Jump to content

topicul lui edit si al oricui despre bemveuri...


edit

Recommended Posts

Le am scris un mail alora de la customer sevice in germania sa i intreb de 540xi.

Au spus sa ma adresez in romania.

Am replicat ca astia nu stiu de capul lor. Mi au raspuns generic cu un link in care gasesc tot ce dezvola ei etc :))))

Tu nu poti sa intrebi la prietenii tai, @Romulus? dar la un prieten care stie de capul lui 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Da, adica mild hibrid, care e in fapt non hibrid, conform intrebarii tale 🙂

Pe X5/6/7 este motorizarea asta, cu numele 40xi si 381cp

Intreaba si 530xi-258cp, tot non hibrid, de curiozitate

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

 

8 hours ago, sskkaa said:

Lasa ca intreb eu maine la bmw.

Depinde unde intrebi. Cei care vand direct in fata clientului, stiu un sfert din ceea ce stim eu sau tu.

Am avut surpriza la mercedes acum cateva luni cand eram obsedat de E300. Omul nostru de la reprezentanta de unde s au luat celelalte 4 harburi e analfabet in adevaratul sens al cuvantului.

E atat de prost, incat cand trimite un email ma chinui extrem sa inteleg ce vrea sa spuna si sa scrie. De putinele ori cand am interactionat cu el, il sunam apoi sa verific daca ceea ce am priceput eu coincide cu intentia lui scrisa.

A reusit sa imi gaseasca desfasuratorul tehnic a lui E300 si sa mi-l trimita la nivel de ultra detaliu (inclusiv dimensiunile discurilor de frana, distribuirea greutatii pe punti etc). E300 nu este nici acum pe configuratorul mercedes, insa va fi candva. Cu ocazia asta am aflat ca va fi exclusiv RWD.

 

Edited by edit
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Da.. depinde pe cine întrebi, angajații din reprezentanta la nivelul de consilier nu au cum să știe asemenea detalii, cel puțin director/manager zonal să zicem ca ar știi această informație sau ar putea să afle.

Link to comment
Share on other sites

voi ce parerea aveti de masina de epoca seria 8?

nu ii trebuie nimanui asa ceva, nu au comenzi, e de epoca, acusica se scoate din productie, e pe platforma veche si se obtin preturi extraordinare.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
28 minutes ago, sskkaa said:

Ramai la Violu Porsche.

e extrem de scump si se vinde la pret de lista.

am facut la 840xi, punand pana la fix 130.560. din prima au sarit cu 23.5% si sunt sigur ca la momentul  la care imi trebuie mie, harbul asta va fi si mai expirat si mai cadavru care urmeaza sa fie scos din productie. si fara probleme urca spre 30%. panamera 4 in dotari echivalente e 170k si primesti 5%

seria 8 face toti banii. in aceeasi suma iti cumperi un E300, 4 cilindri cu rwd cu optiuni echivalente. insa evident ca nu cu LSD pe spate ca seria 8, nu are bare stabilizatoare electrohidraulice si nu are scaune AMG, ca nu se poti bifa la mercedes dintr-astea indiferent de motorizare. doar astea fac 5120.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

@edit am vorbit la BMW si au zis sa fii barbat adevarat si sa mai astepti putin un benzinar calumea, adica noul M5... cand au auzit ca te gandesti la Porsche... 🤣

Totodata, daca esti "sarac" si nu iti permiti M5, au zis sa-ti iei un E450 sau ce-o fi echilvalent cu 3000 benzina, ca Audi si BMW ai avut deja 😄 

... lasand gluma la o parte, eu as lua cu ochii inchis E450 4matic benzina... masina mi se pare superba ca design. si Mercedes n-ai avut, asa ca... 😄 

Edit 2 - si in cel mai serios ton, am discutat la BMW, si 540i xdr doar benzina ( sau mildhybrid ) nu va veni in europa din cauza noxelor, doar varianta plugin hybrid ( adica 550e )

...

Deci... finalisti dpmdv... E450 vs G60 550e

Edited by sskkaa
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Hai, te primesc aici pe topic, Cipriene!!!

 

voi ce parere aveti de culoarea asta interioara? link-ul arata simulat exteriorul masinii, insa cu un click initial pe butonul 360 si apoi pe scaunul din grafica, simularea 360 te baga in interiorul masinii.

