Jump to content

Sfaturi achizitie BMW E92


Guta420
Go to solution Solved by six in line,

Recommended Posts

Salut, am facut aproape un an de permis si as vrea sa cumpar un bmw e92, de preferat benzinar,  automat. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de motorizari/cutie de viteze/probleme care pot aparea si costuri de intretinere?

Link to comment
Share on other sites

Pui o intrebare extrem de vaga si cu prea multe raspunsuri posibile.

Ar trebui sa o luam altfel, sa ne spui la 1 an de permis, ce buget ai pentru un seria 3 E92 si apoi sa vedem in acel buget la ce te-ai putea incadra ca an de fabricatie si numar de kilometri.

BMW-urile second hand nu sunt tocmai ieftine, riscul la cumpărare este mare iar costurile eventuale de întreținere și/sau de rezolvare a unor potențiale probleme majore (apărute din cauza mentenanței defectuoase a proprietarilor anteriori) poate fi peste un buget de tânăr posesor de permis.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Pui o intrebare extrem de vaga si cu prea multe raspunsuri posibile.

Ar trebui sa o luam altfel, sa ne spui la 1 an de permis, ce buget ai pentru un seria 3 E92 si apoi sa vedem in acel buget la ce te-ai putea incadra ca an de fabricatie si numar de kilometri.

BMW-urile second hand nu sunt tocmai ieftine, riscul la cumpărare este mare iar costurile eventuale de întreținere și/sau de rezolvare a unor potențiale probleme majore (apărute din cauza mentenanței defectuoase a proprietarilor anteriori) poate fi peste un buget de tânăr posesor de permis.

Am un buget de 9-10 mii de euro si am gasit multe modele in chiar mai putini bani pana in 230 de mii de kilometri

Link to comment
Share on other sites

  • Solution

Salut, la o masina veche de 14-17 ani este imperios necesar sa vezi cum a fost intretinuta. Ideea e ca intr-un E92 poti baga cu usurinta 3-4K euro dupa achizitie daca e un cazan prost intretinut. La motorul N47 pe la 200K km trebuie inlocuit distributia si la benzinare trebuie sa faci o revizie la Vanos. De placute, discuri, curele, fulii, etc nu mai vorbesc pt ca alea-s consumabile care la un moment dat trebuiesc inlocuite. Eu as cumpara-o pe asta cu 7K https://www.autovit.ro/autoturisme/anunt/bmw-seria-3-320ci-coupe-ID7HaMkZ.html si as baga in ea diferenta de 3K sa o fac tipla: as schimba toate fluidele, amortizoare, arcuri, flanse, flansa cardan, bucse, brate, revizuire sticle far + becuri, frane complete, , revizie vanos si stii ca 80K km nu mai ai treaba cu ea. 

  • Like 2
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Doar o parere personala - nu as cumpara nici un motor pe benzina de 2 litri din generatia E.

Sunt problematice, consumul de combustibil e mare (mare in sensul ca nu e diferenta mare fata de un 3 litri) si nu au putere.

Eu as cauta ori un diesel intretinut, de la proprietar, ori benzina mai mare. (N52, N55)

As evita N53, N54, cat si orice e 2 litri benzina.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.