al meu g26 xdrive, pur si simplu nu gasesc dimensiunile de care am nevoie cu omologare BMW si/sau RFT.

Am nevoie de 245/35/20 fata , 255/35/20 spate, credeti ca e o problema asa de mare daca voi pune anvelope XL si fara * ? 

Am gasit dimensiunile astea dar cele de pe fata nu sunt XL, doar cele de pe spate, este ok daca le pun asa ? 

PIRELLI P ZERO WINTER 245/35 R20 91V - FATA 

PIRELLI WINTER PZERO 255/35 R20 97W XL - SPATE 

Astept si alte sugestii va rog, daca stiti vreun magazin la care pot sa gasesc aceste dimensiuni.

Multumesc! 

EDIT :  Am gasit si asa, credeti ca sunt ok ? Dot 2023 ambele.

Anvelopa Iarna 255/35R20 97W MICHELIN PILOT ALPIN 5 XL

 

Anvelopa Iarna 245/35R20 95V MICHELIN PILOT ALPIN 5 

Edited by Mlsh8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minu94 said:

Pirelli WinterSotto Zero 3 pe dimensiunile tale cu omologare BMW nu gasesti?

Mai verifica o data dimensiunile pe care le-ai trecut, ceva nu imi pare in regula la ce ai scris acolo

Am gasit doar Sottozero 3  255/35/20 cu omologare , 255/35 nu gasesc deloc nici cu * nici fara .

Si eu am crezut prima data ca e ceva gresit, am luat dimensiunile din CIV apoi am verificat si pe stalpul masinii si acestea sunt dimensiunile ...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Astea sunt sigur ca nu sunt perechi. Poate asa?

245/40 R20
255/35 R20

Deci astea ies din discutie daca zici ca nu sunt perechi .. 

 

1 minute ago, minu94 said:

Poti sa faci o poza la stalpul masinii? Scuze, dar doar sa ne asiguram. Conform a ceea ce ai zis tu, ai avea diametre total diferite fata spate, which is not ok for xDrive

 

WhatsApp Image 2024-01-12 at 19.54.36.jpeg

1 minute ago, Romulus said:

Hmmm.. Ciudat. Pare ca totusi ar putea fi? Diametrul este 26.8" vs 27".

Acum am pe masina Michelin de vara fix dimensiunile astea , 245/35/20 255/35/20 

Link to comment
Share on other sites

245/35R20 - diametrul 681mm, circumferinta 469mm
255/35R20 - diametrul 686mm, circumferinta 464mm.

Ar parea ca intra in toleranta. Eu nu am mai vazut asa ceva. Pentru 10mm nu prea merita diferite fata spate. Si eu as dori sa vad acea poza de pe stalp.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mlsh8 said:

Acum am pe masina Michelin de vara fix dimensiunile astea , 245/35/20 255/35/20 

Pe stalp la tine, din ce vad eu scrie sa fie toate identice. De aia nu gasesti. Acum ce ai tu pe masina, intra in toleranta, adica sunt foarte asemanatoare, dar din nefericire, tot nu cred ca e ok pentru xDrive.

Just now, Mlsh8 said:

si in carte imi scrie clar aceleasi dimensiuni.

Uita ce scrie in carte. Pe stalp scrie clar, toate 4 sunt la fel, nu ai diferite pe fata si pe spate.

 

Iar la tine pe stalp absolut toate sunt XL. NU ai optiune fara XL.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Pe stalp la tine, din ce vad eu scrie sa fie toate identice. De aia nu gasesti. Acum ce ai tu pe masina, intra in toleranta, adica sunt foarte asemanatoare, dar din nefericire, tot nu cred ca e ok pentru xDrive.

Uita ce scrie in carte. Pe stalp scrie clar, toate 4 sunt la fel, nu ai diferite pe fata si pe spate.

 

Iar la tine pe stalp absolut toate sunt XL. NU ai optiune fara XL.

 

Ok, deci pot pune fara probleme 255/35/20 x4 sa inteleg 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Luciosu said:

Din ce vad eu pe stalp, pentru masina ta, ai doar 18 si 19 pentru iarna (M+S sunt cele de iarna). Asta daca am vazut bine

Fuck. Foarte corecta observatia. Am omis ca doresti de iarna. Da, doar R18 si R19.

 

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa recapitulez, pentru iarna ai doar optiunile astea (pe toate patru rotile acelasi tip de anvelopa):

MYTshx3.png

245/45/R18 100H XL M+S
255/40R19 100V XL M+S
245/40R19 98V XL M+S

Repet, la fel pe toate cele 4 roti.

 

1 minute ago, Mlsh8 said:

Deci am terminat balciul, trebuie sa cumpar cu jante cu tot 🤣🤣

Nu ai optiuni pentru R20 pentru M+S

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca dimensiunile pentru cele de vara sunt corecte , 255/35 cu 245/35

Screenshot 2024-01-12 at 20.15.25.png

2 minutes ago, Romulus said:

Si ca sa recapitulez, pentru iarna ai doar optiunile astea (pe toate patru rotile acelasi tip de anvelopa):

MYTshx3.png

245/45/R18 100H XL M+S
255/40R19 100V XL M+S
245/40R19 98V XL M+S

Repet, la fel pe toate cele 4 roti.

 

Nu ai optiuni pentru R20 pentru M+S

 

Edited by Mlsh8
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Romulus said:

245/35R20 - diametrul 681mm, circumferinta 469mm
255/35R20 - diametrul 686mm, circumferinta 464mm.

Ar parea ca intra in toleranta. Eu nu am mai vazut asa ceva. Pentru 10mm nu prea merita diferite fata spate. Si eu as dori sa vad acea poza de pe stalp.

 

Eu am spus ca pentru cele de vara diferentele sunt in tolerante, dar tot mi se pare ciudat si acum cand vad ca e ok.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mlsh8 said:

Va multumesc tuturor pentru clarificari si ajutor. Comand de la BMW pe 19 cu tot cu jante.

Spune-le ca vii de pe campania Automobile Bavaria de roti de iarna de la BMWClub Romania.

A rulat pana in 24 decembrie.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut o si eu la X3 G01 M40d... masina a venit cu jante si anvelope pe 21  si nu aveam nicio anvelopa disponibila de iarna pe marimea asta 🤣 adica sa respecte * si RFT.

Si eu am fost nevoit sa iau un set pe 20, pe care l am si pastrat atat pt iarna cat si pt vara, si cele pe 21 le am pus la vanzare...

Greu cu limitarile astea de bmw pt anvelope... mai ales ca optiunile omologate sunt doar cateva... eu de ex de iarna pe 20 am avut o singura optiune... 🤣

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.