Configurator (bmw.ro)

 

nevasta-mea spune ca nu a vazut nimic mai cocalaresc de atat. am o spaima chiar, ca si eu insumi bat bine de tot spre negru iar la culoarea asta de interior, sunt clasificat instant ::)))

"Seamana cu o vaca" spune ea.

dar e imitatie de interior de bentley, ce plm!?

Edited by edit
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, sskkaa said:

@edit am vorbit la BMW si au zis sa fii barbat adevarat si sa mai astepti putin un benzinar calumea, adica noul M5... cand au auzit ca te gandesti la Porsche... 🤣

Totodata, daca esti "sarac" si nu iti permiti M5, au zis sa-ti iei un E450 sau ce-o fi echilvalent cu 3000 benzina, ca Audi si BMW ai avut deja 😄 

... lasand gluma la o parte, eu as lua cu ochii inchis E450 4matic benzina... masina mi se pare superba ca design. si Mercedes n-ai avut, asa ca... 😄 

Edit 2 - si in cel mai serios ton, am discutat la BMW, si 540i xdr doar benzina ( sau mildhybrid ) nu va veni in europa din cauza noxelor, doar varianta plugin hybrid ( adica 550e )

...

Deci... finalisti dpmdv... E450 vs G60 550e

Iarta-ma ca o spun pe sleau, insa omul cu care ai vorbit este un imbecil fara logica, pe langa faptul ca e prost pregatit.

Proasta pregatire vine de la faptul ca nu are informatii concrete.

Imbecilitatea vine de la faptul ca, asa cum spuneam mai sus, trebuia sa deduca ca daca 40i, mild hibrid, 381cp este pe X5/6/7 in UE, nu are legatura cu omologarile si cu limita de noxe in UE.

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

@edit , din pacate are, daca e omologat pe x5 nu inseamna automat ca e omologat si pe seria 5. 

si mai mult de atat, in functie de piata in care se vinde masina, nu mai poti pune chestii individuale pe masina( de exemplu’ un set de roti doar) pentru ca intra iarasi la testat din nou

deasta ai 4,5 pachete maxim, in loc de 200 de opțiuni individuale. orice configuratie trebuie testata, nu mai e cum era pe vremuri ca se testeaza doar motorul.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Logica mea spune ca nu ai cum sa renunti la 25% dintre vanzari anuale ale seriei 5 cu 530i si 540i neavandu-le in gama in pietele cele mai importante.

Seria 5 se vinde in aprox 1 mil de bucati la fiecare 3 ani.

De asemenea, mi-e greu sa cred ca singurul benzinar pur va fi 520i, M5-ul urmand a avea powertrain-ul de pe XM.

Ar putea fi loc de un M60 care sa fie doar cu 4.4 litri.

In 2023, 22% din totalul vanzarilor grupului au fost electrice sau plugin, 0.566 mil din 2.555 mil si e imposibil sa nu ai pe viitor indeajunse ICE la modelele core pt piata care inca exista din plin.

 

https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0438999EN/a-successful-2023:-bmw-group-posts-record-sales-meets-ambitious-e-mobility-growth-targets?language=en

 

Screenshot_20240318_202310_Chrome.thumb.jpg.9b2acdb45d2756f676ff9ace92e907be.jpg

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca nu va exista 540i, cel putin in europa. 

in uk de ex la g30 fl ,s-a renuntat la 530i si la 540i partial( care vine doar estate)

azi seria 3 poti lua doar 320i sau 330e ( ma refer la variantele pe benzina) , papa 330i ,m340i

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, edit said:

 

voi ce parere aveti de culoarea asta interioara? link-ul arata simulat exteriorul masinii, insa cu un click initial pe butonul 360 si apoi pe scaunul din grafica, simularea 360 te baga in interiorul masinii.

Configurator (bmw.ro)

 

nevasta-mea spune ca nu a vazut nimic mai cocalaresc de atat. am o spaima chiar, ca si eu insumi bat bine de tot spre negru iar la culoarea asta de interior, sunt clasificat instant ::)))

"Seamana cu o vaca" spune ea.

dar e imitatie de interior de bentley, ce plm!?

Gusturile nu se discuta, dar e urat ca naiba interiorul :))) Merino all black e mult mai barbatesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.