Jump to content

senzor airbag scaun pasager(plasa)


nik_romania

Recommended Posts

Pai asta nu inseamna ca de fapt s-a dezactivat airbag-ul pasagerului ? Nu i-as zice bypass ci mascare a defectului. Ceva de genul scoaterii becului de la airbag ca sa nu se mai vada ca e aprins.

Nu se putea repara defectiunea ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
dar vezi cine mai stie sa o faca?

respectivul face orice chestie la aproape toate marcile

sal...acceasi problema cred c-o am si eu pe un e39 poti sa-mi dai si mie un nr ceva de la cine ti-a facut asta?apropo eu sunt din bucuresti..merci

Link to comment
Share on other sites

este o metoda de bypass a plasei din scaunul dreapta prin adaugarea unei rezistente.Mi-a facut mie cineva si a mers.la test nici o eroare.

a durat 10 min.50e

 

pai si poze?

cum s-a rezolvat,spune si tu mai detaliat poate vor sa faca si alti

 

scrie tot procedeul,ce valoare are rezistenta?

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
50 eur pt smenareala aia ? pai nu-i mai logic sa dai 100 de euro - cat costa la AB - si schimbi plasa, asa cum e normal de altfel ? :twoup: mi se pare tiganeala... Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

de ieri ma confrunt si eu cu aceeasi problema.cel mai degraba cumpar tot scaunul din dezmembrari.

si daca in 6 luni o sa iti apara eroarea si la "noul" scaun? 100 e pt siguranta ta/a pasagerului nu este foarte mult.

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

de ieri ma confrunt si eu cu aceeasi problema.cel mai degraba cumpar tot scaunul din dezmembrari.

si daca in 6 luni o sa iti apara eroarea si la "noul" scaun? 100 e pt siguranta ta/a pasagerului nu este foarte mult.

 

In caz de accident sar toate airbagurile din dreapta,... stiu pt ca am patit cu un 320d E46. Am avut accident frontal si desi nu aveam pasager in dreapta s-au deschis toate 3 din partea dreapta fata (norocul meu caci un pasager din spate a sarit printre scaune si ar fi trecut prin parbriz sau s-ar fi lovit zdravan de bord daca nu erau airbagurile / plasa din scaun defecta). Sfat. Nu va stresati cu prostia aia de plasa,... neamtul a fost destept se deschide si ce trebuie si ce nu. Cred ca in caz de impact nu va intereseaza ce airbaguri se deschid, ideea mea e cu cat mai multe cu atat mai bine. Nu va jucati cu rezistente si improvizatii ca poate faceti voi sa nu mai sara si e mai rau,... daca chiar va deranjeaza martorul din bord dezactivati-l (am inteles ca se poate scoate mufa de la el sau ceva de genul poate gresesc).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
OK Calin 78 pentru schema, dar unde si cum se monteaza ?

am rezolvat problema fara schimbat plasa din sezut am fost la cineva si cu 70 lei mi-a facut-o foarte bine...e ca si cum ar fi fost plasa acolo senzorul detecteaza la fel ca inainte acum daca e sa nu cineva pe scaun ca sa nu sara aiurea...e facut ca la carte fara improvizatii aiurea;)n-avea rost sa schimb plasa aia si sa dau 100 euro aiurea pt ca la fel oricand se poate rupe;)e destul de sensibila...

Link to comment
Share on other sites

si ne dai detalii?

sau ala la care ai fost a facut hocus-pocus,si s-a rezolvat problema?

ce detalii....el stie mai bine ce i-a facut eu nu ma pricep asa ca nu prea vad ce detalii pot sa va dau eu..cert e ca mi-a rezolvat problema intr-un mod foarte ok;)

Link to comment
Share on other sites

50 de euro pt 10minute si trei piese?!

 

eu am dat 50 de lei pt test (acum 2 ani) sa-mi zica de ce am martorul aprins. baiatu care mi-a facut testul mi-a facut apoi si bypass-ul asta (practic e ca si cand ar fi tot timpul cineva asezat pe scaun) si nu mi-a luat niciun leu. "eh, ce sa-ti iau pe-o dioda?!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.