Jump to content

bmw 120 d vs audi a3 2.0 tdi


suri

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

explicatii: viteza medie era in jur de 100km/h, asta in conditiile in care in ungaria, viteza era "cat poate duce", dar evident in romania, unde nu ai unde sa mergi cu 240 km/h, viteza a scazut considerabil, dar in orice caz peste 100...

si inca ceva: ca timp am facut 11 ore viena-bucuresti, in contextul in care m-am oprit la nadlac sa pun motorina si la deva sa imi iau ceva de mancare... (pe autostrada pitesti-bucuresti am prins suuuper ceata, deci n-am mers cu mai mult de 120-130 km/h).

 

acum: vedeti voi daca ies toate calculele! :blink:

 

ps. abia astept sa dea ghiocelu' (ca sa il citez pe verssatu) ca sa scot cat-ul la drumuri lungi... testing again! :)

Link to comment
Share on other sites

-uri

portbagaj mai mic :blink:

 

daca vrei sa cari porcul in portbagaj, se merita un logan, nu? nu un seria 1... :)

 

 

 

ma gandeam sa schimb 316-le: un seria 1 e o varianta, chiar "cel mai mic" motor; apreciez mult un "porc-bagaj" incapator, crede-ma cand caram carucior, valize, ride-on, mingi, balansoar etc, imi venea rau cand mai ramanea cate ceva care nu intra in spate, dar ar fi un compromis pe care l-as face, masinuta imi place

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca pana nu te uiti in el (portbagaj) nu'ti dai seama ce dimensiuni are, pare mult mai mic daca te uiti de afara la masina. eu eram deja chitita pe seria 1 si cand m'am dus la AB sa vad una am tremurat efectiv de emotie pana am ajuns sa deschid portbagajul, pentru ca ma gandeam ca e ca la alde MINI, unde iti incap doua sacose. nici poveste, pentru 2 persoane portbagajul seriei 1 nu prezinta niciun fel de probleme (zic eu).

eu zic sa nu mai perpetuam degeaba mitul asta al portbagajului foarte neincapator. e foarte ok pentru clasa asta de masina.

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca pana nu te uiti in el (portbagaj) nu'ti dai seama ce dimensiuni are, pare mult mai mic daca te uiti de afara la masina. eu eram deja chitita pe seria 1 si cand m'am dus la AB sa vad una am tremurat efectiv de emotie pana am ajuns sa deschid portbagajul, pentru ca ma gandeam ca e ca la alde MINI, unde iti incap doua sacoshe. nici poveste, pentru 2 persoane portbagajul seriei 1 nu prezinta niciun fel de probleme (zic eu).

eu zic sa nu mai perpetuam degeaba mitul asta al portbagajului foarte neincapator. e foarte ok pentru clasa asta de masina.

 

2 persoane? locurile din spate cum sunt? banncheta sa poate rabate?

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca pana nu te uiti in el (portbagaj) nu'ti dai seama ce dimensiuni are, pare mult mai mic daca te uiti de afara la masina. eu eram deja chitita pe seria 1 si cand m'am dus la AB sa vad una am tremurat efectiv de emotie pana am ajuns sa deschid portbagajul, pentru ca ma gandeam ca e ca la alde MINI, unde iti incap doua sacoshe. nici poveste, pentru 2 persoane portbagajul seriei 1 nu prezinta niciun fel de probleme (zic eu).

eu zic sa nu mai perpetuam degeaba mitul asta al portbagajului foarte neincapator. e foarte ok pentru clasa asta de masina.

 

2 persoane? locurile din spate cum sunt? bancheta sa poate rabata?

 

intr-adevar, portbagajul este destul de incapator, (eu una, care tot plec prin tara, stiu ce inseamna sa cari bagaje dupa tine...) si pana acum nu am avut de ce sa ma plang. ba chiar am ajutat-o pe o prietena sa se mute.... si am facut un singur drum, desi erau o groaza de chestii de luat, intr-adevar, nu mai vedeai nimic in spate, dar a fost ok ca nu a trebuit sa fac 10 drumuri... pe de alta parte, intr-adevar, la mine in masina rareori urca mai mult de 2 persoane... ideea e ca incap 5, dar numai teoretic, pentru ca ar trebui sa stea oarecum inconfortabil... 4 insa e ok, chiar si la drum lung. dap, banchetele sunt rabatabile, si-atunci, e perfect daca ai ceva mai mare de carat... si locurile din spate reprezinta o alternativa de plasare a bagajelor, insa eu o folosesc mai putin (am piele si se zgarie foarte usor) si doar in conditii de necesitate... un carucior inca n-am bagat in masina... :blink: insa...

