Jump to content

F34 - 2.0d xDrive patineaza la urcare


Recommended Posts

Bună . Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns .

De puțin timp sunt posesorul unui BMW F34automat  2.0 xdrive . 157000 km . Și am observat ca ,nu in tot timpul la unele urcari mai abrupte are un patinaj . Ce ar putea fi. Menționez ca cutia de viteze schimbă bine și pe manual și nu are trepidații . Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns. 😊

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to F34 - 2.0d xDrive patineaza la urcare
3 hours ago, VladuSvp said:

nu in tot timpul la unele urcari mai abrupte are un patinaj

Incearca sa descrii mai bine problema, se aprinde martorul de DSC la bord? Depinzand de urcare si pneurile care le ai pe masina, este posibil sa fie normal, incearca sa explici mai bine ce se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Mă scuzați ca nu am fost mai detaliat . 
Nu se aprinde nimic în bord . Eroare sau dsc ul . Doar ca la anumite urcări , viteza 60/70 km/h are ca și o întrerupere mică de putere ca și când ceva merge în gol, derapează . Nu știu dacă îi de la ambreiaj .nu pot să-mi dau seama . Și am observat ca numa la cald mai face așa . Treapta vitezei nu am observat care este . Pe manual când o pun nu am observat sa facă așa . Și nu tot timpul am întâlnit problema . Cutia schimbă foarte bine . Manual automa . Bă chiar am fost și la un service și mi-a spus ca mașina este în regulă. Doar ca mecanicul nu a luat-o la probe mai detaliate . Să vadă la urcări cum se comportă . 

Link to comment
Share on other sites

Mă scuzați ca nu am fost mai detaliat . 
Nu se aprinde nimic în bord . Eroare sau dsc ul . Doar ca la anumite urcări , viteza 60/70 km/h are ca și o întrerupere mică de putere ca și când ceva merge în gol, derapează foarte scurt 2 ori maxim câteodată 3  . Nu știu dacă îi de la ambreiaj .nu pot să-mi dau seama . Și am observat ca numa la cald mai face așa . Treapta vitezei nu am observat care este . Pe manual când o pun nu am observat sa facă așa . Și nu tot timpul am întâlnit problema . Cutia schimbă foarte bine . Manual automa . Bă chiar am fost și la un service și mi-a spus ca mașina este în regulă. Doar ca mecanicul nu a luat-o la probe mai detaliate . Să vadă la urcări cum se comportă . 

Viteza urcă . Nu are scăderi , este constantă . I-am dat și în gură la mașină . Și nu s-a simțit. Doar când este constantă viteza și turația și este într-o rampă  mai abruptă. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sskkaa said:

Pai ori urca viteza ori ramane constanta? 😁

Cred ca spune ca daca accelereaza este ok, doar daca merge constant nu e ok. 

@VladuSvp eu sincer nu sunt sigur ca inteleg, imi cer scuze. Cat de mare e panta? E o panta pe o sosea nationala? Mergi cu 60 km/h si simti ca "scapa" ceva?

Link to comment
Share on other sites

Este pe o șosea națională . Viteza 60km/h. Urcarea este abruptă și are cam 80/100m cca. Și pe la jumătatea urcări , se simte ca un fel de patinaj . O decuplare a cuplului . 
ma scuzați ca nu știu cum să explic asta să fie pe înțelesul tuturor. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, srb_alex said:

Eu din ce spui inteleg ca nu trage la deal. Posibil sa ai probleme pe partea de turbina, furtunase, admisie, egr etc. Ai senzatia ca nu trage liniar si ca pentru a trage retrogradeaza in treapta inferioara?

Calca cineva pentru o fractiune de secunda un ambreiaj imaginar.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Romulus said:

Calca cineva pentru o fractiune de secunda un ambreiaj 

Mda, m-am exprimat eu gresit! Eu conducand pana acum numai masini manuale( ocazional automate) am spus-o in felul meu. 😄

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

si eu zic ca ceva de la egr. daca observi ca e in jurul a 2000 de ture ai toate sansele, simteam si eu inainte sa schimb egr ul la fel in jurul a 2000+ de ture daca mergeam constant ca si cum ar fi o gatuire, dupa egr schimbat nu a mai aparut.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.