Jump to content

BMW Fahrer Training: BMW M Winter Perfection


Romulus

Recommended Posts

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am ajuns azi la ora 14:40 in Arjeplog. Totul este alb si plin de lacuri inghetate oriunde intorci capul. E ca in povesti. Am facut de la aeroport o ora pana la centrul de testari BMW. Din pacate NU avem voie sa facem poze in centrul de testari. Ce am vazut frumos, sunt: noua serie 7 (F1) si X6. Apoi am plecat spre pista de pe lacul de gheata.

 

Am inceput printr-o sesiune de incalzire intr-un slalom urias cu Z4M Coupe si 335i. 3 ore de extaz. Ma dor mainile de dat la volan. S-a inserat inainte de 16:00 ca urmare n-am facut poze pe lac. Dupa ce-am terminat cu drifturile, ne-am cazat la Hotel Kraja, in niste casute decupate tot din povesti. N-am mai vazut niciodata ceva asemanator Suediei.

 

Inca nu mi-am revenit.

 

IMG_8412_small.jpg IMG_8427_small.jpg IMG_8463_small.jpg

 

Maine seara revin sper cu mai multe poze si mai interesante.

 

 

 

Apropos, cu siguranta vom avea o sesiune de rallye circuit cu noul M3 si vom conduce si X6.

Link to comment
Share on other sites

Maine seara revin sper cu mai multe poze si mai interesante.

 

 

 

Apropos, cu siguranta vom avea o sesiune de rallye circuit cu noul M3 si vom conduce si X6.

Impresiile cu astea doua din urma ma intereseaza in mod deosebit....

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

Am ajuns azi la ora 14:40 in Arjeplog. Totul este alb si plin de lacuri inghetate oriunde intorci capul. E ca in povesti. Am facut de la aeroport o ora pana la centrul de testari BMW. Din pacate NU avem voie sa facem poze in centrul de testari. Ce am vazut frumos, sunt: noua serie 7 (F1) si X6. Apoi am plecat spre pista de pe lacul de gheata.

 

Am inceput printr-o sesiune de incalzire intr-un slalom urias cu Z4M Coupe si 335i. 3 ore de extaz. Ma dor mainile de dat la volan. S-a inserat inainte de 16:00 ca urmare n-am facut poze pe lac. Dupa ce-am terminat cu drifturile, ne-am cazat la Hotel Kraja, in niste casute decupate tot din povesti. N-am mai vazut niciodata ceva asemanator Suediei.

 

Inca nu mi-am revenit.

 

post-22-1202509997_thumb.jpg post-22-1202510224_thumb.jpg post-22-1202510265_thumb.jpg

 

Maine seara revin sper cu mai multe poze si mai interesante.

 

 

 

Apropos, cu siguranta vom avea o sesiune de rallye circuit cu noul M3 si vom conduce si X6.

 

 

cum e noul 7? e total alta masina?

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns la hotel de la drift cu M3 si cu X5. Incredibil. Ma duc la sauna. Am facut si niste filmulete azi...

pai si nu le pui si tu sa le vedem si noi :blink:

 

Poate o fi obosit omu' de la atatea drifruri....asemenea masini...cred ca te obosesc... ///M3 si X5! :)

Edited by B M W B M W
Link to comment
Share on other sites

IMG_8501_small.jpgIMG_8520_small.jpgIMG_8577_small.jpg

 

Drifting pe gheata la 80 km/h cu M3 si X5. Nu cred ca pot descrie cum a fost. Ar trebui sa editez ceva filme sa le pun dar n-am sculele potrivite aici si nu vreau sa le pun asa cum sunt.

 

 

 

Din pacate nici pozele nu le-am putut prelucra, dar ca sa pot pune cateva am facut si JPEG direct din camera. Voi prelucra si corecta RAW cand ajung acasa.

Link to comment
Share on other sites

si cand se bat masinile de peretii de zapada, nu-si pune nimeni mainile in cap ca faceti zop m3-urile ?

