Jump to content

BMW G31 530d 2020


Wolff

Recommended Posts

2 hours ago, Romulus said:

Eu am park assist si nu am 360. E misto, dar l-am folosit de 2-3 ori in total.

Va rog sa ne mutam aici cu optionalele si cu parerile pro si contra. Am sa mut si cele cateva posturi sa lasam topicul omului in pace.

 

Pai in oras in aglomeratie bara la bara este cel mai misto cu ACC. Ca citesti ziarul.

Eu vorbeam de Reverse Assistant, nu de Park Assistant la faza cu iesitul din parcare. Ma repet, nu mai vorbiti ca nu e necesar ce nu ati experimentat/avut fara sa cunoasteti.

2 hours ago, WIN60 said:

 

As renunța și la mai multe dacă mașina pe care o găsesc e foarte ok din punct de vedere al anului, km, întreținere, stare tehnică, estetică, etc. 

 

Dar la parcare nu poți să mi spui, ca dacă ai 360 nu te mai uiți pe geam și te uiți doar pe tabletă.
Eu chiar și cu opțiunea asta, m am uitat strict spate marșarier și senzori. 
 

edit: mai ușor cu comentariile de genul, nu trebuie să ai o opțiune ca să ți dai seama de ea, am mers cu mii de mașini prin prisma jobului cu toate opțiunile posibile care există în lumea asta și la modul de condus si km pe care i fac și unde i fac, nu mă ajută nici ACC, merg pe autostrada o data la 3-4 luni minim și aia 70 km. In oraș sau pe DN nu am ce să fac cu opțiunea asta, opțiune care pentru unii este Dumnezeu și este, dar să ai unde să o folosești. 
 

Full led adaptive, scaune confort, brake assistance, lane assist, high beam auto, Webasto, ex de niște opțiuni foarte tari dintre care îmi lipsesc și nu sunt naspa pentru ca nu le am eu. 

Ai renunta la multe daca masina e ok… asa zici. Pai eu am luat-o la 29k km. Sa renunt la ce?!? Nu face sens ce spui. E gresit ca am luat-o cu km putini si cu optiuni? Era mai bine cu km putini si fara optiuni?! :)))

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Onnix said:

Eu vorbeam de Reverse Assistant, nu de Park Assistant la faza cu iesitul din parcare. Ma repet, nu mai vorbiti ca nu e necesar ce nu ati experimentat/avut fara sa cunoasteti.

Nu stiu de ce spui ca eu nu am experimentat, Am si Park Assistant care include reverse assistant pe actualul G31. Ce anume am spus eu aiurea?

Link to comment
Share on other sites

A fost multi quote, raspunsurile comasate la general.

Eu si la F10 aveam 4 butoane din 5, nu aveam Night Vision. Si erau tot timpul activate… m-au scos din multe kkt-uri… franari la viteze pe autostrada cand cei din fata au franat la accident. La G15 mi-a franat masina cand un copil a sarit din mana parintilor pe trecerea de pietoni in fata mea, la nici 2m in fata.Si astea sunt doar cateva exemple. Nu poti spune ca nu conteaza genul asta de dotari.

Edited by Onnix
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu ca Tarzan la meniul zilei... am avut camere 360 si a foat obligatorie si pe Bmw... usurinta cu care poti parca aproape oriunde unde incape masina la limita e fenomenala. De multe ori nici nu mai trebuie  ma uit pe geam, doar pe camera si poti parca la mm. Pe mine .a ajuta f mult si o gasesc ca pe o optiune necesara mai ales la masinile mai voluminoase.

Alta optiune fara de care n as fi luat masina este Incalzirea Stationara ( webasto pe romaneste )

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Romulus said:

image.png

apoi nu stiu, dar aparent ar trebui sa te ajut cum sa procedezi, ca ai raspuns la doi, si acel paragraf era sub ce am spus doar eu. 🤣

Pai ajuta-l pe fratele Win… normal ca el nu intelege ce rost au anumite dotari pe masina, atata timp cat el nu are nici dpf ori catalizator pe masina… pt ca considera ca nu e nevoie de ele. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Onnix said:

. La G15 mi-a franat masina cand un copil a sarit din mana parintilor pe trecerea de pietoni in fata mea, la nici 2m in fata.Si astea sunt doar cateva exemple. Nu poti spune ca nu conteaza genul asta de dotari.

intreb iarasi , asta nu e dotare standard? 🤷‍♂️

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Onnix said:

Pai ajuta-l pe fratele Win… normal ca el nu intelege ce rost au anumite dotari pe masina, atata timp cat el nu are nici dpf ori catalizator pe masina… pt ca considera ca nu e nevoie de ele. 

@Onnix eu vorbeam strict sa te ajut sa intelegi ca ai raspuns cu un quote la ce am spus eu (deci pare ca te adresezi mie, nu altcuiva), adresandu-te nu stim cui exact si probabil ar trebui sa te ajut sa intelegi cum functioneaza quote. Presupun ca nu ai vrut sa raspunzi la ce am scris eu, dar asta ai facut. Eu nu am participat la contrazicerea voastra si continutul ei aici. Nu faceam nici bascalie si nici altceva, chiar pare ca nu intelegi cum ai raspuns vorbelor mele.