 

ps. daca vrei sa o vezi sa-ti faci o idee inainte sa-si cumperi masinuta, poate ne vedem pe la intalniri! :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca pana nu te uiti in el (portbagaj) nu'ti dai seama ce dimensiuni are, pare mult mai mic daca te uiti de afara la masina. eu eram deja chitita pe seria 1 si cand m'am dus la AB sa vad una am tremurat efectiv de emotie pana am ajuns sa deschid portbagajul, pentru ca ma gandeam ca e ca la alde MINI, unde iti incap doua sacoshe. nici poveste, pentru 2 persoane portbagajul seriei 1 nu prezinta niciun fel de probleme (zic eu).

eu zic sa nu mai perpetuam degeaba mitul asta al portbagajului foarte neincapator. e foarte ok pentru clasa asta de masina.

 

2 persoane? locurile din spate cum sunt? bancheta sa poate rabata?

 

intr-adevar, portbagajul este destul de incapator, (eu una, care tot plec prin tara, stiu ce inseamna sa cari bagaje dupa tine...) si pana acum nu am avut de ce sa ma plang. ba chiar am ajutat-o pe o prietena sa se mute.... si am facut un singur drum, desi erau o groaza de chestii de luat, intr-adevar, nu mai vedeai nimic in spate, dar a fost ok ca nu a trebuit sa fac 10 drumuri... pe de alta parte, intr-adevar, la mine in masina rareori urca mai mult de 2 persoane... ideea e ca incap 5, dar numai teoretic, pentru ca ar trebui sa stea oarecum inconfortabil... 4 insa e ok, chiar si la drum lung. dap, banchetele sunt rabatabile, si-atunci, e perfect daca ai ceva mai mare de carat... si locurile din spate reprezinta o alternativa de plasare a bagajelor, insa eu o folosesc mai putin (am piele si se zgarie foarte usor) si doar in conditii de necesitate... un carucior inca n-am bagat in masina... :) insa...

 

ps. daca vrei sa o vezi sa-ti faci o idee inainte sa-si cumperi masinuta, poate ne vedem pe la intalniri! :)

 

 

10x :blink:

Link to comment
Share on other sites

Poate asa ne edificam mai usor ... e si nu e loc... dar ce sa iei in locul BMW 1???

nu mi se pare un minus portbagajul in comparatie cu alte masini din clasa ei (a3 si golf)

 

raman la idea ca marile minusuri sunt runflat si stop-start system ... poate sunt mai fidel clasicului :blink:

post-8350-1201501774_thumb.jpg

post-8350-1201501781_thumb.jpg

post-8350-1201502272_thumb.jpg

Edited by emceul
Link to comment
Share on other sites

mie unul nu imi place seria 1, este cam acelasi lucru ce a facut mercedes cu A si B classe, adica hai sa luam si ce era al altora, BMW si Mercedes faceau si fac limusine, nu cutii de chibrituri ca astea, in seria 1 eu unul nu cred ca o sa stau prea bine, am 1.95 si nu prea o sa ma simt bine in ea, am si 2 copii plus nevasta, nu prea este loc in ea pentru toti. in seria 3 E90 este loc suficient pentru 4 persoane, fie ei si adulti.

in A3 nu m-am urcat, dar si ea este tot acolo, dar nu imi place audi, vorba unui prieten, un vw mai aratos, doar quattro de la ei pare a fi ceva interesant. Q7 oribil, parca este barca cu roti, singura masina de luat in considerare de la ei este allroad, care este o masina pentru care as ceda BMW.

dar asta este doar parerea mea.

sa auzim de bine.

