Jump to content

Kit ambreiaj bmw 525 i e34 din 92 192 CP


turbi_driver69

Recommended Posts

De SGM.. bravo lui am citit ce masina are si ce o facut la masina, il cred ca accelereaza foarte bine si toate cele... dar eu as vrea sa-l vad ruland la 200 si sa ma depaseasca.. sau scuze.. sa-l depaseasca pe ciupanezu ca pe mine in 400 m ma lasa cu 5-6 tiruri in spate.. deci as vrea sa vad eu depasirea asta la peste 200 km/h cum se comporta dacia respectiva.. nu ii contest acceleratia cu care "mucifica" tot ce misca.. !! contest viteza de varf anuntata acolo.

 

Sunt curios sa intru si eu in posesia cartii lui de rugaciun din care citeste cand depaseste 150 km/h si pana la 200+ km/h. Scuzati daca prin scepticismul meu va jignesc idolul. Nu e rea vointa e numa scepticism

 

Ca sa nu zici a 3-a oara ca nu am citit ce ziceai tu de cei cu permis..... SUNT CU TOTUL DE ACORD CU TINE cei fara permis sucks hard.. ca nu au experienta si toate cele, si cei cu loganurile cu sofatul agresiv sunt cei mai rai, si eu de as avea un aro de rezerva intr-o zi as penaliza multi prin oras,  sper ca ai inteles de data asta ce am scris referitor la toate...

277933[/snapback]

Iti dai seama ca nu e nebun sa puna doar motor puternic si atat. Masina oricum e facuta de curse si te asigur ca nu a fost facuta fara simt de raspundere.

Daca prinde peste 200 la ora chiar nu ma intereseaza, il respect oricum.

Cei care au o pasiune, au cunostiinte intr-un anumit domeniu si stiu sa-si realizeze scopul merita intr-adevar respect!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai cam asta ati afirmat,,, cum eu "infidelul" am indraznit sa zic ceva de Domnu SGM, ca nu i-ar atinge masina viteze peste 200 km/h... si o mai si poate manevra pe drum, sa ma scuzati daca universul meu nu consta din 100 m linie dreapta intre semafoare..

 

pai daca nu te intereseaza ce te-a ofensat asa tare ca m-am indoit de viteza de varf in postul meu ce v-a scandalizat.. se lega expre de acest aspect.. a facut masina cu raspundere si asa mai departe dar caroseria ramane de dacie, rotile tot de dacie. Din posturile enterioare banuiesc ca ai observat ca mai mult mai intereseaza o viteza medie de rulare mai mare.. decat acceleratia in 5 secunde.. Si atunci eu manelaru cu diesel.. imi puneam problema de ce am cumparat bmw.. daca cineva cu dacie in care a bagat cateva mii de euro mergem cam cu aceeasi viteza ca mine.. ? ca economiseam si eu ceva bani sa-mi cumpar manele...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

pai cam asta ati afirmat,,, cum eu "infidelul" am indraznit sa zic ceva de Domnu SGM, ca nu i-ar atinge masina viteze peste 200 km/h...  si o mai si poate manevra pe drum, sa ma scuzati daca universul meu nu consta din 100 m linie dreapta intre semafoare..

 

pai daca nu te intereseaza ce te-a ofensat asa tare ca m-am indoit de viteza de varf in postul meu ce v-a scandalizat.. se lega expre de acest aspect.. a facut masina cu raspundere si asa mai departe dar caroseria ramane de dacie, rotile tot de dacie. Din posturile enterioare banuiesc ca ai observat ca mai mult mai intereseaza o viteza medie de rulare mai mare.. decat acceleratia in 5 secunde.. Si atunci eu manelaru cu diesel.. imi puneam problema de ce am cumparat bmw.. daca cineva cu dacie in care a bagat cateva mii de euro mergem cam cu aceeasi viteza ca mine.. ? ca economiseam si eu ceva bani sa-mi cumpar manele...

277939[/snapback]

Scuza-ma nu era vorba de tine cand am zis despre manelisti si motivele pt care-si iau BMW.

 

Caroseria este ranforsata, jantele nu sunt de Dacie sunt niste ATS-uri. Are si roll-bar in masina, nu este un inconstient.