 

Poate au rezerve de aripi,faruri,stopuri,spoilere...si ce se cam strica in astfel de coliziuni...ca doar zapada nu e ciment :) .

As avea si eu o intrebare,aceste drifturi se fac cu DSC on sau off ? Ca am facut un pariu cu cineva !

Multumesc ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

BMW BMW... credca la training.. faci drifturi si cu dsc on si cu dsc off... sa vezi cum ti se comporta masina... in ambele cazuri....

 

OK,mersi de raspuns,eu ma asteptam sa ca raspunsul sa fie:cu DSC off,pt ca,eu m-am gandit ca cu DSC on,nu prea poti sa faci drifturi...dar...multumesc de raspuns ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

si cand se bat masinile de peretii de zapada, nu-si pune nimeni mainile in cap ca faceti zop m3-urile ?

 

Nu am vazut stricat decat o oglinda de X5, un X5 putin indoit pe lateral si cateva capacele de la bari de la M3 si 335i coupe lipsa. Altfel, aerisiri pline de zapada. Zapada e foarte buna, nu loveste grav masina. Avantajul e ca pot face drift la viteze mari fara frica... :blink:

Link to comment
Share on other sites

bmw bmw: poti face drifturi si cu dsc off... DSC-u te ajuta cand te ajuti si tu, daca ai viteza si bruschezi masina stanga dreapta pe zapada si lac inghetat intra in drift... dar poate gresesc, oricum Romulus ar fi in masura sa raspunda.. oricum pentru distractie DSC OFF, rezervoru plin si manusi fara degete... si da-i sa sune...
Link to comment
Share on other sites

BMW BMW... credca la training.. faci drifturi si cu dsc on si cu dsc off... sa vezi cum ti se comporta masina... in ambele cazuri....

 

Drifting NU se poate face cu DSC on! Ganditi-va ca e un cerc cu raza de 60-70 m in care mergi lateral un cerc complet cu viteze de 60-80 km/h. Nici vorba de DSC sau alte electronica. Toate sunt off.

 

Pe parcursurile de viteza pe traseele de munte, unii au folosit DSC on sau DTC. Eu le-am lasat pe toate OFF in permanenta.

Link to comment
Share on other sites

BMW BMW... credca la training.. faci drifturi si cu dsc on si cu dsc off... sa vezi cum ti se comporta masina... in ambele cazuri....

 

Drifting NU se poate face cu DSC on! Ganditi-va ca e un cerc cu raza de 60-70 m in care mergi lateral un cerc complet cu viteze de 60-80 km/h. Nici vorba de DSC sau alte electronica. Toate sunt off.

 

Pe parcursurile de viteza pe traseele de munte, unii au folosit DSC on sau DTC. Eu le-am lasat pe toate OFF in permanenta.

 

Multumesc de raspuns,mai o intrebare,speri sa nu te superi ca te tot intreb attatea : Cand faci acolo drifting,esti singur in masina ? Sau ai vreun "instructor" sau ceva ?

Multumesc ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am un MP4 video cu mine facand drift intr-un X5, filmat cu un telefon (pentru maine am DVD-uri pentru camera video), dar e filmat aiurea si rasturnat. Le poate cineva prelucra filmuletele sa se vada OK?

 

 

 

a.. eu imi imaginam.. linie dreapta.. si apoi curba la stanga sau la dreapta.. nu la drift in cerc.... asa ma gandesc ca nu este posibil... ca dupa ce redreseaza masina nu mai ai viteza necesara incat sa ii invingi electronica...

 

Nici poveste. Drifting sau oversteering nu faci nicicum cu DSC on. Nu te lasa, si daca il fortezi, te corecteaza brutal. Poate daca ai viteza, reusesti un understeering frumos in primul copac.

 

Iar power steering nu faci NICIODATA cu DSC off, pentru ca-ti taie puterea la motor imediat cum simte ca patineaza rotile. In drifting rotile spate, patineaza tot timpul. Cand nu patineaza, ai iesit din drift.

 

Maine dupa-masa facem 3 ore cu snowmobilul prin paduri si lacuri inghetate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.