Jump to content

cati litri de ulei intra in 525 e60?


kkkristi

Recommended Posts

am o nedumerire..cati litri de ulei intra in e60 cu motor de 2500cm..unii zic 8,25..dar eu tocmai am luat uleiul si restul consumabilelor de la berlin de la bmw si dupa serie caroseria mi-a dat 5 litri de ulei.....stie cineva care e varianta corecta?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Explica-mi tu atuncea de ce intra atata...ce utilitate logica e...

275666[/snapback]

 

Eu nu trebuie sa iti explic nimic. Stii vorba aia, daca taceai filozof ramaneai. Daca nu esti sigur, nu vorbesti, poti da o informatie proasta cuiva care chiar are o problema.

Link to comment
Share on other sites

@WLF: In general stiu despre ce vb...si cred ca stii asta.

Oricum nu-i ziceam sa se duca la masina sa arunce un chibrit in rezervor.

Mi se pare totusi interesant de ce la masini mai vechi de cilindree mare nu e nevoie de asa mult ulei, asta ca o curiozitate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai nu cred ca exista o legatura proportionala intre capacitatile cilindrice si volumul de ulei care intra la un schimb. De exemplu, am ramas cu gura cascata cand am vazut in ca in motorul meu de 2600 de pe Mercedes intra exact 8l. In M54 de 2500 de pe e39 intrau doar 6l, din cate tin minte.

 

LE: da' de ce-s 2 topicuri pe tema asta, in care se posteaza in paralel? Mai ales ca in topicul celalalt a rezolvat problema un distins coleg, facand referire la manual...

Edited by gbu
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o logica si nici nu sunt niste cifre care sa fie nevoie sa le tii minte. In orice magazin care vinde ulei sau intr-un atelier care schimba ulei, au un tabel mare cu aproape toate tipurile de masini, unde gasesti cat intra, asta pentru cazul in care nu ai un manual in apropiere.
Link to comment
Share on other sites

...tocmai am fost jos la masina si am scos joja de ulei...aia au pus ea cand am schimbat uleiul acum 2 luni la nurenberg 5 litri..schimbat la ei la service..... joja arata perfect la ulei si am numai 5 litri in motor..e 525 d dpf e60 din 2004 Edited by kkkristi
Link to comment
Share on other sites

...tocmai am fost jos la masina si am scos joja de ulei...aia au pus ea cand am schimbat uleiul acum 2 luni la nurenberg 5 litri..schimbat la ei la service..... joja arata perfect la ulei si am numai 5 litri in motor..e  525 d  dpf e60 din 2004

275676[/snapback]

Ciudat. Atat in manualul BMW cat si la Castrol pe site pentru 525d E60 din 2004 apar 8.25 l. Poti verifica aici :

http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?...c=1156&langid=1

Link to comment
Share on other sites

scz, la cele pe benzina, corect :blink:

275697[/snapback]

 

Si cred ca numai in Romania exista "varianta": 6 litri fara schimb de filtru.

 

In alte parti nu cred ca exista conceptia de "schimb de ulei fara schimb de filtru".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.