Jump to content

e 39 probleme cu directia


Recommended Posts

Buna baieti sunt nou pe aici ,poate ma poate ajuta cineva cu ceva detalii.

Am un e39 525 tds din 97 si am probleme cu directia mai concret nu ii simt bine directia si cam scartie cauciucurile can brachez la maxim in mers lent iar intru_un giratoriu mic am impresia ca rotile o iau in stanga iar caroseria in dreapta.

Am schimbat toate bucsi capete bara caseta si tot nu i=am dat de cap.Cum se face geometria dupa schimbarea casetei?

Multumesc ptr ajutor

Link to comment
Share on other sites

Daca ai schimbat capetele de bara trebuie neaparat sa faci geometria.

268416[/snapback]

[/quote

 

am sa fac geometria .....ei au facut-o dupa schimbarea casetie pentru un e60 dupa cum scrie pe foile care le am de la service.

ma duc sa fac ptr e39......sunt aerieni rau astia

mersi ptr sfat si va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

nu pot spune exact ptr ca o am de 4 luni si asa a fost de la inceput.

la bavaria la test au spus ca e caseta,am schimbat-o dar e aproape la fel..poate nu au facut geometia bine unde am schimbat caseta.

268387[/snapback]

caseta ai luat-o noua??

si la ce bani

Link to comment
Share on other sites

Fa geometria, e sigur de la ea....vezi sa fie si cauciucurile ok...daca nu, inseamna ca e lovita....iti scartie cauciucurile de la unghiul dereglat

269286[/snapback]

 

mersi pentru sfat....am controlat si amortizoarele pe fata si sau dus deja,le-am cumparat in iarna noi,schas sau cam asa ceva sunt naspa rau amortizoarele de la firma asta.

dupa ce le schimb am sa fac si geometria

Link to comment
Share on other sites

sachs sunt top. daca le-ai luat noi si originale au garantie cel putin 60 000 km sau 2 ani.

cum le-ai controlat?

nu prea aveau cum sa se duca amortizoarele in jumatate de an decat daca ai facut vreo 50 000 km majoritatea offroad.

Link to comment
Share on other sites

sachs sunt top. daca le-ai luat noi si originale au garantie cel putin 60 000 km sau 2 ani.

cum le-ai controlat?

nu prea aveau cum sa se duca amortizoarele in jumatate de an decat daca ai facut vreo 50 000 km majoritatea offroad.

269478[/snapback]

 

nu stiu daca erau originale....l-am pus in tara la un srvice.....troncane la gropi si bucsile toate le-am pus de o sapatamana...daca o ridic pe cric cu ceva forta ridic roata in sus putin....ce crezi nu sunt duse?

Link to comment
Share on other sites

nu neaparat

o modalitate mai eficienta, in lipsa unui test in service, ar fi cam asa:

apasa pe rand pe fiecare colt al masinii, de cateva ori.

dupa ce apesi de 2-3 ori, incercand sa faci un mic balans masinii, observa daca masina continua sa se balanseze dupa ce nu mai apesi. ar trebui sa se opreasca dupa maxim doua miscari.

zgomotul la gropi poate fi si de la flansele din capatul de sus al amortizoarelor, in caz ca nu au fost schimbate odata cu amortizoarele

Link to comment
Share on other sites

nu neaparat

o modalitate mai eficienta, in lipsa unui test in service, ar fi cam asa:

apasa pe rand pe fiecare colt al masinii, de cateva ori.

dupa ce apesi de 2-3 ori, incercand sa faci un mic balans masinii, observa daca masina continua sa se balanseze dupa ce nu mai apesi. ar trebui sa se opreasca dupa maxim doua miscari.

zgomotul la gropi poate fi si de la flansele din capatul de sus al amortizoarelor, in caz ca nu au fost schimbate odata cu amortizoarele

269489[/snapback]

 

Am inteles cum sa le incerc.....flansele din capul amortizorului nu au fost schimbate desi le-am zis la service sa le schimbe dar ei au zis ca sunt ok....sim la parcari mai am si un fel de rontait metalic la bracare...cred ca e de la rulmentii aia din capatul amortizorului, dar i-am pus noi pe aia tot in iarna...cred ca sau dus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.