Jump to content

Sfaturi achizitionare BMW 316 ti COMPACT


Recommended Posts

Stimati colegi forumisti.

Saptamana viitoare plec in DE pt achizitionarea unui autoturism si ma gandesc foarte serios la un 316 ti compact 116 CP EURO 4, an 2002-2003.

 

Ideea e ca nu prea cunosc foarte multe detalii despre respectivul model si de aceea apelez la ajutorul vostru.

 

Ce imi puteti spune despre masina si ce sfaturi imi puteti da?

 

Multumesc anticipat !!!post-700-1186859570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu mi-as cumpara compact. De fapt nu mi-as lua un BMW cu un motor mai mic decat cel de 2000 cmc. Pot fi si putin subiectiv dar crede-ma ca dupa ce vei conduce o jumatate de an 316, vei vrea sa il vinzi pentru un motor mai mare. Sfatul meu este sa te orientezi spre o serie 3 sedan sau chiar coupe cu un motor cu 6 cilindrii in linie. :blink: :)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Costurile de intretinere sunt la fel consumul este acelasi, varianta 1.6 este submotorizata, deci ... un motor chinuit. Cu 1.6 te va intrece o solenta... (un pic exagerat) :)

 

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=jlss3hm2suz

 

http://www.autoscout24.de/Details.aspx?id=4zkgquc3cyx

 

cateva exemple... :blink:

Edited by 320i_24valve
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Inainte sa-mi iau 320td compact, am testat un 316 compact de la AB, masina era tipla...parerea mea, cam putini cai, foarte silentioasa...mai bine orieteaza-te spre un 318 compact daca vrei putere si consum ok...daca ai posibilitatea( pret achizitie si intretinere) ia-ti un 325 compact...am mers cu asa ceva, e foarte tare masina dar papa ceva daca te mai dai la ea...vezi ca era un 325 compact negru de vanzare, full fara navi, scaune el si memorie, senzori lumina dar avea pachet M, vroia baiatul 16000 la 60000Km, neinmatriculat...am vazut masina pe strada si arata perfect! Si nu uita, COMPACT RULES! Te asteptam cu masinuta! Bafta la cumparare! :) P.S:nu exista 2000 benzina pe compact.. :blink: Iar sedane si cupee are toti.... :)
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti lua compact, :blink: , si in nici un caz motor de 1.6 !

Eu m am grabit si mi am luat 316i (pisica) ... racheta pe langa golf 2 care il aveam inainte...dar...din pacate am ajuns si eu la concluzia ca este submotorizat ... urmatoarea masina (tot bmw bineinteles) va avea motor de cel putin 2000cmc benzina..

Nu face aceeasi "greseala" ca mine si multi altii :) . Sau depinde ce vrei de la masina :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am o prietena care are 316 compact si masina este foarte buna , mecanica este la fel si la sedan ,interiorul identic deci sfatul meu este sa-ti iei fara sa mai stai pe ginduri ,motorul este de 1.8 l de 116 cai.Orienteazate la una cu cit mai multe optionale.Bafta :blink:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stimati colegi forumisti.

Saptamana viitoare plec in DE pt achizitionarea unui autoturism si ma gandesc foarte serios la un 316 ti compact 116 CP EURO 4, an 2002-2003.

 

Ideea e ca nu prea cunosc foarte multe detalii despre respectivul model si de aceea apelez la ajutorul vostru.

 

Ce imi puteti spune despre masina si ce sfaturi imi puteti da?

 

Multumesc anticipat !!!post-700-1186859570_thumb.jpg

270052[/snapback]

 

Gandeste-te si la varianta pe motorina de pe compact. 320td : 150CP, 330Nm :), consum foarte mic (6 afara, 8 oras).

Dar daca ai ocazia si nu te deranjeaza prea tare consumul... 325Ti. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te si la varianta pe motorina de pe compact. 320td : 150CP, 330Nm :), consum foarte mic (6 afara, 8 oras).

Dar daca ai ocazia si nu te deranjeaza prea tare consumul... 325Ti. :blink:

271066[/snapback]

Tu ai dreptate in felul tau dar eu zic ca daca nu merge mult cu masina, diferenta de bani pt motorina nu se justifica...si este o diferenta! Un 318ti de 143 de cai cred ca "l-ar coafa" perfect... :) Consum bun, fuge bine...Mie personal 316ti mi s-a parut "cuminte" si nu veneam de pe vreun bolid, doar ma asteptam la mai mult de la un BMW... Orice ai alege esti binevenit! :)

Link to comment
Share on other sites

Orice bmw iti iei, pe strada o sa fii leu printre caini.

Daca iti iei 316 o sa fi cel mai mic dintre lei....:blink:

 

Diferenta de consum e, dar nu atat de mare pe cat e diferenta de putere...

Este un punct de echilibru dincolo de care, greutatea unei masini nu o sa mai aiba influenta negativa asupra consumului...altfel toate e46-urile ar consuma la fel...cred ca 116 cai sunt destul de aproape de pragul ala....

