Jump to content

DPF infundat // anulare DPF,EGR


Recommended Posts

Salutare!

Detin un BMW F10 520d LCI 2013, N47 de 1 an jumatate si as dori sa aud parerea voastra despre un subiect destul de comun: anularea DPFului/EGRului si cum va dati seama ca DPFul este infundat.

In primul rand tin sa mentionez ca eu in 80% din timp folosesc masina in mediul urban mergand cu viteze de oras. Uneori merg cu cutia in sport in oras, alteori merg sa o desfund (turatii mari 3000+ pe o distanta mai intinsa), depinde. Insa mereu m-am intrebat care sunt simptomele cand intra in regenerare DPFul. La gama VW stiu ca exista martor in bord  pentru a-ti da seama. In toata perioada aceasta nu am observat absolut niciun lucru care sa ma faca sa-mi dau seama ca masina intra in regenerare. Ceea ce am facut eu (mergand cu ea special sa o mai desfund) am facut-o neperiodic cu scopul sa fiu preventiv. Ma  gandesc ca exista niste semne ca DPFul cere regenerare si as dori sa stiu cum procedati voi si ce parere aveti.

Alta subiect pe care doresc sa il abordez este despre anularea DPFului si EGRului. Poporul spune ca anularea acestora nu aduc nimic daunator masinii, ba dimpotriva motorul "respira mai bine" si este mai bine pentru el. Ma gandesc ca in cazul in care o sa am probleme cu acestea in viitor sa iau in calcul anularea lor daca nu exista minusuri (nu e vorba despre ITP sau RAR daca te opreste, ma intereseaza STRICT partea mecanica a masinii!). Doresc sa stiu si parerea voastra despre acest subiect, PRO si CONTRA.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.