Link to comment
Share on other sites

mie unul nu imi place seria 1, este cam acelasi lucru ce a facut mercedes cu A si B classe, adica hai sa luam si ce era al altora, BMW si Mercedes faceau si fac limusine, nu cutii de chibrituri ca astea, in seria 1 eu unul nu cred ca o sa stau prea bine, am 1.95 si nu prea o sa ma simt bine in ea, am si 2 copii plus nevasta, nu prea este loc in ea pentru toti. in seria 3 E90 este loc suficient pentru 4 persoane, fie ei si adulti.

in A3 nu m-am urcat, dar si ea este tot acolo, dar nu imi place audi, vorba unui prieten, un vw mai aratos, doar quattro de la ei pare a fi ceva interesant. Q7 oribil, parca este barca cu roti, singura masina de luat in considerare de la ei este allroad, care este o masina pentru care as ceda BMW.

dar asta este doar parerea mea.

sa auzim de bine.

 

 

poate ca pe undeva ai dreptate... insa asa cum stim cu totii, nu putem considera seria 1 ca masina de familie... departe de asa ceva!!! si sunt o serie intreaga de argumente care sustin aceasta parere... pe de alta parte, avand in vedere dimensiunile si mai ales targetul celoralte serii, incepand cu seria 3, se resimtea nevoia pe piata, a unei "cutii de chibrituri" destinate fie femeilor, fie tinerilor care nu au pretentii prea mari de spatiu, atata timp cat nu cara sute de bagaje, cel mult plasutele de shopping... insa au nevoie de confort - pe care hai sa recunoastem, il au din plin; am mai avut inainte o masina frantuzeasca si se simtea chestia asta din fiecare finisaj - au nevoie de motorizari puternice - iarasi motoarele BMW nu au nevoie de nicio prezentare - au nevoie de mobilitate - de-asta aleg o masina relativ mica - si eventual sunt pasionati de BMW...

 

iarasi... de ce neaparat trebuie ca bmw-ul sa fi luat ideea de la mercedes, cand vedem ca aproape fiecare marca de autovehicule are in gama sa, masini din ce in ce mai mici... si asta pentru ca vor sa acopere categorii cat mai variate de persoane... evident nu pot compara un c1 de exemplu cu A classe/ B classe de la Mercedes... pentru ca pe langa "firma", producatorul iti ofera si mult mai multe optiuni in plus, plecand de la finisaje, siguranta pana la chestii prin care tu iti poti personaliza masina... evident si pretul este pe masura...

 

Pe de alta parte, nu poti compara masini din clase diferite, fie marci diferite, fie din cadrul aceleiasi marci, tocmai pentru ca targetul este diferit... de-asta sunt si facute... sa raspunda la necesitatile unei categorii specifice de oameni... daca nu nu te incadrezi in acea categorie, asta nu inseamna ca respectiva masina nu e buna de nimic...

 

ps. de gustibus... :blink:

Link to comment
Share on other sites

mie unul nu imi place seria 1, este cam acelasi lucru ce a facut mercedes cu A si B classe, adica hai sa luam si ce era al altora, BMW si Mercedes faceau si fac limusine, nu cutii de chibrituri ca astea, in seria 1 eu unul nu cred ca o sa stau prea bine, am 1.95 si nu prea o sa ma simt bine in ea, am si 2 copii plus nevasta, nu prea este loc in ea pentru toti. in seria 3 E90 este loc suficient pentru 4 persoane, fie ei si adulti.

in A3 nu m-am urcat, dar si ea este tot acolo, dar nu imi place audi, vorba unui prieten, un vw mai aratos, doar quattro de la ei pare a fi ceva interesant. Q7 oribil, parca este barca cu roti, singura masina de luat in considerare de la ei este allroad, care este o masina pentru care as ceda BMW.

dar asta este doar parerea mea.

sa auzim de bine.