Pozele le postez nu pt a demonstra ca o Dacie poate sa faca un BMW caci aceasta nu e orice Dacie este un proiect al unui mare pasionat. Postez pozele pt ca probabil sunt interesante pt cei care sunt fani auto nu doar fani BMW...

 

 

Rog un moderator sa faca un nou topic pt discutia despre SGM si sa mute off-topicul acolo.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu stii cum e acuma? Isi iau si astia "treiar frate ca au auzit ca e masina buna". Nu-i intereseaza motorizare, dotari, performante, poate sa fie cel mai varza 316 dar sa fie "treiar" :blink:

Dupa pragul de "treiar" sau cum ii mai zic ei "geam pe far" :) urmeaza E-klasse.

277881[/snapback]

CE TREIAR MANCATIAS:)))) K LE DAU CLASA CU HIUNDAIU110cp 1.5d...DE LA 18i SAU d PANA LA 2.O i SAU d...MAI INCOLO ASTA E:pp

Link to comment
Share on other sites

Cam asta e ideea.. ca fas daca la 200km/h la ora se bazeaza pe rollcage si cartea de rugaciuni... tu cand ai mers cu 200 km/h.. ai simtzit nevoia de un rollcage ? deci poate.. ca atinge viteza de 200 km/h dar nu circula .. deci nu cred in depasire la peste 200 km/h.. ce face.. ma depaseste imi intra in fata si pune frana ? voi ganditi in situatii gen linie.. ca eu am 200 el ajunge la 210 trece de mine.. si pune frana... eu ma refer la circulat.. viteze sustinute.. curbe line.. deal.. etc..

 

La curse nu ma bag sa comentez .. nu sunt de mine.. nu ma pasioneaza nu ma dau cu parerea, dar in discutia surprinsa pe forum.. era vorba ca unu circula cu 200 km la ora si el ii depasea lejer. Probabil ca erau discutii asa ca intre posesori de dacii... si el o are pe cea mai tare din romania si atunci e normal...sau ma rog nu neaparat dacii dar totusi e vorba de masini de o anumita clasa.. cam atat am avut de zis.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

looooooooooooool :blink:

Rollcage-ul l-a pus pt ca merge la curse cu masina nu pt ca ar merge cu 200. Tu crezi ca merge cu 200 in fiecare zi? Oricum ala e doar un element nu stiu de ce te legi atata de viteza asta maxima...Nu vrei sa intelegi ca astea nu sunt visele lui si nu se bazeaza pe vitezometru. A depasit 200 si pe dyno cand a masurat puterea. Avea pe masina rezultatul dyno test-ului la 4tuning show deci nu sunt vorbe aruncate aiurea.

Plus ca nu e singura Dacie care prinde 200 la ora. COX-ul, o Dacie 1300 din Brasov a fost luat de radar cu peste 200 la ora. A aparut si un articol intr-o revista auto. Avea motor de R5 GT Turbo.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

si eu am un prieten cu un vectra 1,6 benzina din 92.. a prins 200 la vale.. pentru aia e foarte mandru... daca citesti postu vezi ce iinseamna pentru mine 200 km/h.. adica sa circuli nu sa atingi 200 km/h si e ceva.. performanta.. ca pentru masina ca a mea.. ce sa mai zic de a ta.. nu e nustiu ce... sa mergi cu 200 km/h...

 

Ma leg si eu de ce ma doare ca ti-am zis la curse si acceleratie nu ma bag ca nu ma pasioneaza.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Probabil de fapt nu a prins chiar 200 avand in vedere eroarea de km si faptul ca e doar motor de 1.6 aspirat (ma refer la cel cu Vectra)

Oricum eu nu comparam cum te simti in E39 cand mergi pe autostrada si cum te simti intr-o Dacie...e clar ca in Dacie totul se dezmembreaza nu neg asta, insa ca performante e ceva SGM-ul...

