Jump to content

Pret achizitie seria 3


adrianrus

Recommended Posts

exactly my point!!!!

 

masina ca sa te impresioneze trebuia sa fie condusa sportiv. pe un drum cat mai virajat daca se putea. cat mai aproape de limita soferului - ca a masinii e mai greu de atins de un sofer neexperimentat....

 

eu la asta ma refer. si ca sa facem o presupunere cat de cat realista. se ia un BMW. si un Mertz. amandoua din aceiasi clasa. amandoua cu puteri similare insa Mertul cu o putere mai mare - nu cu mult. se da un drum virajat destul de lungut. cine crezi ca ajunge primul?

repet Mert-ul este mai puternic. si amandoua cu acelasi tip de combustibil.

daca stii raspunsul la intrebarea asta si daca iti doresti sa il traiesi pe propria piele... stii exact ce masina vrei.

si in ce masina o sa te simti ca in a 2-a piele. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

putin mai mult :blink: inaintea Mertz-ului.

 

eu cand am venit cu ea eram incantat - dar doar atat. imi placea - dar doar atat.

dupa 170kmph pe Valea Oltului si 160kmph pe Dealul Negru (vit maxime) am inceput sa o IUBESC. bine adevarul este ca mergeam dupa un amic cu 320d -136cp (na ca sa vezi) care cunoaste zona pe dinafara si am dat in masina mai mult decat as fi avut curaj daca eram singur...

Link to comment
Share on other sites

@c0sta cred ca da!

n-as vrea sa regret mai tarziu ca n-am luat 6!

279840[/snapback]

 

ia, ca sigur n-o sa regreti iti spune un posesor de 320i170cp. Sa vezi cum e cu a iv-a la 190km/h. Ia si condu un 6 si un 4 in linie si ai sa vezi diferenta.

oricum am mai zis-o 6 in linie benzina aspirat este de referinta in lumea motoarelor de serie

Link to comment
Share on other sites

w4u: 320i e46 benzina exista in 2 variante de motorizare -2l 4linie aspirat normal 150cp si 2,2 l6linie aspirat normal 170cp

320d e46 (ma refer la cel cu facelift) are motor diesel turbo 4 in linie 150 cp.

diferentele de intretinere nu sunt atat de mari - diesel se merita sa iei daca faci multi km pe an pt ca e combustibilul mai ieftin, insa piesele sunt mai scumpe si conform pietei din romanica ai valoare de revanzare mai mare. benzina are valoare mai mica la achizitionare insa consum mai mare, intretinere relativ mai ieftina, pret de revanzare mult scazut datorita tot tarii in care traim - unde lumea zice ca daca ai bmw rupi pompa.

 

concluzie: la cei 10k km pe an facuti de tine merita sa alegi din prima un 320i 6 linie sau mai mult daca te tine, pt senzatia creata, sunetul produs, modul in care urca motorul in ture...

oricum ideea e simpla : ia-ti un BMW si niciodata nu o sa mai vrei altceva - asta daca esti un sofer care adora sofatul - daca esti doar un sofer care vrea sa ajunga din pct A in pct B si cauta doar o masina confortabila, la care motorul este ultima componenta care conteaza - orienteaza-te spre altceva. parerea mea

279827[/snapback]

la e46 320i ambele is L6 !!! si cel de 1991cc si cel de 2200cc e tot L6, nu exista L4 decat la 318 si 316.

Link to comment
Share on other sites

Inserat nicht verfĂźgbar

 

 

Das aufgerufene Inserat kann leider nicht angezeigt werden. Dies kann mehrere GrĂźnde haben:

 

das Inserat wurde bereits gelĂśscht;

das Inserat wurde soeben geändert und wird noch verarbeitet. In diesem Fall laden Sie bitte die Seite erneut oder klicken Sie hier.

 

asta inseamna frauda! daca linkul pe care l-ai pus era bun!

Edited by alien4u
Link to comment
Share on other sites

Inserat nicht verfĂźgbar 

 

 

Das aufgerufene Inserat kann leider nicht angezeigt werden. Dies kann mehrere GrĂźnde haben:

 

das Inserat wurde bereits gelĂśscht;

das Inserat wurde soeben geändert und wird noch verarbeitet. In diesem Fall laden Sie bitte die Seite erneut oder klicken Sie hier.

 

asta inseamna frauda! daca linkul pe care l-ai pus era bun!

282124[/snapback]

 

cred ca am dat un link in primele pagini! anyway...

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare, de cateva saptamani ma uit dupa un coupe, am vazut ca pt cel de 150 de cai se plateste taxa de prima inmatriculare 1700 euro, si pt cel de 170 de cai se plateste 2900 de euro, totusi e o diferenta destul de mare, eu unu acum as opta pt cel de 150 de cai, merita diferenta asta sau raman la cel de 150? astept raspunsuri argumentate (mentionez ca in perioada 99-01 toate sunt euro 3, am insel? de la ce an incepe euro 4 la cel de 170 de cai?) Edited by zender
Link to comment
Share on other sites

un pret in Germania ar fi cam de 12000-13000 la o masina bunicica. Una mai resarita dupa 2002 ar fi cam la 14000-15000 da asta ar fi chiar pentru una din 2003-2004. varianta cu 170 de cp benzina are 2200 de cc dar ea ramane la categoria 2000 de cc, in general cele care au face-lift au motorul de 170cp. Vizavi de senzatie, BMW-ul inseamna senzatie mai ales un motor peste 150 cp, dar asta depinde acum si ce simti tu si ce intelegi prin senzatie :) . consumul nu va sari foarte mult peste 11, dar asta daca mergi normal , daca o calci ajunge si la 18 :)!taxa la un 2000cc ar fi cam de 1500 euro! BAFTA LA CUMPARARE! BMW este o masina care trebuie condusa macar odata in viata ca sa simti ce inseamna o masina adevarata :blink: (parerea mea) ! :)

279626[/snapback]

 

varianta cu 170 de cp benzina are 2200 de cc dar ea ramane la categoria 2000 de cc!

 

Cum asa? De ce ramane tot la 2000cc?

Link to comment
Share on other sites

varianta cu 170 de cp benzina are 2200 de cc dar ea ramane la categoria 2000 de cc!

 

Cum asa? De ce ramane tot la 2000cc?

284823[/snapback]

 

nu ramane...stai linistit.taxa se plateste la cmc nu la ce scrie pe portbagaj...

se refera poate la faptul ca apare 320i,dar de fapt este 323 "pe stil vechi",care a fost eliminat din nomenclatorul bmw

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu am dat 13800 pe un 320D E46 120k - km (carte service) - steptronic, 4 geamuri electrice, climatronic, trapa, scaune electrice cu memorie, navigatie mare 16:9, comnezi volan, pilot automat etc full fara piele si incalzire in scaune. si taxa de inmatriculare ma costat 6000RON.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.