 

 

poate ca pe undeva ai dreptate... insa asa cum stim cu totii, nu putem considera seria 1 ca masina de familie... departe de asa ceva!!! si sunt o serie intreaga de argumente care sustin aceasta parere... pe de alta parte, avand in vedere dimensiunile si mai ales targetul celoralte serii, incepand cu seria 3, se resimtea nevoia pe piata, a unei "cutii de chibrituri" destinate fie femeilor, fie tinerilor care nu au pretentii prea mari de spatiu, atata timp cat nu cara sute de bagaje, cel mult plasutele de shopping... insa au nevoie de confort - pe care hai sa recunoastem, il au din plin; am mai avut inainte o masina frantuzeasca si se simtea chestia asta din fiecare finisaj - au nevoie de motorizari puternice - iarasi motoarele BMW nu au nevoie de nicio prezentare - au nevoie de mobilitate - de-asta aleg o masina relativ mica - si eventual sunt pasionati de BMW...

 

iarasi... de ce neaparat trebuie ca bmw-ul sa fi luat ideea de la mercedes, cand vedem ca aproape fiecare marca de autovehicule are in gama sa, masini din ce in ce mai mici... si asta pentru ca vor sa acopere categorii cat mai variate de persoane... evident nu pot compara un c1 de exemplu cu A classe/ B classe de la Mercedes... pentru ca pe langa "firma", producatorul iti ofera si mult mai multe optiuni in plus, plecand de la finisaje, siguranta pana la chestii prin care tu iti poti personaliza masina... evident si pretul este pe masura...

 

Pe de alta parte, nu poti compara masini din clase diferite, fie marci diferite, fie din cadrul aceleiasi marci, tocmai pentru ca targetul este diferit... de-asta sunt si facute... sa raspunda la necesitatile unei categorii specifice de oameni... daca nu nu te incadrezi in acea categorie, asta nu inseamna ca respectiva masina nu e buna de nimic...

 

ps. de gustibus... :blink:

 

 

@ emceul: de ce consideri un dezavantaj cauciucurile run flat??

pe mine una m-au scos dintr-o groaza de situatii neplacute... cum ar fi cand un vecin zelos, mi-a dezumflat cauciucurile pe spate, pentru ca parcasem pe locul lui fix fix pentru 10 minute, dupa ce ma si blocase in prealabil... crezi ca imi facea o placere deosebita sa dau la pompe doar ca sa-i fac lui pe plac?? asa, i-am ras in nas si am plecat cu masina ... oprindu-ma evident la prima vulcanizare....

 

sau am ramas in pana fix in mijlocul campului, noaptea... iarasi, fata fiind, crezi ca m-as fi descurcat sa-mi fac singura o pana?? ca sa nu mai vorbesc de "ajutorul" primit la ora aia...

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

te citez pe tine cu datele tehnice...

BMW 120 d

Motor

Cilindri / dispunere 4 in linie

Capacitate cilindrica 1995 cmc

Alezaj x cursa 90.0 / 84.0 mm

Putere 177/4000 cp/rpm

Cuplu 350/2000 Nm/rpm

 

Performante

Viteza maxima 228 [226] km/h

Acceleratie (0-100km/h) 7.6 [7.8] s

 

Cum ai ajuns tu la 240? :)

Eroarea din bord e, se pare, 12-14 km/h. Si, stai linistita, fac aproape saptamanal acest drum si la peste 200-210 te trage radarul pe dreapta. Instant! Poate pe m1 pana in budapesta mai merge sa mergi cu peste 170-180 pentru ca sunt 4 benzi pe sens. Insa dupa budapesta, pe 2 benzi pe sens si unguri nebuni, nu prea vad cum mergi cu mai mult de 200... Apropo, sunt si masini de politie si radare din 15 in 15 km, cam asa... Oamenii mai inchid ochii la viteze pana in 200, insa lucrurile au o limita. :blink:

Link to comment
Share on other sites

te citez pe tine cu datele tehnice...
BMW 120 d

Motor

Cilindri / dispunere 4 in linie

Capacitate cilindrica 1995 cmc

Alezaj x cursa 90.0 / 84.0 mm

Putere 177/4000 cp/rpm

Cuplu 350/2000 Nm/rpm

 

Performante

Viteza maxima 228 [226] km/h

Acceleratie (0-100km/h) 7.6 [7.8] s

 

Cum ai ajuns tu la 240? :)

