Jump to content

Comenzi volan


I_Am_Roby

Recommended Posts

Salutare !

Stiu ca exista deja topicuri e acest subiect insa am nelamuriri si poate gasesc raspunsuri sa nu orbecai aiurea.

Am un X1 e84 2011 18d luat de i saptamana. Am constatat ca nu merg comenzile pe volan deloc. Merge pilotul automat. Din topicuri am citit ca poate fi spira/ folia.  Am cautat pe net si am gasit mai multe spire pt x1 e84 cu coduri diferite

1. 9110889

2. 9122509-04 

3  6989557-02

Toate apropiate ca pret.

VIN ul este 

WBAVP11040VR69595

Ma poate ajuta ajuta cineva cu ce piesa sa cumpar ca sa imi functioneze comenzile? As dori sa fac montarea singur dupa un tutorial.

Multumesc!

Stima !

 

 

Edited by I_Am_Roby
Erori de scriere
Link to comment
Share on other sites

So, recomand urmatoarele verificari inainte de a lua spira:

1. Scoate airbagul si verifica cablajul de la comenzile de la volan care intra in spira, sa nu fie acolo o problema sau poate chiar sa nu fie bagata mufa. Atentie: scoti airbagul doar cu bateria deconectata, scoti minusul de la aceasta si o pui intr-o microfibra ceva sa nu atinga metal.

2. Scanat de erori, sa vedem ce zice. 

 

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2024 at 7:59 PM, minu94 said:

Oke, poti sa faci si poze cu airbagul scos si vedem cum arata acolo. Tin pumnii!

Salutare !

Am demontat Airbag-ul. Mufa pare in ordine...tot nimic ! Nu se aprind comenzile si nu functioneaza !

Alte sugestii va rog ?!

 

20240122_154341.jpg

20240122_154339.jpg

20240122_154327.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa demontez volanul si spira ca sa vad codul?

Sa inteleg ca este cel mai probabil din spira?

32 minutes ago, minu94 said:

Scanat de erori ai facut? Asta unul.

Doi, sa vezi codul spirei de acum, sa verificam daca nu a fost schimbata la un moment dat. De fel se afla in spatele spirei 

Ce importanta are daca a fost schimbata?

Nu da nicio eroare !

Edited by I_Am_Roby
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, zeronoo said:

A fost schimbat SZL-ul, masina nu avea tempomat de fabrica, sau SZL-ul nu e care trebuie sau e codat prost.

Ai dreptate, m-am uitat iar la VIN-ul masinii si nu venea cu tempomat de fabrica, deci probabil cel care a schimbat cine stie ce a luat...

@I_Am_Roby, caut acu sa vad ce coduri de spira ar merge ca sa pastrezi si tempomatul

Are legatura ca asa vedem ce spira ai si putem vedea ce suporta si ce nu suporta, ca e posibil sa fie ok. Codul de pe spira il poti vedea si fara sa dai volanul jos. Doar dat jos trimul de sub volan si te uiti/faci poza din spate si prin acea zona ar trebui sa fie

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, zeronoo said:

A fost schimbat SZL-ul, masina nu avea tempomat de fabrica, sau SZL-ul nu e care trebuie sau e codat prost.

SZL e tot in spira sau in alta parte? Tempomatul merge bine, cred ca e de fabrica fiindca imi apare in bord viteza setata. 

Oricum...ce trebuie sa fac mai departe? Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

E putin mai complicat. Pe X1 se poate monta si coda si SZL de E87, E91...pe seria 1 exista SZL cu tempomat fara comenzi. Daca a pus cineva asa ceva nu o sa-ti mearga. Daca ai un SZL cu tempomat si comenzi, atunci e posibil sa fie prost codat. Sincer, cel mai plauzibil e ca ai un SZL de seria1 cu tempomat fara comenzi pe volan. Poti sa incerci sa recodezi SZL, daca nici asa nu merge, cel mai probabil e ca trebuie alt SZL.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca szl nu are comenzi de ce are mufa pt comenzi?

Oricum, multumesc frumos pentru sprijin ! Voi merge la un baiat care codeaza si probabil o sa imi zica el daca e codat prost sau e defect.

Multumesc inca o data !

Stima !

Scriu dupa ce rezolv problema !

Edited by I_Am_Roby
Link to comment
Share on other sites

Salutqre ! Am revenit cu noutati !

Am fost la un domn cu tester de la noi din Buzau ( Remus) si mi-a zis ca nu eate nicio eroare de comunucare intre comenzi si mqsina....dar nici nu merg. A ramas sa ma duc sa verifice cablajele. Zice ca n-ar fi spira....dar sa vedem. Nu mi-a zis ce ar pute fi.

Pareri?

Stima !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minu94 said:

Hm, ce imi mai trece prin cap e sa incerci sa mai muti volanul in diverse pozitii si sa vezi daca intr-o pozitie anume merg comenzile. Daca da, e posibil sa fie un cablu tip panglica care s-a deteriorat

Am incercat peima data asta...nu merge.

Am gasit montat pe masina cand am luat-o, un ceva chinezesc sub scaunul din dreapta Car display Wifi Mirror Box....montat artizanal. Acum incep sa suspectez ca si-a bagat careva nasul aiurea pe la fire.... . Trebuie sa-i dau eu de cap pana la urma...

Sanatate !

  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2024 at 5:31 PM, I_Am_Roby said:

Am constatat ca nu merg comenzile pe volan deloc. Merge pilotul automat

Nu merge nici un buton de pe volan?

Volanul este incalzit?

(Pilotul automat ia comenzi de pe volan? Din ce vad pe volanul acela e ca al meu la E90...)

Nu prea inteleg de ce s-a adus vorba de SZL (unghiul volanului)?

Lui nu ii merg comenzile pe volan. Nu vad legatura decat daca i-a pus o spira care sa mearga ZSLul.. (si sa nu-i mearga comenzile..) dar cam atat.. cred. 

[Cred ca are rupta doar o banda (cea cu comenzi) din doua cum am patit eu... candva. Una ia comenzi de pe butoan, cealalta e pentru airbag exclusiv.]

In clipul de mai jos poti sa vezi cu da spira de pe volan in primele 8 minute din clip

 

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.