 

E39 pe autostrada e chiar sublim. Am mers cu 245 pe bord si nu vibra nimic, nici un sentiment de nesiguranta chiar si la viteza aia...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

daca nu vibreaza daca nu simti daca nu auzi asta nu inseamna ca nesiguranta nu este

iar faza cu dacia nu vreau sa ma implic in discutie ca e jenant....da-o darcu am inteles motor turbo,suspensie sport,discuri spate,ramforsaje....

dar...un mare dar....sasiul?structura de rezistenta,scheletul masinii?sunt multe prea multe chestii care au ramas de dacie pt ca e tot dacie,si dacie va ramane,o dacie mai rapida ca multe masini straine de level-entry

daca era vreun hot rod si lua decat forma caroseriei(ATAT!!!) ca sa se vada ca e dacie,cu sasiu nou,suspensii noi gandite si multe alte elemente...in fine

dacia aia e misto in comparatie cu alte dacii atat...nu cu alte masini

nu am nimic cu dacia doamne fereste dar hai totusi....ca nu am venit de pe lada....am avut destule masini straini si dacie si stiu sa fac diferenta

si ca o comparatie daca ii dai lui Adi minune un Ak47,night vision,GPS,vesta anti-glont,si tot echipamentul special de ultima generatie...asta nu inseamna ca il face un soldat de exceptie,ci doar un manelist mai periculos

Link to comment
Share on other sites

N-am zis ca nu exista nesiguranta ci ca nu exista sentiment de nesiguranta. Norma ca nu e sigur sa mergi cu 200 la ora sau mai mult...

 

Nu incep sa te contrazic ca numai terminam discutia asta, insa Dacia asta face multe masini cu veleitati sportive nu entry-level. Suta in sub 7 secunde este un nivel atins de foarte putine masini.

Link to comment
Share on other sites

nu mai are rost.. ca voi vorbiti de liniute.. bravo lui asa este.. la drum intins un bucuresti sinaia eu zic ca termin de baut cafeaua pana vine si el...

 

despre ce vorbiti voi cu filmuletele se refera strict la linii si acolo nu contrazic pe nimeni,.

 

"daca nu vibreaza daca nu simti daca nu auzi asta nu inseamna ca nesiguranta nu este" e vorba ca , una e sa mergi cu o masina la 200 si sa iti dea sentimentu ca masina ii la limita posibilitatilor.. sau in caz mai rau la oameni inconstienti "eroi" masina de pe la 120 le da acest sentiment da ii dau pana la 200... si alta e ca masina sa se comporte impecabil la 200 ca si la 60, daca asta nu inseamna siguranta... sau MAI multa siguranta ca la alte masini atunci ne lasam de meserie.

 

 

Revin la SGM discutam despre 2 lucruri diferite, daca voi nu vorbiti despre ce vorbesc eu si ne contrazicem , atunci vorbesc eu despre ce vorbiti voi, si in cazul acesta sunt de acord cu voi, nu e nevoie de SGM sa ma faca la liniute.. pot fi si masini mai slabe cu soferi buni.. nu ma pasioneaza domeniul...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu: ramanem la ideea mea de final.. ca aveti dreptate.. e masina de curse...lucrata de un pasionat, face foarte multe msaini, in domeniul acesta eu nu am ce comenta, ca nu ma pricep si nu ma pasioneaza.

 

 

sa revenim la posesorii de logan am fost astazi putin afara din localitate, si in o comuna.. vreo 3 cu loganuri pe distanta a cativa km.. m-au depasit prin banda pentru carutze :blink: sau biciclisti... dupa care la 50 de m sa opreasca pe dreapta... no care-i treaba cu fazele astea.. ??

 

PS Apropo de super viteze si prietenu meu zicea ca el urca Calea turzii cu opelu ala din 92 1,6 benzina.. cam cu 150 km/h... si sa merg in spatele lui sa vad ca atata are.. si am fost nevoit sa-i spun ca imi pare rau e prea mare panta pentru bmw-u meu si nu ma pot tine dupa el.. la asa viteze asa ca nu putem testa... mai ales ca de la semaforul de jos este cam 100 m urcare buna dupa care curba de 60 de grade....

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

ce sa zic ca la intoarcere era unu cu ceva camion habar nu am ce era ce fel de mercedes ..da dea blana in spatele meu si tinea foarte aproape si la mers in coloana..la 80 km/h m-am gandit ca ar fi mai bine sa ajung in spatele lui... ca de mers merge da de oprit poate nu opreste asa bine ca mine.... oameni inconstienti...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.