Eroarea din bord e, se pare, 12-14 km/h. Si, stai linistita, fac aproape saptamanal acest drum si la peste 200-210 te trage radarul pe dreapta. Instant! Poate pe m1 pana in budapesta mai merge sa mergi cu peste 170-180 pentru ca sunt 4 benzi pe sens. Insa dupa budapesta, pe 2 benzi pe sens si unguri nebuni, nu prea vad cum mergi cu mai mult de 200... Apropo, sunt si masini de politie si radare din 15 in 15 km, cam asa... Oamenii mai inchid ochii la viteze pana in 200, insa lucrurile au o limita. :blink:

eu la 230 pe bord ... pe gps imi arata 218... deci undeva la 12 km eroarea

Link to comment
Share on other sites

nu e vrb neaparat de eroare, ci si de viteza in sine. nu ai unde si nu ai cum sa faci asa ceva. nu spun cat de iresponsabila este aceasta viteza ci ma refer strict la conditiile acelor drumuri: doar pana in budapesta sunt 4 benzi pe sens si nu peste tot, radare din 15 in 15 km, unguri nebuni (n-am nimic cu ei) care schimba banda fara sa se asigure deloc sau stau pe benzile 3 si 4 cu 100 km/h si nu se sinchisesc de nimic.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
nu e vrb neaparat de eroare, ci si de viteza in sine. nu ai unde si nu ai cum sa faci asa ceva. nu spun cat de iresponsabila este aceasta viteza ci ma refer strict la conditiile acelor drumuri: doar pana in budapesta sunt 4 benzi pe sens si nu peste tot, radare din 15 in 15 km, unguri nebuni (n-am nimic cu ei) care schimba banda fara sa se asigure deloc sau stau pe benzile 3 si 4 cu 100 km/h si nu se sinchisesc de nimic.

 

cat ai dat max la Nissan ?

Link to comment
Share on other sites

nu e vrb neaparat de eroare, ci si de viteza in sine. nu ai unde si nu ai cum sa faci asa ceva. nu spun cat de iresponsabila este aceasta viteza ci ma refer strict la conditiile acelor drumuri: doar pana in budapesta sunt 4 benzi pe sens si nu peste tot, radare din 15 in 15 km, unguri nebuni (n-am nimic cu ei) care schimba banda fara sa se asigure deloc sau stau pe benzile 3 si 4 cu 100 km/h si nu se sinchisesc de nimic.

 

cat ai dat max la Nissan ?

nu vrb aici de viteza maxima la nissan, de fiecare data drumul il fac cu alta masina. :blink: si nu vad legatura...

Edited by Apple
Link to comment
Share on other sites

cand ziceam ca runflaturile sunt un dezavantaj vorbea mai mult obisnuinta din mine decat un rationament... pe mine nu ma deranjeaza asa de mult si ca dovada astept sa se aseze lucrurile si cat mai curand vreau sa comand o serie 1 ... probabil inceputul lui martie ... tot atunci as vrea sa incep sa scriu mai mult aici pentru ca masina este neglijata pe forum si cred ca este o masina despre care merita sa stie si romanasii ... un fel de jurnal ... consum, intretinere,placerea de a conduce ...

 

lumea se sperie de BMW 1 pentru ca stie ca BMW e o masina scumpa dar in realitate nu este pentru cine are posibilitatea sa plateasca mai mult decat un golf ... A3 este mai scump si mai slab dpdv tehnic...

Edited by emceul
Link to comment
Share on other sites

@ apple: intr-adevar exista si eroarea de kilometraj, eu va spuneam ce-mi arata mie pe bord... your business if u believe me or not... cat despre radare... intr-adevar mi-a venit unul la firma, dar din austria, si nu din ungaria... cat despre unguri nebuni... sincera sa fiu romanii sunt mult mai nebuni decat ei (sunt romanca, deci...). si oricum traficul cel mai naspa mi s-a parut in turcia, asa ca... nu se compara! de bine de rau, drumul pana in austria este destul de ofertant in ceea ce priveste viteza... so... fiecare cu nebunia lui! :blink:

 

@ emceul: ce seria 1 vrei sa-ti comanzi? i'm just curious... ca si eu vreau sa o dau pe-asta si sa-mi iau... tot seria 1! iarasi.. prietenii stiu de ce! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.