Jump to content

Bmw F25 xdrive 2.0 184 cv (smuceste)


Recommended Posts

Salut ma confrunt cu o problema la un f 25 2.0 xdrive 184 cv de vreo 2 luni  când simțeam ca masina smuceste în viraje și la acelerare destul de tare...confrutand alte păreri forumuri am făcut schimbul la cutie într-adevăr sau redus toate smuciturile alea undeva la un procent de 80% în viraje nu se simte nimic doar la accelerare undeva de la 1500>1800 rpm intervalul asta și eventual dacă cumva o calc agresiv undeva pe la 3000....acum cât de curând o sa schimb și cauciucurile (îmi mănâncă pe interior cauciucurile este unghiul) am înțeles ca  poate sa fie și de la cauciucuri problema cu smucitul.....dacă nici asa nu se rezolva o sa fac un resoftare la cutie sau cum se nu este.....A MAI PĂȚIT CAREVA ASA CEVA SAU PLUS MINUS CARE AR FI REZOLVAREA PRECIZEZ NU AM NICI O EROARE MASINA SCHIMBĂ FOARTE BINE TUROMETRUL NU OSCILEAZĂ 

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda sa schimbi uleiul si in diferentiale fata-spate si in cutia de transfer (cea care comanda X-drive). Nu e un capat de tara si ajuta mult la functionarea armonioasa. Iar referitor la anvelope - sa ai grija sa fie acelasi model/marca/grad de uzura/dimensiuni pt toate rotile, sa nu ai probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2024 at 3:46 AM, Pestean Florin said:

Salut ma confrunt cu o problema la un f 25 2.0 xdrive 184 cv de vreo 2 luni  când simțeam ca masina smuceste în viraje și la acelerare destul de tare...confrutand alte păreri forumuri am făcut schimbul la cutie într-adevăr sau redus toate smuciturile alea undeva la un procent de 80% în viraje nu se simte nimic doar la accelerare undeva de la 1500>1800 rpm intervalul asta și eventual dacă cumva o calc agresiv undeva pe la 3000....acum cât de curând o sa schimb și cauciucurile (îmi mănâncă pe interior cauciucurile este unghiul) am înțeles ca  poate sa fie și de la cauciucuri problema cu smucitul.....dacă nici asa nu se rezolva o sa fac un resoftare la cutie sau cum se nu este.....A MAI PĂȚIT CAREVA ASA CEVA SAU PLUS MINUS CARE AR FI REZOLVAREA PRECIZEZ NU AM NICI O EROARE MASINA SCHIMBĂ FOARTE BINE TUROMETRUL NU OSCILEAZĂ 

Salut, Schimba anvelopele cu unele noi si cu steluta omologate bmw si fa si directia, presiunea in roti sa fie corecta. Cel mai probabil cutia de transfer iti da socuri, cea de la 4x4,  nu cutia de viteze. Ce spui tu cu resoftarea la cutia de viteze e o prostie, nu iti rezolva problema.

Edited by branevl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O sa schimb cauciucurile luna viitoare și sa văd cât o sa fie un schimb de ulei în diferențial sau acel schimb pot sa îl fac și acasă?

Am mai înțeles ca mai poate sa fie tampoanele de la cutie motor ....dar și eu cred ca este cutia de transfer deoarece înaintea în viraje simțeam ceva bătaie smucitura în spate în fata plus minus ca nici nu mai știam acum doar am acea smucitura...o sa va țin la curent .....Mersi fain

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.