 

Cel mai bine ar fi sa conduci un 316ti si un 325ti ca sa iti dai seama de diferentele de sunet si putere...

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un 318d (EURO 4), 2004, 150.000 km reali, la un pret bun - 11.500 oiro. Mi l-a gasit un prieten care sta in DE.

 

Ce imi puteti spune despre el? Consum, putere, eventuale probleme; motorul are cilindreea de 1800 cm3?

 

Tineti cont ca vin de pe un Mondeo de 2. TDCI, 155 CP, 400 Nm.

 

Mersi anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un 318d (EURO 4), 2004, 150.000 km reali, la un pret bun - 11.500 oiro. Mi l-a gasit un prieten care sta in DE.

 

Ce imi puteti spune despre el? Consum, putere, eventuale probleme; motorul are cilindreea de 1800 cm3?

 

Tineti cont ca vin de pe un Mondeo de 2. TDCI, 155 CP, 400 Nm.

 

Mersi anticipat !

272435[/snapback]

Pai in cazul asta, daca vii de pe 2.2 tdci 155CP si 355Nm si vrei ceva mai mult ti-ar trebui cel mai mare motor de pe compact adica 325ti. Asta pentru ca cel mai mare motor diesel de pe compact este cel de 2l, 150CP si 330Nm.

Probabil ca orice bmw compact sta pe sosea mai bine decat un ford mondeo dar versiunile 316ti, 318ti, si 318td nu o sa traga asa de bine ca motoarele mai mari (compactul diesel de 2l -320td- are totusi 1395kg gol si 1458kg cu rezervorul plin - deci nu e chiar o masina usoara).

Mare pacat ca nu exista un 330td :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor

 

Ma incadrez si eu in subiectul topicului deci nu cred ca are sens sa deschid altul.

 

Doresc deamsenea sa cumpar un sh 3er compact din germania.

 

Indecizia si marea dilema pe care o am este ca nu stiu ce sa aleg intre;

- 318ti 146cp

- 320td. 150 cp

 

Ca bani ar trebui sa fie pe la 14000, iar ca vechime din 2004 cu euro 4.

Din ce am cautat pe afara se poate lua o masina in acesti bani benzina insa cu mai multe optiuni eventual sport, sau diesel insa cu foarte putine obtiuni.

 

Masina o folosesc in principal prin buc. si uneori iesiri la mare si la munte cand e timpul. :blink:

Este adevarat, ca pt. oricine cred, ca ceva sportiv si cu multi cai nu strica insa ma abtin in limita posibilitatilor (ca bani) si a ofertelor. Prefer ceva sigur si cu km reali si putini(40k-80k) decat preturi fortate mici si suspicioase pentru oferte pompoase ca motorizari si optiuni.

 

Deci ce parere aveti?

 

ps: de 325 nu este cazul datorita si a pretului de achizitie dar cred si a consumului.

 

numai bine tuturor

laurentiu

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor

 

    Ma incadrez si eu in subiectul topicului deci nu cred ca are sens sa deschid altul.

 

    Doresc deamsenea sa cumpar un sh 3er compact din germania.

 

    Indecizia si marea dilema pe care o am este ca nu stiu ce sa aleg intre;

    - 318ti 146cp

    - 320td. 150 cp

   

    Ca bani ar trebui sa fie pe la 14000, iar ca vechime din 2004 cu euro 4.

    Din ce am cautat pe afara se poate lua o masina in acesti bani benzina insa cu mai multe optiuni eventual sport, sau diesel insa cu foarte putine obtiuni.

 

    Masina o folosesc in principal prin buc. si uneori iesiri la mare si la munte cand e timpul.  :)

    Este adevarat, ca pt. oricine cred, ca ceva sportiv si cu multi cai nu strica insa ma abtin in limita posibilitatilor (ca bani) si a ofertelor. Prefer ceva sigur si cu km reali si putini(40k-80k) decat preturi fortate mici si suspicioase pentru oferte pompoase ca motorizari si optiuni.

   

    Deci ce parere aveti?

 

ps: de 325 nu este cazul datorita si a pretului de achizitie dar cred si a consumului. 

 

numai bine tuturor

laurentiu

281542[/snapback]

Eu unul te sfatuiesc la un 320td ca oricum senzatie de sporty nu ai la 318ti si dupa aceea la o eventuala revinzare o sa ai de cistigat. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu 318d are capacitate de 2000 de cm3, diferenta de putere este data de injectie si turbina...Diferenta de consum intre motoarele pe benzina nu este fantastica, depinde cat mergi cu masina,cum mergi cu masina, daca mergi doar prin Bucuresti se simte nitel la buzunar...din propria experienta iti spun ca dupa un an si ceva de 320 td, mi-ar placea un 325 sa-l duc nitel in ture!!! :blink: Oricum, tot de tine depinde, cat de vitezoman esti, ce optiuni te incanta mai mult, cat de econom esti la carburant...oricum, te asteptam cu masina! Bafta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.