Mai mult, va rugasem pe toti, sa continuati pe alt topic relativ la dotari si celelalte.

image.png

Tot ce e marcat cu rosu, este spus de catre mine, nu de catre altcineva. Si tu ai postat acele quote, cu un raspuns, relativ la altceva. Si eu chiar nu am inteles.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Viper05 said:

intreb iarasi , asta nu e dotare standard? 🤷‍♂️

Nu, nu au toate. Sunt dotari diferite iar unele sunt conditionate de altele pt functionare. Spre exemplu, nu franeaza masina doar daca ai senzori de parcare… trebuie si alti senzori pe masina, camere etc

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Onnix said:

Eu vorbeam de Reverse Assistant, nu de Park Assistant la faza cu iesitul din parcare. Ma repet, nu mai vorbiti ca nu e necesar ce nu ati experimentat/avut fara sa cunoasteti.

Ai renunta la multe daca masina e ok… asa zici. Pai eu am luat-o la 29k km. Sa renunt la ce?!? Nu face sens ce spui. E gresit ca am luat-o cu km putini si cu optiuni? Era mai bine cu km putini si fara optiuni?! :)))

Bo$$, am experimentat toate opțiunile posibile, nu vorbesc de opțiuni pe care nu le am folosit, nu a trebuit sa le am pe mașina mea ca sa mi dau seama ca sunt utile sau nu pentru mine.

360 este nimic pentru mine.

M ai înnebunit cu G15 tău și cum te au ajutat opțiunile să parchezi și etc.

 

Ti am zis de brake assist pe care l ai menționat și tu ca este foarte bun, nu o am pe mașină bineînțeles și recunosc ca e o opțiune foarte bună, dar nu zic asta și de 360.

7 hours ago, Onnix said:

A fost multi quote, raspunsurile comasate la general.

Eu si la F10 aveam 4 butoane din 5, nu aveam Night Vision. Si erau tot timpul activate… m-au scos din multe kkt-uri… franari la viteze pe autostrada cand cei din fata au franat la accident. La G15 mi-a franat masina cand un copil a sarit din mana parintilor pe trecerea de pietoni in fata mea, la nici 2m in fata.Si astea sunt doar cateva exemple. Nu poti spune ca nu conteaza genul asta de dotari.

Genul asta de dotări contează, nu 360, pentru mine. 
 

Se pare ca nu citești și nu răspunzi pe subiect, insiști in ale tale și cam atat(ca in România).

 

Am spus ca daca este sa cauți o mașină SH mai veche cu km mai mulți contează altele în fața unor opțiuni, mașinile SH în România cel puțin fiind în stare proasta, cu defecte ascunse, cu km dați înapoi, lovite, etc. 

Decat sa iau o mașină la care nu am istoric sau am un istoric fad, dar full de opțiuni, mai bine o iau pe aia care are istoric și văd ce s a făcut și văd ca a fost întreținută însă cu ceva lipsă de opțiuni.. asta e.

 

7 hours ago, Onnix said:

Pai ajuta-l pe fratele Win… normal ca el nu intelege ce rost au anumite dotari pe masina, atata timp cat el nu are nici dpf ori catalizator pe masina… pt ca considera ca nu e nevoie de ele. 

Rămâi pe subiect, nu ataca persoana să nu fie considerat “flame”. 
 

Bine ca a avut omul 360 sa scoată mașina din parcare. 
https://youtube.com/shorts/EFj9HT2p_QU?si=UKRwSCQWa10zOybd

 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Onnix said:

Nu, nu au toate. Sunt dotari diferite iar unele sunt conditionate de altele pt functionare. Spre exemplu, nu franeaza masina doar daca ai senzori de parcare… trebuie si alti senzori pe masina, camere etc

au absolut toate, arata-mi in bmw nou fara asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

nu,by default au doar senzori fata/spate cred.

Park Assist  care parcheaza singura si "plus" cu camera 360 extra

Parere mea, costa prea mult 360 ca sa se merite, Park Assist parcheaza singura si vine si cu camera - e ok ca pret daca cumperi de nou.

Link to comment
Share on other sites

Masina are park assist, si mi se pare suficient; la parcare iti arata pe display toata masina, inclusiv obstacole de pe lateral; imi place ca se activeaza senzorii singuri, daca te apropii prea mult de vreun obstacol pe orice directie.

De ce nu am luat mai multe optiuni - pentru ca aveam o limitare de buget; pentru mine era important in primul rand sa fie cat de cat placuta/antrenant de condus, si rear-drive+suspensie M+directie integrala+frane M erau musai; de aceea nici nu am vrut xdrive - da, masina e mai plantata si mai safe de condus, dar parca devii si tu pasager. 

De ce nu sedan - nu sunt fan sedan, nu e nici practica precum un break, nici frumoasa precum un coupe; tata a avut Trabant break (bineinteles in 2 usi), foarte probabil de aici atractia catre break si coupe 🙂

Am avut si ACC si HUD si HK pe alte masini - ajuta, dar nu sunt musai pt mine. 

 

IMG_4614.jpg

IMG_4616.jpg

IMG_4618.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sa te bucuri de ea asa cum iti doresti!

Si eu vreau sa fac upgrade la F10 520d meu si am pus ochii pe un G31 530d xD 2019 87.000 km 30k euro, tot de la Cloppenburg Gruppe, 07552 Gera. Din ce am inteles sunt seriosi si au masini excelente. Se poate negocia cu ei la pret?

Am sunat la noi la Bavaria si au zis ca pentru a beneficia de BMW Premium Selection la noi trebuie sa vin cu un certificat de la vanzator. Tu cum ai procedat?

Edited by Romulus
text format
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.