Jump to content

Hayon blocat pe închis E91


Recommended Posts

Buna

Am căutat, dar nu am găsit vreo lămurire.

Am un E91 din 2011 și din senin a rămas hayonul blocat pe închis, am schimbat mâner, am verificat cablaje, totul e în ordine.

Nu am habar ce să mai încerc, varianta ajutătoare deschid luneta, dar e peste mâna.

Vă rog puțin ajutor, zona Bacău 

Multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

Ce maner la haion ai schimbat ? Cablajul cum l-ai verificat daca nu poti deschide haionul ?

Din amintiri : desfaci capitonajul ala de la becurile stopurilor de pe haion. Undeva la becurile de pe stanga e un maner mic. Poate fi ascuns pe dupa izolatia fonica. Tragi de el si deschizi haionul.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Asta am făcut, am deschis de inelul de după capitonaj, am schimbat mânerul de la hayon dar când îl închid nu se mai deschide 

cablajul l-am verificat trăgând de fiecare fir în parte și din stanga și din dreapta după ce am slăbit burdufurile protectoare

daca ar fi să tai burduful, din care parte să mă apuc, unde ar fi situat vreun fir, dacă este rupt, care să aibă legătură cu deblocarea hayonului ?

Edited by Cristea Denis
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Cristea Denis said:

am schimbat mânerul de la hayon dar când îl închid nu se mai deschide 

 

Apoi din amintire, mi se pare ca cablurile ce coboara in dreapta cum te uiti la portbagaj, pe acolo trec cablurile catre manerul de pe portbagaj, jos.

Daca masina e inchisa poti sa dezavorasti portbagajul din butonul de pe cheie? Asa afli daca firele de la maner sunt intrerupte.

Nu taia sub nici o forma vreun burduf ca o sa iti intre apa in masina si in cabluri. Iar asta e ultimul lucru care vrei sa se intample.

..Acolo nu se umbla cu repezeala; practic cablurile intrerupte se gasesc cu aparat de masura masurand continuitatea lor nu tragand de ele sau rupand burdufuri.. ce e intrerupt se inlocuieste cu o sectiune noua, din aceiasi grosime a cablului inlocuit; grosimea sarmei de cupru din izolatie nu a cablului in general!

Daca nu ai rabdare sau nu te prea pricepi, nu ai scule, mergi la un electrician auto.

 

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Cristea Denis said:

Nu mai merge nici din cheie

Pana sa ramana blocat mergea

Am inteles. Din pacate nu ai ce sa faci decat fie sa inlocuiesti (fie inlocuite) sectiunea de cabluri care sunt gasite intrerupte in izolatia cablului/lor.. Practic se cauta o zona larga in masina unde cablurile ce trebuie inlocuite pot fi taiate si sau sertizate (ideal cu "heat shrink" chiar si peste sertizari) sau lipite.

In zona aia, eu am facut-o sub plafon in dreapta (un capat) si in spatele stopului din dreapta (capatul celalalt). Altfel nu ai unde pentru ca e capacul ala de plastic si se vede clar ca manunchiu insusi are locasul lui in metal. E multa bibileala dar iese intr-o dupa-amiaza la umbra cu scule adunate; nu trebuie deloc multe.. dar trebuie.

SAU CUMPERI de la dealer ca au de vanzare la un pret exclusivist... (pentru niste cabluri si conectori la o anume lungime..) le gasesti Plug And Play. Vand tot manunchiul de cabluri pe partea cu "durerea"..

Fiecare dupa buzunar la BMW.. stiu cum e..

Sau vezi in dezmembrari, folosite.

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.