Jump to content

Frâne BMW M Performance


tweetyblu

Recommended Posts

Tocmai am instant pe al meu 230i sistemul de frânare BMW M performance.

Fata 4 pistoane cu discuri de 370mm iar pe spate 345mm cu doua pistoane.

După instalare mașina trebuie codată. Voi reveni cu feedback după ce o să apuc să fac km cu ele.

IMG-7673.jpg

IMG-7708.jpg

Edited by tweetyblu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Feedback Frana
Dupa ce unitatea ABS a fost codata s-a imbunatatit foarte mult modulatia pedalei de frana, se simte foarte bine, masina frneaza progresiv. Pana acum acesta este feedbackul intrucat nu am apucat sa ma duc la adancata sa vedem cum se comporta pe circuit dupa franari excesive.

Feedback Suspensie
Suspensia este H&R inverted coilover reglabila pe inaltime. Pentru moment Trebuie sa ridic suspensia cu cativa cm is sa ma asigur de planeitatea masinii. Apoi trbuie sa fac o geometrie corecta, inca nu stiu daca sa o fac la Autotehnica sau VBCS. Stiu ca cei de la Auotehnica sunt extrem de aglomerati si este posibil sa gasesc liber de abia prin iunie.
Feedbackul curent este unul mixt, dar probabil si din cauza ca masina este prea jos si apare wheel hopping. 
Ca si rigididate, masina este mult prea rigida, dar suportabila pentru daily use, ma astept ca o data cu inaltarea se imbunatateste si confortul. Tineti minte masina este folosita 90% pe strada si doar 10% pe circuit.

Future Mods
Masina o sa beneficieze de urmatoarele:

  • Bare stabilizatoare  H&R
  • LSD Quaife sau altceva, aici inca nu sunt sigur intrucat trebuie sa trimit diferentialul in Polonia la Tomson. Probabil ca voi cumpara un diferential sh si il voi trimite pe acela.

Daca mai aveti nevoie de imput, puteti sa imi scrieti aici sau PM.

21 hours ago, paul_e88 said:

Ce suspensie ai pe masina? Vad ca ai ceva H&R. Ai plecat de la suspensia sport pe masina si ai trecut la H&R? 

Mersi.

Am plecat de la suspensie standard.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Din nefericire cel M-Performance nu se potriveste, teoretic se potriveste dar intrucat e alt final ratio ai viteza finala mai mica.

Suspensia stoc M-Sport este o mizerie, mult prea dura si cam atat. Mai este si varianta M Performance pe care am luat-o in considerare dar negasind reviewuri despre ea nu m-am dus pe acel path.

Suspenai de la H&R este din aceeasi categorie cu Bilstein B14, initial am dorit-o pe cea de la Bilstein dar din nefericire intra in productie peste cateva luni, asa ca am mers pe versiunea H&R.

Din nefericire cel M-Performance nu se potriveste, teoretic se potriveste dar intrucat e alt final ratio ai viteza finala mai mica.

Suspensia stoc M-Sport este o mizerie, mult prea dura si cam atat. Mai este si varianta M Performance pe care am luat-o in considerare dar negasind reviewuri despre ea nu m-am dus pe acel path.

Suspenai de la H&R este din aceeasi categorie cu Bilstein B14, initial am dorit-o pe cea de la Bilstein dar din nefericire intra in productie peste cateva luni, asa ca am mers pe versiunea H&R.

Ca si fapt divers este posibil masina sa sufere si un soft in viitorul apropiat, dar inca nu stiu la cine sa apelez, imi trebuie ceva custom intrucat este decat cu high flow downpipe si fara OPF, toata evacuarea fiind de la Remus. In fapt fiind evacuarea de la 240i, cu downpipe custom, intrucat DP-ul de 30i nu se potiveste cu 40i.

Edited by tweetyblu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.