Jump to content

Mult ulei pe intercooler?ceva pareri?


tonyprive

Recommended Posts

Baieti am mult ulei pe intercooler dar turbina nu suiera si masina trage foarte bine.Am fum negru/albastru la accelerare in nici un caz alb si nu miroase a ulei.Eu stau in Spania si astia nu au nici o treaba cu mecanica poate ma ajuta cineva cu o idee.

Vreau sa schimb epuratorul dar nu stiu unde este locat la 525 tds,nu este la fel ca la d.

Credetti ca e turbina?Asa au zis astia dar nu au testato in nici un fel.

Ulei pe intercooler e turbo dus....eu nu prea am baza ca sunt cam stangaci.

Mersi la toti

Link to comment
Share on other sites

Baieti am mult ulei pe intercooler dar turbina nu suiera si masina trage foarte bine.Am fum negru/albastru la accelerare in nici un caz alb si nu miroase a ulei.Eu stau in Spania si astia nu au nici o treaba cu mecanica poate ma ajuta cineva cu o idee.

Vreau sa schimb epuratorul dar nu stiu unde este locat la 525 tds,nu este la fel ca la d.

Credetti ca e turbina?Asa au zis astia dar nu au testato in nici un fel.

Ulei pe intercooler e turbo dus....eu nu prea am baza ca sunt cam stangaci.

Mersi la toti

275121[/snapback]

 

cred ca ar fi folositor sa dai detalii mai multe despre masina:model,an,motor...eventual cati km are

Link to comment
Share on other sites

Msina este e39 525 tds din 97 si are 198.000 km.

As fi recunoscator ptr ceva sfaturi.

276011[/snapback]

din cate stiu eu prin intercooler circula ulei, deci daca ai ulei pe intercooler e posibil sa aiba o mica fisura pe undeva, sau la un colier de la furtunurile care intra sau ies din el

Link to comment
Share on other sites

Man scuze ca te contrazic, dar pe intercooler circula doar aer si atat, nimic mai mult, deja cand ajunge uleiul in intercooler nu este bine ca are turbina scapari pe lagare, automat turbina este pe duca, ideea ca turbina isi face ungerea cu uleiul din motor, vezi daca nivelul la ulei este acelasi, poti incerca altceva, incearca sa desfaci furtunul care iese din turbina si se duce in intercooler si uita-te daca ia ulei pe el, daca este cu ulei este de naspa. Incearca sa revii cu poze. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Man scuze ca te contrazic, dar pe intercooler circula doar aer si atat, nimic mai mult, deja cand ajunge uleiul in  intercooler nu este bine ca are turbina scapari pe lagare, automat turbina este pe duca, ideea ca turbina isi face ungerea cu uleiul din motor, vezi daca nivelul la ulei este acelasi, poti incerca altceva, incearca sa desfaci furtunul care iese din turbina si se duce in intercooler si uita-te daca ia ulei pe el, daca este cu ulei este de naspa. Incearca sa revii cu poze. Bafta

276147[/snapback]

 

 

Mersi pentru sfat.Am sa dau furtunul jos si am sa vad daca are ulei pe el,dar in mod sigur are ptr ca picura din intercooler.Cred ca lagarele alea sunt pe duca cum zici tu.

Nu reusesc sa gasesc epuratorul la tds asta,este diferit de 525 d.

Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa gasesc epuratorul la tds asta,este diferit de 525 d.

276167[/snapback]

 

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...316&hg=11&fg=15

 

piesa 15 vine sub/in 11

 

baga ultimele 7 (VIN-ul) http://www.realoem.com/bmw/select.do

 

browse parts -> Search parts (dreapta sus)

 

Search by Part Number daca stii codul

 

Search by Keywords dupa nume

Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...316&hg=11&fg=15

 

piesa 15 vine sub/in 11

 

baga ultimele 7 (VIN-ul) http://www.realoem.com/bmw/select.do

 

browse  parts  -> Search parts  (dreapta sus)

 

Search by Part Number  daca stii codul

 

Search by Keywords    dupa nume

276409[/snapback]

 

Mersi pentru sfat,am incercat toate combinatiile posibile dar nu am gasit nimic la mine.cred ca inebunesc cu epuratorul asat il caut de 2 saptamani.

Stii cum se numeste exact in engleza..am cauta oil separator,breather,charter filter etc. se incapataneaza rau

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca ai consum de ulei,atunci pot sa fie scapari de ulei la lagarele turbinei.

Oricum turbina aspira si gazele de carter si acelea trec prin epurator.Daca filtrul epurator e lipsa sau intr-o stare jalnica,atunci e posibil ca uleiul din intercoler sa provina de la gazele de carter -poate putin cam mari in cazul tau.

Dupa cum am vazut eu ca arata ultimele filtre epuratoare la 520d,cred ca e destul de usor ca aceste gaze sa treaca pe langa invelisul ala filtrant cand filtrul e dus -bobinajul de sfoara de la filtrele mai vechi,nu mai exista.

Este de asteptat sa existe ceva ulei din cauza acestor gaze,pe tot traseul de la turbina pana la admisia in motor.Problema este cat de mult ulei e acolo.

Apoi daca tu ai constatat ca se scurge ceva ulei la intercooler,poate ai o fisura sau o neetanseitate.In cazul asta pierzi presiunea de aer de admisie si e normal sa nu-ti traga masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.